*Οι δύο πρώτες ομάδες κάθε ομίλου προκρίνονται στα νοκ άουτ της διοργάνωσης και η 3η συνεχίσει στο Copa Sudamericana.

*Οι δύο ομάδες παίζουν πρώτη φορά μεταξύ τους στο πρόσφατο παρελθόν.

Δείτε τα Προγνωστικά Κόπα Λιμπερταδόρες

ΚΑΡΑΚΑΣ

Προηγούμενο ματς: Η Καράκας έχασε 1-2 εντός έδρας από την Ίντερ Ντε Μπαρίνας, αν και ισοφάρισε με πέναλτι του Πέρεζ στο 80’, το γκολ που είχε δεχθεί από τον Ζαπάτα στο 44’. Δεν άντεξε δέκα λεπτά στο τέλος, δεχόμενη δεύτερο γκολ από τον Ζαπάτα πάλι στο 84ο λεπτό.

Η Καράκας ηττήθηκε με 1-2 εντός έδρας απο την Ίντερ Ντε Μπαρίνας, συμπληρώνοντας οκτώ σερί αγώνες χωρίς νίκη, με τέσσερις ισοπαλίες και τέσσερις ήττες σε αυτό το διάστημα.

Ειδικά στο γήπεδό της, κέρδισε τον πρώτο της φετινό αγώνα εκεί, με τρεις ήττες και μία ισοπαλία στους αμέσως επόμενους.

Όπως είναι λογικό, βρίσκεται στην 11η θέση του βαθμολογικού πίνακα του πρωταθλήματος Βενεζουέλας, στο -4 από την πρώτη οκτάδα που θα οδηγήσει στην διεκδίκηση του τίτλου.

Γι’ αυτό και άλλαξε προπονητή, με τον Χένρι Μενέντεζ να αναλαμβάνει και να κάνει απόψε το ντεμπούτο του στον πάγκο της ομάδας. Αναφερόμενος μάλιστα στον σημερινό αγώνα, αναγνώρισε την ποιότητα της αντιπάλου τους αλλά ξεκαθάρισε πώς πρέπει να την αντιμετωπίσουν με σοβαρότητα και τόλμη, αλλιώς θα το πληρώσουν.

Καράκας Στατιστικά

*3/4 αγώνες με 2-3 γκολ στα τελευταία παιχνίδια της.

*4/5 under 2,5 & Ν/G στα τελευταία παιχνίδια της.

ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΜΙΝΕΪΡΟ

Προηγούμενο ματς: Η Ατλέτικο Μινέιρο έφερε 2-2 εντός έδρας με την Κρουζέιρο, αν και προηγήθηκε 2-0 με τέρματα των Μπρούνο Φούκς (8’), Χαλκ (26’). Δέχθηκε δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο, από αυτογκόλ του Ζέμερσον (49’) και από τον Ντινένο στο 90’.

Η Ατλέτικο Μινέιρο ξεκίνησε από νωρίς τις “απόπειρες αυτοκτονίας”. Εφερε 2-2 εντός έδρας με την Κρουζέιρο, στον πρώτο μεταξύ τους τελικό για το πολιτειακό πρωτάθλημα, αν και προηγήθηκε με 2-0 στο πρώτο ημίχρονο! Και τώρα καλείται να πάρει αποτέλεσμα στον επαναληπτικό στην έδρα της αντιπάλου της για να μην χάσει τον τίτλο.

Μακριά από την έδρα της έχει δύο ήττες, στο πρώτο και στο πιο πρόσφατο παιχνίδι της, έχοντας ενδιάμεσα δύο νίκες και μία ισοπαλία.

Παρόλο που ακολουθεί πολύ κρίσιμο παιχνίδι, στην αποστολή μπήκαν κανονικά και ταξίδεψαν όλα τα μεγάλα ονόματα της ομάδας, προεξέχοντος του Χουλκ. Τώρα αν αγωνιστούν ή όχι, είναι απόφαση του προπονητή.