*Δεύτερος προκριματικός γύρος του Τσάμπιονς Λιγκ. Θα ακολουθήσει ρεβάνς στην έδρα της Ζυρίχης. Δεν ισχύει ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ.

*Πρώτη αναμέτρηση των δύο ομάδων στις διεθνείς διοργανώσεις.

*Ο νικητής θα αντιμετωπίσει στην επόμενη φάση μια εκ των Φερεντσβάρος ή Σλόβαν Μπρατισλάβας στο Τσάμπιονς Λιγκ. Ο ηττημένος θα αντιμετωπίσει μια εκ των Λίνφιλντ ή Μπόντο Γκλιμτ στον τρίτο προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ.

Δείτε τα Προγνωστικά Champions League

ΚΑΡΑΜΠΑΧ ΑΝΑΛΥΣΗ (ΑΖΕΡΜΠΑΪΤΖΑΝ, 64)

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας επικράτηση 5-1 επί της Λεχ Πόζναν για τα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ. Προηγήθηκε η Λεχ Πόζναν στο πρώτο λεπτό με τον Βέλντε, αλλά η Κάραμπαχ ισοφάρισε στο 14’ και έκανε την ανατροπή στο 42’. Στο 56’ και το 74’ το 4-1, το τελικό 5-1 διαμορφώθηκε στο 77’ για τους Αζέρους.

«Διαστημική» στο εντός έδρας ματς της περασμένης εβδομάδας κόντρα στη Λεχ Πόζναν, πήρε την πρόκριση με πολύ μεγαλύτερη άνεση απ’ ότι θα περίμενε. Ο αντίπαλος είχε στις «αποσκευές» του το 1-0 του πρώτου αγώνα, ενώ μπήκε στη ρεβάνς με τον καλύτερο δυνατό τρόπο, προηγήθηκε στο πρώτο λεπτό! Το ματς ήταν «ανοιχτό», η Κάραμπαχ ρίσκαρε και δικαιώθηκε καθώς ανέτρεψε το σκορ λίγο πριν την ανάπαυλα. Το 3-1 στο 56’ άλλαξε τα δεδομένα, από εκεί και έπειτα η Λεχ Πόζναν «κατέρρευσε» και παρουσίασε οικτρή εικόνα, με αποτέλεσμα το τελικό 5-1.

Σε επίπεδο Ευρώπης, οι παρουσίες της Κάραμπαχ είναι συχνές, πέρυσι έπαιξε στον όμιλο του Κόνφερενς Λιγκ, μάλιστα κατέκτησε τη δεύτερη θέση και προκρίθηκε στα πλέι-οφ, εκεί αποκλείστηκε πάρα πολύ εύκολα απ’ τη Μαρσέιγ (1-6 συνολικό σκορ). Έχει μπόλικη εμπειρία, παίζει ανελλιπώς στους ομίλους ευρωπαϊκών διοργανώσεων. Δεν αναφέρθηκαν απουσίες.

ΚΑΡΑΜΠΑΧ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Over 2.5 τα 3/5 τελευταία παιχνίδια της σε φιλικό και επίσημο επίπεδο.

*Έρχεται από 3/5 G/G σε φιλικό και επίσημο επίπεδο.

21+ |Αρμόδιος Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Κίνδυνος εθισμού & απώλειας περιουσίας | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα

ΖΥΡΙΧΗ ΑΝΑΛΥΣΗ (ΕΛΒΕΤΙΑ, 175)

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας διασυρμός 4-0 κόντρα στη Γιουνγκ Μπόις στην πρεμιέρα του νέου πρωταθλήματος. Στο 62’ το 0-1 ο Φάσναχτ, το 2-0 έκανε ο Ίτεν στο 77’, το 3-0 ο Ρίντερ στο 80’. Το τελικό 4-0 διαμορφώθηκε στο 85’ απ’ τον Κανγκά.

Μπήκε με το… αριστερό στο νέο πρωτάθλημα το Σάββατο, διασύρθηκε εκτός έδρας στο ντέρμπι με τη Γιουνγκ Μπόις. Παντελώς πλασματικό το τελικό 4-0, δε αντικατοπτρίζει την πραγματική εικόνα της αναμέτρησης για 60 λεπτά, ωστόσο δεν μπορεί να χαρακτηριστεί άδικο με δεδομένη την κατάρρευση της Ζυρίχης μετά το 1-0. Για 60 λεπτά το ματς ήταν ανταγωνιστικό, η Ζυρίχη είχε μεγάλες ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο, ενώ στο 55’ έχασε πέναλτι με τον Μαρτσεσάνο! Από εκεί και έπειτα ξεκίνησε η… κατηφόρα, η Γιουνγκ Μπόις έκανε ό,τι ήθελε, εκμεταλλεύτηκε τα παιδικά λάθη στην άμυνα του αντιπάλου και εκτελούσε χωρίς σταματημό. Κάπως έτσι διαμορφώθηκε το τελικό 4-0.

«Κάναμε αυτό που έπρεπε για 60 λεπτά, αλλά αυτό δεν είναι αρκετό. Δεν είχαμε συγκέντρωση από εκεί και έπειτα. Πρέπει να παίζουμε πολύ καλύτερα στο μέλλον», είπε ο κόουτς Φόντα. Η ομάδα του μπήκε στη νέα χρονιά μ’ ένα αποτέλεσμα που προκαλεί ανησυχία, έρχεται από σούπερ σεζόν, που έκλεισε με την κατάκτηση του τίτλου έπειτα από 13 χρόνια. Ο κόουτς Μπραϊτενράιτερ αποτέλεσε παρελθόν, στη θέση του ήρθε ο Φράνκο Φόντα, προπονητής της εθνικής Αυστρίας για τέσσερα χρόνια (2018-2022), είναι δεδομένο ότι θα χρειαστεί χρόνο.

Επιστρέφει στην Ευρώπη μετά από τέσσερα χρόνια η Ζυρίχη, τελευταία φορά που έπαιξε ήταν το 2018, στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ, ενώ έφτασε μέχρι τους «32» της διοργάνωσης. Ξανά εκτός ο αμυντικός Ομεράγκιτς, δεν αναφέρθηκαν περαιτέρω απουσίες.