*38η αγωνιστική (τελευταία)

*Στον πρώτο γύρο: Φιορεντίνα – Κάλιαρι 3-0

*Αδιάφορη βαθμολογικά η Κάλιαρι. Με νίκη η Φιορεντίνα θα “κλειδώσει” την 8η θέση που οδηγεί στα πλέι οφ του Κόνφερενς Λιγκ. Θα πετύχει τον στόχο της με ήττα, αρκεί να μην κερδίσουν Τορίνο και Νάπολι. Σε περίπτωση ισοβαθμίας με αυτές έχει το πάνω χέρι.

*Η Φιορεντίνα κράτησε το μηδέν στα 5/6 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

*Under 2,5 στα 4/6 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

Δείτε τα Προγνωστικά Ιταλίας σήμερα, Πέμπτη 23/05!

ΚΑΛΙΑΡΙ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εκτός έδρας (2-0) της Σασουόλο. Ο Πράτι άνοιξε το σκορ στο 71′, το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε με πέναλτι ο Λαπαντούλα στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων. Με δέκα ολοκλήρωσαν οι γηπεδούχοι λόγω αποβολής του Ματέους Ενρίκε (90+3′).

Επιστρέφοντας στο δρόμο των επιτυχιών μετά από πέντε αγωνιστικές (0-3-2) η Κάλιαρι άλωσε την έδρα της Σασουόλο και, παράλληλα, εξασφάλισε την παραμονή της στη Σέριε Α. Ισορροπημένο το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης, δεν δέχτηκε ιδιαίτερη πίεση στο δεύτερο από τους γηπεδούχους, την κάκιστη αμυντική λειτουργία των οποίων εκμεταλλεύτηκε σε δύο περιπτώσεις διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα.

Αφού διατήρησε τους Σαρδηνούς στα μεγάλα σαλόνια της Ιταλίας, ο Κλαούντιο Ρανιέρι πήρε την απόφαση να αποσυρθεί από τους πάγκους μετά από 38 χρόνια σε ηλικία 72 ετών. Θυμίζουμε πως εργάστηκε, μεταξύ άλλων, σε Νάπολι, Φιορεντίνα, Βαλένθια, Ατλέτικο Μαδρίτης, Τσέλσι, Πάρμα, Γιουβέντους, Ίντερ, Ρόμα, Σαμπντόρια και Λέστερ, με την οποία κατέκτησε την Πρέμιερ Λιγκ to 2016.

Πέρασε κι από την Εθνική Ελλάδας για λίγους μήνες το 2014, χωρίς επιτυχία. Η Κάλιαρι παραμένει αήττητη σε έξι αγωνιστικές στο “Unipol Domus” (2-4-0), γνώρισε μόλις δύο ήττες σε 14 (6-6-2). Τιμωρημένος ο Ντοσένα, τη θέση του θα πάρει ο Ομπέρτ. Φανέλα βασικού διεκδικεί ο Λουβούμπο.

ΚΑΛΙΑΡΙ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Over 2,5 στα 5/7 τελευταία παιχνίδια της.

*GG στα 6/8 τελευταία παιχνίδια της.

Παίξε Νόμιμα στην Novibet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχθηκε ισόπαλη (2-2 εντός) με τη Νάπολι. Μόλις στο 8′ ο Ραχμάνι έκανε το 1-0 για τους φιλοξενούμενους. Ανέτρεψαν τα δεδομένα οι Μπιράγκι (40′) και Νζολά (42′), το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Κβαρατσχέλια στο 57′.

Βρέθηκε να κυνηγάει το σκορ από νωρίς στην αναμέτρηση με τη Νάπολι, ισοφάρισε με εκπληκτική απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπιράγκι κι ανέτρεψε τα δεδομένα λίγο αργότερα με γκολάρα του Νζολά. Η Φιορεντίνα δεν κατάφερε να απειλήσει ιδιαίτερα στο δεύτερο ημίχρονο και στάθηκε τυχερή σε αρκετές περιπτώσεις, με κορυφαία το δοκάρι του Πολιτάνο στο 63′.

Συγκεντρώνοντας 54 βαθμούς διατηρείται στην 8η θέση της κατάταξης, στο +1 από Τορίνο και +2 από Νάπολι. Με νίκη θα εξασφαλίσει σίγουρα θέση στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις της επόμενης σεζόν, την ώρα που ακολουθεί τόσο ο τελικός Κόνφερενς Λιγκ με τον Ολυμπιακό (29/5), όσο η εξ αναβολής αναμέτρηση στην έδρα της Αταλάντα (2/6). Στις οχτώ τελευταίες εκτός έδρας αγωνιστικές οι “βιόλα” επικράτησαν μόνο της Σαλερνιτάνα (2-0) στις 21 Απριλίου (δύο ισοπαλίες, πέντε ήττες).

Επικράτησαν για τελευταία φορά στην έδρα της Κάλιαρι στις 23 Δεκεμβρίου 2017 (1-0). Ο προπονητής Ιταλιάνο αναμένεται να προχωρήσει σε ροτέισον, δίνοντας χρόνο συμμετοχής σε ποδοσφαιριστές που δεν έχουν αγωνιστεί αρκετά. Στόχος του είναι να αποφύγει τυχόν τραυματισμούς που θα επηρεάσουν τα σχέδια του ενόψει της ιστορικής αναμέτρησης με τον Ολυμπιακό.