* Αήττητη η Ρίζεσπορ στα 7 τελευταία μεταξύ τους (6-1-0).

* Στον 1ο γύρο (12/11): Ρίζεσπορ – Ιστανμπούλσπορ 1-0

Δείτε τα Προγνωστικά Τουρκίας

ΙΣΤΑΝΜΠΟΥΛΣΠΟΡ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (1-0) από την Πέντικσπορ. Στο 75’ αποβλήθηκε ο Βορομπγιόνας της Ιστανμπούλσπορ και ο Ακμπουνάρ πέτυχε το καθοριστικό γκολ στο 90+7’.

Προερχόμενη από 9 παιχνίδια δίχως νίκη (0-3-6) επιστρέφει από τη διακοπή η καταδικασμένη ουραγός, ο μαθηματικός υποβιβασμός της είναι πιθανό να επιβεβαιωθεί μέσα στην εβδομάδα.

Με ένα αποψιλωμένο ρόστερ πορεύεται εδώ και μήνες, αλλά το πρόσφατο ρεκόρ αδικεί την προσπάθεια που κάνουν οι φτωχοί ποιοτικά παίκτες του Κορκμάζ. Τα πάλεψε όλα τα τελευταία παιχνίδια της, ηττήθηκε πολλάκις οριακά, όπως συνέβη και στις 15 του Μάρτη από την συμπολίτισσα.

Η Πέντικσπορ μπήκε δυνατά στο ματς, αλλά δεν αξιοποίησε κάποια από τις ευκαιρίες του πρώτου ημιώρου κι ακολούθως η Ιστανμπούλσπορ κατάφερε να “σβήσει” το τέμπο. Απείλησε με παίκτη λιγότερο, αλλά στις καθυστερήσεις η περιοχή της φορτώθηκε παίκτες και λύγισε με γκολ-καραμπόλα σε στατική φάση.

Στα αγωνιστικά νέα, τιμωρημένος είναι ο βασικός Βορομπγιόνας (μέσος), τραυματίες ο βασικός Γιασάρ (αρ. μπακ) και οι ρολίστες Σαραλιογλου (μέσος), Γκεντικλί (φορ).

ΙΣΤΑΝΜΠΟΥΛΣΠΟΡ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Under 2.5 τα 3/4 τελευταία παιχνίδια της

* Goal/Goal τα 4/6 τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα

Παίξε Νόμιμα στην NetBet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΡΙΖΕΣΠΟΡ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (3-1) επί της Γκαζιαντέπ. Ο Σορέσκου (54’) άνοιξε το σκορ για την Γκαζιαντέπ, με αυτογκόλ (64’) ισοφάρισε η Ρίζεσπορ κι έχασε πέναλτι (71’) πριν γυρίσει το ματς με Ολαβογίν (84’), Ζεκίρι (90+7’).

Αξιοποίησε για ακόμη μία φορά την έδρα της η ομάδα της Ριζούντας, στις 17 του Μάρτη έγινε η μόλις 3η ομάδα της λίγκας με διψήφιο αριθμό εντός έδρας νικών (10) κι επέστρεψε σε απόσταση βολής από την 5η θέση που υπό προϋποθέσεις δίνει ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Ασύνδετη στο πρώτο ημίχρονο απέναντι στην Γκαζιαντέπ, δεν κατάφερε να δημιουργήσει ως την ανάπαυλα και προειδοποιήθηκε δις με καθαρές ευκαιρίες μεταβάσεων. Η τρίτη αντεπίθεση των φιλοξενούμενων ήταν και “φαρμακερή”, μετά το 0-1 έχασαν νέο τετ α τετ και σημάδεψαν το δοκάρι για να “καθαρίσουν” το ματς.

Κι όμως η Ρίζεσπορ ξύπνησε από το λήθαργο. Ισοφάρισε σε στατικό με μεγάλη δόση τύχης και δεν πτοήθηκε από το χαμένο της πέναλτι. Βρήκε ανοργάνωτους τους φιλοξενούμενους για την ανατροπή κι αφού γλίτωσε την ισοφάριση στις καθυστερήσεις πέτυχε το 3ο γκολ στην τελευταία φάση του αγώνα, όταν ανέβηκε σε κόρνερ ο αντίπαλος κίπερ.

Με τρεις καταγεγραμμένες απουσίες ταξιδεύει στην Πόλη και στόχο να σταματήσει την εκτός έδρας “αιμορραγία” (0-3-8).

Συμπλήρωσε κάρτες ο Χόγιερ (αρ. μπακ), ενώ τραυματίες είναι οι Πάλα (μέσος), Κεσέρ (εξτρέμ).