* Η Αθλέτικ Μπιλμπάο έχει κερδίσει τα 4 τελευταία μεταξύ τους, τα 2 πιο πρόσφατα ήταν εντός.

* Στα 6 τελευταία που έχουν δώσει μεταξύ τους, τα 5 ήταν over 2,5.

* Στον πρώτο γύρο: Αθλέτικ Μπιλμπάο-Κάντιθ 3-0 (16/09).

Δείτε τα προγνωστικά για παμε στοιχημα

ΚΑΝΤΙΘ

Προηγούμενο ματς: Νέα ήττα, αυτή τη φορά εκτός έδρας, από την Αλαβές με 1-0. Το γκολ των αντιπάλων με πέναλτι του Ριόχα (51’).

Ένα πέναλτι εντελώς άτσαλο, το οποίο όφειλε να είχε αποφύγει ο μπακ Πίρες, της επέφερε μια ακόμα ήττα. Η εμφάνισή της αυτή τη φορά κακή δεν ήταν, αλλά ήταν σίγουρα μη επαρκής για να της δώσει έστω τον ένα βαθμό, αν μια ομάδα άξιζε να κερδίσει, αυτή ήταν η Αλαβές. Ακόμα χειρότερη η αντίδρασή της στο 1-0, περισσότερο κινδύνευσε με δεύτερο, παρά απείλησε με ισοφάριση.

Συνέβη το αναπόφευκτο μετά τη λήξη, ο Σέρχιο Γκονθάλεθ αποτελεί παρελθόν από την τεχνική ηγεσία της ομάδας. Αντικαταστάτης, ένα όνομα που δεν είχε ακουστεί, ο Αργεντινός, Μαουρίτσιο Πελεγκρίνο. Ο Πελεγκρίνο έχει ξαναπεράσει από τη Λα Λίγκα ως τεχνικός των Αλαβές και Λεγανές, χωρίς μεγάλη επιτυχία. Έρχεται δε, από δύο αποτυχημένα περάσματα από τη Νότια Αμερική, σε Βέλες Σάρσφιλντ και Ουνιβερσιδάδ ντε Τσίλε.

Πολύ δύσκολη η κατάσταση στη βαθμολογία, οι περισσότερες ομάδες από πάνω της πήραν τουλάχιστον έναν βαθμό και άνοιξε λίγο περισσότερο η μεταξύ τους διαφορά. Ακόμα πάντως μπορεί με νίκη να βγει από τη ζώνη του υποβιβασμού, ωστόσο με δεδομένο ότι αντίπαλος είναι η Αθλέτικ Μπιλμπάο, κι ο βαθμός μια χαρά αποτέλεσμα θα είναι.

“Με εξέπληξε αυτό που είδα τις πρώτες μέρες και κυρίως η συμπεριφορά των παικτών, δεν πρόκειται να τους ζητήσω να κάνουν κάτι που δεν ξέρουν” ανέφερε στις πρώτες του δηλώσεις ο κόουτς. Υπονόησε πως στον εναπομείναντα χρόνο ο σύλλογος θα κινηθεί για ενίσχυση, αλλά δεν αποκάλυψε ονόματα ή θέσεις.

Εξέτισε και επιστρέφει ο εξτρέμ Σοβρίνο.

Κάντιθ Στατιστικά

* Χωρίς νίκη εδώ και 10 αγώνες, στη συντριπτική τους πλειοψηφία για το πρωτάθλημα, τρέχει σερί από 3 ήττες.

* Στα 6 τελευταία μετράει 5 under 2,5, στα 3/4 πιο πρόσφατα δεν σημείωσε κάποιο τέρμα.

Παίξε Νόμιμα στην NetBet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΑΘΛΕΤΙΚ ΜΠΙΛΜΠΑΟ

Προηγούμενο ματς: Νίκησε στην παράταση με 4-2 την Μπαρτσελόνα για το κύπελλο. Στην κανονική διάρκεια του αγώνα το αποτέλεσμα ήταν 2-2, προηγήθηκε πριν καν συμπληρωθεί λεπτό με τον Γκουρουθέτα, δέχτηκε ανατροπή από Λεβαντόφσκι (26’) και Γιαμάλ (32’), ισοφάρισε με τον Σανθέτ (49’). Στην παράταση την πρόκριση της χάρισαν οι αδερφοί Γουίλιαμς, πρώτα ο Ινιάκι (105’+2) και στη συνέχεια ο Νίκο (120’+1).

Άξιζε μια τέτοια στιγμή με τη σεζόν που έχει κάνει, ιστορική επιτυχία η πρόκριση επί της Μπαρτσελόνα, καθότι στη σύγχρονη ιστορία της δεν έχει και πολλές τέτοιες. Υπήρξαν διαστήματα που έμοιαζε να βρίσκεται πιο κοντά στον αποκλεισμό κατά την κανονική διάρκεια, στην παράταση όμως έβγαλε κάτι που έλειπε από την αντίπαλο, χαρακτήρα νικητή, έτσι κατάφερε και πέρασε.

Η νίκη αυτή ήρθε να κάνει τους πάντες να ξεχάσουν το αρνητικό αποτέλεσμα στη Βαλένθια στο πρωτάθλημα. Η ήττα με 1-0 ήταν αντιπροσωπευτική της εικόνα της, έκανε μια κακή εμφάνιση στο “Μεστάγια”, απέναντι σε μια σκληρή αντίπαλο. Το αποτέλεσμα αυτό μάλιστα την έριξε από την τετράδα όπου είχε βρεθεί, χωρίς βέβαια να την έχει κύριο στόχο. Εκείνο που τη νοιάζει πρωτίστως είναι να μείνει στην πεντάδα, κοιτάζει περισσότερο τι κάνει η Ρεάλ Σοσιεδάδ παρά οι τέσσερις από πάνω της.

Τέλος στα πανηγύρια έβαλε ο Βαλβέρδε από την επόμενη μέρα κιόλας, ζήτησε από τους παίκτες του να προσηλωθούν στο παιχνίδι που ακολουθεί. “Η Κάντιθ είναι σε μια πολύ δύσκολη θέση και έχει ανάγκη τη νίκη, πρέπει να νιώσουμε την ίδια ανάγκη αν θέλουμε να επιστρέψουμε στις νίκες στο πρωτάθλημα” τόνισε ο “Τσιγκούρι”.

Έτοιμος να αγωνιστεί βασικός ο εξτρέμ Ινιάκι Γουίλιαμς.

Αθλέτικ Μπιλμπάο Στατιστικά

* Μίνι σερί 2 αγώνων χωρίς νίκη στο 90λεπτο για δεύτερη φορά στη σεζόν, δεν έχει κάνει μεγαλύτερο.

* Στα 9/10 τελευταία πέτυχε πρώτη γκολ, τη μοναδική φορά που δεν συνέβη αυτό, έχασε με 1-0 από τη Βαλένθια.