*5η αγωνιστική των ομίλων του Κόνφερενς Λιγκ.

*Η αναμέτρηση διεξάγεται σε ουδέτερη έδρα, καθώς το “Við Djúpumýrar” δεν πληροί τις προϋποθέσεις της Ουέφα.

*Το καλοκαίρι του 2020, οι δυο ομάδες συναντήθηκαν για τον πρώτο προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ, με την Κλάκσβικ να επικρατεί με 3-0 και να παίρνει την πρόκριση.

*Στον πρώτο γύρο: Σλόβαν Μπρατισλάβας – Κλάκσβικ 2-1

Δείτε τα Προγνωστικά Conference League

ΚΛΑΚΣΒΙΚ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-0 από την Ολίμπια Λιουμπλιάνας, για το Κόνφερενς Λιγκ. Αγωνιζόμενη με παίκτη λιγότερο από το 62′, όταν και αποβλήθηκε ο Φρεντέρικσμπεργκ, βρέθηκε πίσω στο 84′ και τέσσερα λεπτά αργότερα δέχθηκε και δεύτερο τέρμα.

Από τη δεύτερη διαδοχική της ήττα προέρχεται η Κλάκσβικ, μετά και από το εντός 1-2 κόντρα στη Βίκινγκουρ, στο φινάλε του πρωταθλήματος στα Νησιά Φερόε. Στο τελευταίο χρονικά παιχνίδι της, πριν από περίπου 20 ημέρες, η ομάδα του Μάγκνε Χόσετ φιλοξενήθηκε από την Ολίμπια Λιουμπλιάνας, για την προηγούμενο αγωνιστική στο Κόνφερενς Λιγκ, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 2-0.

Είχε περισσότερο παθητικό ρόλο και δεν κατάφερε να γίνει απειλητική προς την αντίπαλη εστία. Αντιθέτως, δέχθηκε αρκετή πίεση, στην οποία έδειξε να αντέχει για αρκετή ώρα, παρότι έπαιξε και με παίκτη λιγότερο, λίγο μετά τη συμπλήρωση μιας ώρας. Λύγισε εν τέλει στα τελευταία λεπτά, δεχόμενη δυο τέρματα.

Παραμένει έτσι στους τέσσερις βαθμούς και είναι στο -3 από την αποψινή της αντίπαλο, γνωρίζοντας ότι πιθανή απώλεια, ενδεχομένως να την αφήσει και εκτός συνέχειας. Ηττήθηκε μια φορά στα 20 τελευταία εντός της, ενώ στα δυο προηγούμενα για τον όμιλο, κράτησε ανέπαφη την εστία της. Ολοκληρώνει εκτός έδρας με τη Λιλ (14/12).

Κλάκσβικ Στατιστικά

*2-3 Goals τα τρία τελευταία παιχνίδια της.

*Over 2.5 τα 3/4 τελευταία παιχνίδια της, ως γηπεδούχος.

ΣΛΟΒΑΝ ΜΠΡΑΤΙΣΛΑΒΑΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 0-2 επί της Ζεμπλίν Μιχαλόβτσε, για το πρωτάθλημα. Προηγήθηκε στο 40′ με τον Στρέλετς και τρία λεπτά μετά ο Κούτσκα διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Από ένα αήττητο σερί επτά αγώνων σε όλες τις διοργανώσεις προέρχεται η Σλόβαν Μπρατισλάβας, με 6/7 νίκες. Το περασμένο Σάββατο, η ομάδα του Βλάντιμιρ Βάις φιλοξενήθηκε από τη Ζεμπλίν Μιχαλόβτσε, της οποίας και επικράτησε με 0-2, στα πλαίσια του πρωταθλήματος. Μπορεί να μην έπιασε το μέγιστο της απόδοσης της, ωστόσο εκμεταλλεύτηκε τις φάσεις που παρουσιάστηκαν και “καθάρισε” από το πρώτο κιόλας ημίχρονο.

Διατηρείται έτσι μόνη πρώτη στην κατάταξη και στο +6 από τους διώκτες της. Με την ψυχολογία να είναι στα ύψη, έχει την ευκαιρία να τελειώσει από τώρα την πρόκριση. Παράλληλα, θέλει να διατηρηθει και σε επαφή με την πρωτοπόρο Λιλ, από την οποία είναι στο -1 για την ώρα. Την τελευταία αγωνιστική των ομίλων, θα υποδεχθεί την Ολίμπια Λιουμπλιάνας (14/12).