*Στην κανονική διάρκεια: Ηλιούπολη – Ιωνικός 0-3 και Ιωνικός – Ηλιούπολη 4-1

*Αήττητο έξι αγώνων τρέχει ο Ιωνικός απέναντι στην Ηλιούπολη (4-2-0).

*3/4 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με Over 2,5

ΙΩΝΙΚΟΣ

Προηγούμενο ματς: Έμεινε ισόπαλος χωρίς τέρματα (0-0) απέναντι στην Καλαμάτα εντός έδρας την περασμένη αγωνιστική των πλέι οφ.

Έχασε μεγάλη ευκαιρία να πλησιάσει τις πρώτες δύο θέσεις και να μπει ξανά στο παιχνίδι της ανόδου, αλλά έβγαλε μπόλικο άγχος και δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της αδιάφορης Καλαμάτας. Έχασε κάποιες καλές στιγμές, αλλά σε γενικές γραμμές δεν μπορούσε να διασπάσει την πολυπρόσωπη άμυνα των φιλοξενούμενων, ενώ επηρεάστηκε από την σκληρότητα που είχε το παιχνίδι. Είναι η μοναδική αήττητη ομάδα του Νότου στα πλέι οφ (1-2-0) αλλά παραμένει στο -5 από την άνοδο και αυτή την στιγμή δεν έχει τον πρώτο λόγο.

«Προσπαθήσαμε με κάθε τρόπο, δεν έχω παράπονο από τους παίκτες μου. Κοιτάμε το επόμενο παιχνίδι», σχολίασε ο τεχνικός Δημήτρης Σπάνος. Πάγιος απών ο Σαλαζάρ με σοβαρό τραυματισμό, εκτός αποστολής έμειναν οι Ιμεραλιλάι, Τσιριγώτης, Πογκοσιάν και Κάνκολα.

Ιωνικός Στατιστικά

*4/6 τελευταία παιχνίδια του έληξαν με Under 2,5

*3/4 τελευταία παιχνίδια του έληξαν με goal/goal

ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ

Προηγούμενο ματς: Σπουδαία εντός έδρας νίκη με 4-2 απέναντι στα Χανιά την προηγούμενη αγωνιστική. Έμεινε πίσω στο σκορ από νωρίς (6′), αλλά κατάφερε να ισοφαρίσει σχετικά γρήγορα (23′). Στις αρχές της επανάληψης έφτασε στην ανατροπή (49′), ενώ είκοσι λεπτά μετά πέτυχε και τρίτο γκολ (69′). Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο 88′, αλλά με την σέντρα ανέκτησε την διαφορά των δύο τερμάτων (89′).

Μπορεί να είναι αδιάφορη εκ πρώτης όψεως, ωστόσο έχει καταφέρει να βγάλει ήδη δύο νίκες στα πλέι οφ και να μειώσει στο -4 από Καλλιθέα και Χανιά, που προπορεύονται. Πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση απέναντι στα Χανιά, της βγήκαν όλα και πήρε μια μεγάλη νίκη.

«Είναι ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι, ο Ιωνικός είναι μια από τις καλύτερες ομάδες της κατηγορίας. Θα πρέπει να είμαστε συγκεντρωμένοι για να πάρουμε το θετικό αποτέλεσμα», σχολίασε για σήμερα ο κόουτς Παντέλης. Παραμένει τραυματίας ο Μάντιτς, ενώ εκτός αποστολής έμειναν οι Ράμος και Ντετλέρ.