*Με Under 2.5 γκολ έληξαν τα 4/5 τελευταία ματς μεταξύ των δύο ομάδων.

*Με No Goal ολοκληρώθηκαν τα 4/5 πρόσφατα παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

*Αποτέλεσμα πρώτου γύρου: Πιτέρμπορο-Κέμπριτζ 5-0.

ΚΕΜΠΡΙΤΖ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα εναντίον της Μπόλτον με σκορ 1-2, στα πλαίσια της 18ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Προβάδισμα πήραν οι γηπεδούχοι με το αυτογκόλ του Τοάλ στο 8’, όμως ισοφαρίστηκαν από τον Μαγκόμα στο 52’ και δέχθηκαν την ανατροπή από τον Μέντες στο 63’.

Προσπάθησε η Κέμπριτζ, αλλά δεν μπόρεσε να αποσπάσει θετικό αποτέλεσμα. Προηγήθηκε στο πρώτο ημίχρονο, όμως στην επανάληψη δέχθηκε έντονη πίεση, στην οποία υπέκυψε με σχετική ευκολία, με τους φιλοξενούμενους να ανατρέπουν το εις βάρος τους σκορ.

Ακόμα μία δύσκολη αναμέτρηση είναι προ των πυλών για την Κέμπριτζ. Είναι μεν μαχητική, σκοράρει με συνέπεια το τελευταίο διάστημα, όμως παραμένει τρομερά επιρρεπής στα μετόπισθεν, με αποτέλεσμα να δέχεται εξίσου εύκολα γκολ. Μετράει δύο νίκες στα εφτά πρόσφατα παιχνίδια της, ανεξαρτήτως έδρας (2-2-3), με 8 γκολ υπέρ και 7 κατά.

Κέμπριτζ Στατιστικά

*Με Goal/Goal τα 3/5 τελευταία ματς.

*Με Over 2.5 τα 4/5 πρόσφατα παιχνίδια.

ΠΙΤΕΡΜΠΟΡΟ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη εναντίον της Μπλάκπουλ, στα πλαίσια των ημιτελικών του Λιγκ Τρόφι. Το 0-1 ο Μοδερσίλ στο 37’ και το 0-2 ο Μπάροους με πέναλτι στο 80’. Το τελικό 0-3 διαμόρφωσε ο ίδιος στο 90+3’.

Πολύ καλή εμφάνιση και επιστροφή στις νίκες για την Πιτέρμπορο. Είχε τον έλεγχο του αγώνα, δημιούργησε πολλές ευκαιρίες και κατάφερε να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα τόσο στο πρώτο, όσο και στο δεύτερο ημίχρονο. Αμυντικά δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα, διατηρώντας ανέπαφη την εστία της.

Με ανεβασμένη ψυχολογία έρχεται στο σημερινό παιχνίδι, ύστερα από την πρόκριση στο τελικό του Λιγκ Τρόφι. Μια αντίστοιχη εμφάνιση θέλει να πραγματοποιήσει, ώστε να επιστρέψει στις νίκες και στο πρωτάθλημα. Παραμένει άκρως αποτελεσματική επιθετικά, βρίσκει δίχτυα ασταμάτητα, αλλά συνεχίζουν να είναι σπάνιες οι περιπτώσεις στις οποίες κρατάει ανέπαφη την εστία της.