*7η αγωνιστική

*Σε φιλικό στις 16/3: Φρέντρικσταντ – KFUM Όσλο 1-1

*8/10 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με Over 2,5

*7/8 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με goal/goal

*Η Φρέντρικσταντ δεν έχει κερδίσει ποτέ την KFUM Όσλο εκτός έδρας σε αγώνα πρωταθλήματος (4-1-0).

KFUM ΟΣΛΟ

Προηγούμενο ματς: Κέρδισε με 2-3 την Λισεκρόστερ εκτός έδρας για το κύπελλο και πήρε την πρόκριση στην επόμενη φάση. Προηγήθηκε με πέναλτι (32′), αλλά η αντίπαλος κατάφερε να ανατρέψει το σκορ (72′, 88′). Η KFUM έστειλε το ματς στην παράταση με γκολ στις καθυστερήσεις (90+4′) και εκεί κατάφερε να πετύχει το γκολ της πρόκρισης λίγο πριν το τέλος (115′).

Πύρρειο πρόκριση πήρε η KFUM Όσλο στα προημιτελικά του κυπέλλου, αφού χρειάστηκε ένα γκολ στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων για να μείνει στο ματς απέναντι στην Λισενκρόστερ (Γ’). Στην παράταση, μίλησε η διαφορά των δύο ομάδων σε ποιότητα και εμπειρία. Ο ενθουσιασμός καλά κρατεί στις τάξεις της, ούτε ο πιο αισιόδοξος οπαδός της δεν περίμενε τέτοια εκκίνηση στην παρθενική της χρονιά στην πρώτη κατηγορία. Έχει μόλις μια ήττα στο πρωτάθλημα (2-3-1), ενώ στο κύπελλο έχει φτάσει μέχρι τα προημιτελικά.

Την προηγούμενη αγωνιστική κέρδισε με μεγάλη δόση κυνισμού την Χαούγκεσουντ, σε ένα κακό ποιοτικά παιχνίδι χωρίς πολλές φάσεις. Παραμένουν τραυματίες οι Οκέκε και Ντα Ρόσα.

KFUM Όσλο Στατιστικά

*6/8 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με διπλό στο πρώτο ημίχρονο

*3/4 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με Under 2,5

ΦΡΕΝΤΡΙΚΣΤΑΝΤ

Προηγούμενο ματς: Κατάφερε να κερδίσει με 2-3 την Ραούφος εκτός έδρας για τους «16» του κυπέλλου. Πήρε προβάδισμα στο σκορ δύο φορές στο πρώτο μέρος (11′, 24′), αλλά η αντίπαλος κατάφερε να βρει απάντησε σε αμφότερες (13′, 29′). Δεν έπραξε κάτι ανάλογο στο τρίτο γκολ της Φρέντρικσταντ (49′), η οποία μάλιστα έχασε και πέναλτι στο 87′.

Μπορεί να την χώριζε μια κατηγορία από την Ραούφος, παρόλα αυτά κάτι τέτοιο δεν φάνηκε στον αγωνιστικό χώρο. Η Φρέντρικσταντ ήταν σε καλή μέρα επιθετικά, αλλά δεν έδωσε ιδιαίτερη βαρύτητα στην άμυνα, γεγονός που έκανε τους γηπεδούχους να ελπίζουν. Εν τέλει όμως, μίλησε η κλάση της ομάδας του Τόμασεν.

Στο πρωτάθλημα, με δύο γκολ προς το τέλος και εξαιρετική εμφάνιση αμυντικά, κέρδισε με 0-2 την Οντ εκτός έδρας και συνέχισε τις υψηλές πτήσεις. Τραυματίες παραμένουν οι Τραορέ και Στέσλαντ.