5η αγωνιστική

*Στο Απερτούρα: Λόμπος – Κλαμπ Αμέρικα 2-3

ΚΛΑΜΠ ΑΜΕΡΙΚΑ

Νικήτρια κατάφερε να βγει η Κλαμπ Αμέρικα από την αναμέτρηση με την Άτλας, εντός έδρας. Σε ένα πολύ σφιχτό παιχνίδι, με λίγες ευκαιρίες και από τις δυο μεριές, οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη με 1-0. Έτσι, η ομάδα του Μιγκέλ Ερέρα παραμένει αήττητη στη φετινή σεζόν, όμως απέτυχε να δείξει την επιθετική δύναμη, έχοντας σκοράρει μόλις τέσσερις φορές σε ισάριθμα παιχνίδια. Η ιστορικά ομάδα της Πόλης του Μεξικού βρίσκεται στην τέταρτη θέση με οκτώ βαθμούς.

Τέσσερις νίκες, τέσσερις ισοπαλίες και τρεις ήττες ο εντός έδρας απολογισμός της στο πρωτάθλημα, τη φετινή σεζόν, έχοντας επικρατήσει μόλις μια φορά στα έξι πιο πρόσφατα (1-3-2). Εξέτισε την τιμωρία του ο Ματέους Ουρίμπε (ΜΕ 15/3), ενώ ο Πολ Αγκιλάρ (ΑΜ 28/0) ξεπέρασε πλήρως το πρόβλημα που αντιμετώπιζε. Άπαντες πλέον είναι στην διάθεση του Ερέρα για το αποψινό παιχνίδι.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 1-0 επί της Άτλας για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Under 2.5 τα τρία από τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια στο Πρωτάθλημα. (δες το στην Interwetten)

Το Κλαμπ Αμέρικα – Λόμπος παίζει στην Interwetten

ΛΟΜΠΟΣ

Τον πρώτο της βαθμό στο φετινό Κλαουσούρα κατάφερε να πανηγυρίσει η Λόμπος, μετά και το εντός έδρας 1-1 με την Πούμας. Μετά από εφτά λεπτά, ο Σερκάδο έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα του, που όμως δεν στάθηκε ικανή να κρατήσει αυτό το υπέρ της αποτέλεσμα, δεχόμενη γκολ στα τελευταία λεπτά. Η ομάδα του Ράφαελ Πουέντε έχει δεχθεί δέκα τέρματα μέχρι τώρα, περισσότερα από κάθε άλλη ομάδα στην κατηγορία, παραμένοντας παράλληλα και στην τελευταία θέση.

Τέσσερις νίκες, μια ισοπαλία και έξι ήττες ο εκτός έδρας απολογισμός της στη σεζόν και σε επίπεδο πρωταθλήματος, έχοντας ηττηθεί στις τέσσερις από τις πέντε πιο πρόσφατες εξόδους της (1-0-4). Εκτός είναι ο Λουσέρο Άλβαρεζ (ΤΕ 9/0), που υπέστη μυϊκό πρόβλημα κατά την διάρκεια της προπόνησης.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Πούμας για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: G/G τα τρία από τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια στο Πρωτάθλημα.