* Παγκόσμιο Κύπελλο U20. Διεξάγεται στην Πολωνία.

* Μικρός τελικός της διοργάνωσης. Σε περίπτωση ισοπαλίας ακολουθεί παράταση και, αν χρειαστεί, πέναλτι.

* Οι δύο ομάδες διασταύρωσαν τα ξίφη τους για τον 2ο όμιλο της διοργάνωσης στις 26 Μαΐου, με την Ιταλία να επικρατεί με 1-0 χάρη στο γκολ του Πιναμόντι (15′). Αξίζει να σημειώσουμε πως η ομάδα της Νότιας Αμερικής αγωνιζόταν με δέκα παίκτες από το 41′, ενώ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ο Καμπάνια αστόχησε σε πέναλτι για αυτή.

Ιταλία U20 – Ισημερινός U20 στην Betshop

Δείτε τα αποτελέσματα ποδοσφαίρου

ΙΤΑΛΙΑ U20 ΑΝΑΛΥΣΗ

Μπορεί να θεωρούνταν το μεγάλο φαβορί για πρόκριση στον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου U20 2019, παρόλα αυτά η Ιταλία γνώρισε την ήττα με 1-0 από την Ουκρανία την Τρίτη για τα ημιτελικά της διοργάνωσης. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε ο Μπουλέτσα στο 65′, ενώ στο 79′ η Ουκρανία έμεινε με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Ποπόφ.

Πολλά παράπονα από τη διαιτησία είχε η “σκουάντρα ατζούρα”, καθώς στις καθυστερήσεις ο Σκαμάκα πέτυχε ένα εκπληκτικό γκολ με ανάποδο ψαλίδι. Αφού συμβουλεύτηκε και το VAR, ο Κλάους δεν το μέτρησε, καθώς ο Ιταλός φαίνεται πως έσπρωξε με το χέρι του τον Μπόνταρ.

“Οι ποδοσφαιριστές μου ήταν εξαιρετικοί σε όλη τη διοργάνωση, μας περιμένει μία σημαντικη αναμέτρηση που πρέπει να νικήσουμε”, είπε ο ομοσπονδιακός τεχνικός της Ιταλίας, Πάολο Νικολάτο. Θυμίζουμε πως η “σκουάντρα ατζούρα” τερμάτισε στην 3η θέση του Παγκοσμίου Κυπέλλου U20 το 2017.

Προηγούμενο ματς: Γνώρισε την ήττα με 1-0 από την Ουκρανία για τα ημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου U20 2019.

Ιταλία U20 Στατιστικά

* Σημειώθηκε NG & under 2,5 στα 4/5 τελευταία παιχνίδια της σε όλες τις διοργανώσεις (δες το στην Betshop)

* Ο 20χρονος επιθετικός της Ιταλίας, Αντρέα Πιναμόντι, έχει σκοράρει τέσσερις φορές στο Παγκόσμιο Κύπελλο U20 2019.

* Έχει σημειώσει τα 4/8 συνολικά γκολ της στο Παγκόσμιο Κύπελλο U20 2019 από το 60′ μέχρι το 90′.

ΙΣΗΜΕΡΙΝΟΣ U20 ΑΝΑΛΥΣΗ

Ο Ισημερινός δεν κατάφερε να “γράψει” την πρώτη συμμετοχή του στον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου U20, καθώς την Τρίτη γνώρισε την ήττα με 1-0 από τη Νότια Κορέα. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε στο πρώτο ημίχρονο και το 39′ ο Τσόι Γιουν, μετά την ασίστ του Λι Κανγκ Ιν.

Όπως και να’ χει, η πορεία των Νοτιoαμερικανών μόνο σπουδαία μπορεί να χαρακτηριστεί στη διοργάνωση, αν λάβουμε υπόψη μας πως στις τρεις προηγούμενες συμμετοχές τους έφτασαν δύο φορές στη φάση των “16” και μία αποκλείστηκαν από τον όμιλο.

“Η πορεία μας δεν ολοκληρώθηκε ακόμα, έχουμε την αναμέτρηση με την Ιταλία την Παρασκευή. Είμαι περήφανος για τους ποδοσφαιριστές μου, τα έδωσαν όλα μέχρι τέλους κόντρα στη Νότια Κορέα”, είπε ο ομοσπονδιακός τεχνικός του Ισημερινού, Χόρχε Σέλικο.

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε με 1-0 από τη Νότια Κορέα για τα ημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου U20 2019.

Ισημερινός U20 Στατιστικά

* Σημειώθηκε over 2,5 & GG στα 2/3 τελευταία παιχνίδια της σε όλες τις διοργανώσεις.

* Σκόραρε τουλάχιστον ένα γκολ στα 3/4 τελευταία παιχνίδια της σε όλες τις διοργανώσεις.

* Κράτησε μόλις μία φορά ανέπαφη την εστία της στα έξι συνολικά παιχνίδια που έδωσε για το Παγκόσμιο Κύπελλο U20 2019.