* 27η αγωνιστική

* Η Ανκαραγκιουτσού μετρά τρεις σερί νίκες επί της Καϊσέρισπορ.

* Στον 1ο γύρο (07/10): Ανκαραγκιουτσού – Καϊσέρισπορ 3-0

ΚΑΪΣΕΡΙΣΠΟΡ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (2-3) επί της Μπασακσεχίρ. Οι Ναζόν (9’), Καρίμι (15’) σκόραραν για την Καϊσέρισπορ, ο Τουρούτς (58’) μείωσε για την Καϊσέρισπορ, ο Μπόα Μόρτε (84’) έκανε το 1-3 και ο Γκιουρελέρ (89’) διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

H σταδιακή βελτίωση στα χέρια του κόουτς Γιλμάζ και η μεταγραφική ενίσχυση έφεραν την πρώτη νίκη μετά από σχεδόν 70 ημέρες και 11 αποτυχημένες απόπειρες (0-3-8) για την ομάδα της Καισάρειας.

Ο νεοφερμένος φορ Ναζόν άνοιξε το σκορ με τελείωμα εκτός περιοχής, η πίεσή της ψηλά στο γήπεδο, προκάλεσε μεγάλη χαμένη ευκαιρία, δευτερόλεπτα πριν το κλέψιμο για το 0-2 με σουτ ξανά μέσα από το ημικύκλιο. Έκανε θραύση στις μεταβάσεις του πρώτου ημιχρόνου, είχε δοκάρι και νέα ευκαιρία πριν την ανάπαυλα.

Αντέδρασαν οι ποιοτικότεροι γηπεδούχοι στην επανάληψη, οπισθοχώρησε ενστικτωδώς η Καϊσέρισπορ και λίγο έλειψε να χάσει μία νίκη που φαινόταν εύκολη. Η Μπασακσεχίρ είχε δοκάρι μετά το 1-2, κόντρα στην ροή του ματς, σε νέα μετάβαση βρήκαν τρίτο γκολ οι φιλοξενούμενοι, αλλά τα τελευταία λεπτά ήταν δραματικά. Σε κόρνερ έγινε το 2-3 και στις καθυστερήσεις των καθυστερήσεων ο κίπερ Μπαγιαζίτ απέκρουσε πέναλτι!

“Έχουμε μπει σε εβδομάδες όπου όχι μόνο οι νίκες αλλά και ο ένας βαθμός είναι πολύτιμος. Η τελευταία εμφάνιση έδειξε ότι είμαστε στον σωστό δρόμο.” δήλωσε ο κόουτς Γιλμάζ.

Στα αγωνιστικά νέα, συμπλήρωσε κάρτες ο σημαντικός Καρίμι (μέσος), παραμένουν εκτός οι Χοσεϊνί (στόπερ), Ουζοντίμα (μπακ), ενώ ο Μπαχοκέν (φορ) είναι αμφίβολος μετά από απουσία των προηγούμενων εβδομάδων.

ΚΑΪΣΕΡΙΣΠΟΡ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Under 2.5 τα 5/6 τελευταία παιχνίδια της

* Goal/Goal τα 3/5 τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα

Παίξε Νόμιμα στην NetBet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΑΝΚΑΡΑΓΚΙΟΥΤΣΟΥ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα (0-3) από τη Γαλατασαράι. Σκόρερ των φιλοξενούμενων οι Ντεμιρμπάι (13’), Σάντσες (14’), Ικάρντι με πέναλτι (39’).

Κατώτερη της περίστασης παρουσιάστηκε στο δύσκολο τεστ της περασμένης Κυριακής η ομάδα της πρωτεύουσας, γνώρισε μία πολύ εύκολη ήττα από την πρωταθλήτρια, η οποία τράβηξε χειρόφρενο στο δεύτερο ημίχρονο λόγω Ευρώπης.

Ανήμπορη να ανταπεξέλθει στην υψηλή πίεση της Γαλατασαράι η ομάδα του Εμρέ, έκανε λάθη στο build up, δεν είχε τρόπο να κυκλοφορήσει την μπάλα και τα μαρκαρίσματα ήταν πολλές φορές λάθος στο τελευταίο τρίτο. Απόλυτα δίκαιο το 0-3 της ανάπαυλας, με τον κίπερ Γκιουνγκιορντού να είναι ο κορυφαίος του συνόλου παρά την ήττα! Οι αλλαγές του ημιχρόνου και η διαχείριση των φιλοξενούμενων βελτίωσαν την κατάσταση στο δεύτερο κομμάτι, δίχως όμως να απειλήσει η Ανκαραγκιουτσού.

Συμπλήρωσε “καρέ” αγώνων δίχως νίκη στην Super Lig, έμεινε σε τρίτο σερί ματς δίχως γκολ και ουσιαστικά δίχως καθαρή ευκαιρία.

Στα αγωνιστικά νέα, επέστρεψε ο ποιοτικός Μπεκίρογλου μετά από ένα μήνα απουσίας. Παραμένει εκτός ο τραυματίας Ουλουντάγκ (αρ. μπακ), συμπλήρωσε κάρτες ο Κίτσιου (δεξί μπακ).