* Goal/Goal τα 9/11 τελευταία επίσημα μεταξύ τους παιχνίδια.

* Στον 1ο γύρο (08/10): Μπεσίκτας – Ιστανμπούλσπορ 2-0

Δείτε τα Προγνωστικά Τουρκίας

ΙΣΤΑΝΜΠΟΥΛΣΠΟΡ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία (2-2) με την Αντάλιασπορ. Ο Μπούκσα σκόραρε δις (14’, 16’) για την Αντάλιασπορ, αλλά οι Γκεντικλί (75’), Τζάκσον με πέναλτι (90+9’) ισοφάρισαν για την Ιστανμπούλσπορ.

Παρότι όλοι στον σύλλογο έχουν συμβιβαστεί με τον υποβιβασμό εδώ και αρκετές εβδομάδες, η ομάδα συνεχίζει να πραγματοποιεί ανταγωνιστικές εμφανίσεις και το προηγούμενο Σάββατο έκανε μεγάλη ζημιά στην Αττάλεια.

Αναμενόμενα η Αντάλιασπορ είχε την επιθετική πρωτοβουλία από νωρίς κι απείλησε πριν ανοίξει το σκορ μετά από κόρνερ. Δεν πρόλαβε να συνέλθει η Ιστανμπούλσπορ και δευτερόλεπτα μετά την σέντρα δέχθηκε το δεύτερο γκολ, χάνοντας την κάθετη κίνηση του αντίπαλου αρχισκόρερ. Πριν το ημίχρονο έδειξαν οι φιλοξενούμενοι ότι δεν θα εγκαταλείψουν την προσπάθεια και στο δεύτερο μέρος έπαιξαν σαν αφεντικό της αναμέτρησης. Ξόδεψαν δύο τεράστιες ευκαιρίες πριν τη μείωση και μέσα από ωραία ανάπτυξη στις καθυστερήσεις των καθυστερήσεων κέρδισαν το πέναλτι της ισοφάρισης.

Σε καλό κλίμα η προετοιμασία της ομάδας, ο κόουτς Κορκμάζ έχει φέρει συσπείρωση, αφού αναμένεται να συνεχίσει στον πάγκο της και την επόμενη σεζόν.

Στα αγωνιστικά νέα, εξέτισαν τιμωρίες καρτών οι Λοσάι (μέσος), Ερντογάν (στόπερ), αντιθέτως συμπλήρωσε ο Ντέλι (στόπερ), παραμένει εκτός ο Ντουχάνεϊ (δεξί μπακ).

ΙΣΤΑΝΜΠΟΥΛΣΠΟΡ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Goal/Goal τα 6/9 τελευταία παιχνίδια της

* Over 2.5 τα 7/10 τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα

Παίξε Νόμιμα στην NetBet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΜΠΕΣΙΚΤΑΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (2-0) επί της Κόνιασπορ. Οι Κιλίκσοϊ (49’) και Τοσούν (71’) σκόραραν για τους γηπεδούχους.

Γίνονται σιγά σιγά ομάδα Σάντος οι “αετοί”, τη Δευτέρα κράτησαν το μηδέν πίσω για 3ο σερί ματς της Super Lig, από τα οποία πήραν 7 βαθμούς για να διατηρηθούν σε τροχιά Ευρώπης.

Άχρωμο το πρώτο ημίχρονο απέναντι στην Κόνιασπορ, με μοιρασμένη κατοχή κι ελάχιστες επικίνδυνες καταστάσεις στα καρέ των φιλοξενούμενων. Έγινε πιο απαιτητική στο ξεκίνημα της επανάληψης η Μπεσίκτας, βρήκε το πρώτο γκολ με τον συνήθη ύποπτο των τελευταίων εβδομάδων. Σε δεύτερο χρόνο από κόρνερ με το κεφάλι έφτασε τα 8 γκολ στο πρωτάθλημα ο 18χρονος Κιλίκσοϊ. Άψογη η ακόλουθη διαχείριση, σύμφωνα στο μομέντουμ της αναμέτρησης έγινε το 2-0, με την Κόνιασπορ να ολοκληρώνει το ματς δίχως φάση.

Ξεκίνησαν βασικοί στον άξονα οι νεοφερμένοι Αλ Μουσράτι & Μούτσι που δείχνουν να εγκλιματίζονται γρήγορα. Επέστρεψε (ως αλλαγή) μετά από μήνες κι ο Αμπουμπακάρ, του οποίου την αποχώρηση έκοψε ο Σάντος. Βασικός κι ο Μαζουακού (αρ. μπακ) που επέστρεψε καλά από το Κύπελλο Εθνών Αφρικής.

Έχει ήδη ξεκινήσει ο προγραμματισμός της νέας σεζόν, αλλά για τη φετινή έχουν τεθεί οι στόχοι: Ευρώπη & Κύπελλο.

Ξεπέρασαν τα προβλήματα οι Ουτσάν (μέσος), Σβένσον (δεξί μπακ), Γκεζάλ (εξτρέμ) μπήκαν στην 23μελή αποστολή.

Εκτός έμειναν οι μακροχρόνια τραυματίες Χατζιαχμέτοβιτς (μέσος), Όξλεϊντ-Τσαμπερλέιν (μέσος), και οι Σανούτς (στόπερ), Τερζί (αρ. μπακ), Μπινγκιόλ (μέσος), Ρέμπιτς (εξτρέμ).