4η αγωνιστική

*Φάση των ομίλων για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2026 στη ζώνη της Αφρικής. Εννέα όμιλοι των έξι ομάδων, οι καλύτεροι πρώτοι του κάθε ομίλου θα πάρουν την πρόκριση για τα τελικά. Οι τέσσερις καλύτεροι δεύτεροι θα παίξουν στα πλέι οφ για ένα ακόμη εισιτήριο.

*Αυτή είναι η πρώτη φορά που οι δυο ομάδες θα τεθούν αντιμέτωπες.

ΙΣΗΜΕΡΙΝΗ ΓΟΥΙΝΕΑ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 1-0 από την Τυνησία, για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Δέχθηκε το μοναδικό τέρμα με πέναλτι στο 82ο λεπτό.

Χωρίς νίκη παραμένει σε αυτά τα προκριματικά η Ισημερινή Γουινέα. Την περασμένη Τετάρτη, η ομάδα του Χουάν Μίχα φιλοξενήθηκε από την Τυνησία, στην έδρα της οποίας έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 1-0. Αρκετά ισορροπημένο το μεταξύ τους ματς και με ελάχιστες αξιόλογες στιγμές, η ίδια ζόρισε τους γηπεδούχους, αλλά ηττήθηκε στις λεπτομέρειες και από ένα πέναλτι.

Είχαν προηγηθεί οι δυο ήττες από Ναμίμπια και Λιβερία, όπου παρότι κέρδισε στον αγωνιστικό χώρο, τα έχασε στα χαρτιά εξαιτίας της αντικανονικής συμμετοχής του Ενσούε, με τον 34χρονο φορ να αποσύρεται από την εθνική μετά από αυτό. Ουραγός λοιπόν του ομίλου, μαζί με το Σάο Τομέ και Πρίνσιπε.

Ισημερινή Γουινέα Στατιστικά

*No Goal τα πέντε τελευταία παιχνίδια.

*Under 2.5 τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια.

ΜΑΛΑΟΥΙ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 3-1 επί του Σάο Τομέ και Πρίνσιπε, για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Πήρε προβάδισμα δυο τερμάτων με τους Καονγκά (6′) και Ενκομά (14′), δέχθηκε τη μείωση στο 67ο λεπτό, για να σκοράρει και πάλι στο 78′ με τον Εμφασί.

Επιστροφή στις επιτυχίες για το Μαλάουι σε αυτά τα προκριματικά για το Παγκόσμιο Κύπελλο. Την περασμένη Πέμπτη, η ομάδα του Πάτρικ Μαμπεντί υποδέχθηκε το Σάο Τομέ και Πρίνσιπε, του οποίου και επικράτησε με 3-1. Μπορεί να μην ικανοποίησε πλήρως με την εμφάνιση που είχε, ωστόσο εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες που παρουσιάστηκαν και έφτασε στο θετικό αποτέλεσμα, παρότι δέχθηκε προσωρινά τη μείωση σε 2-1.

Αυτή ήταν και η δεύτερη νίκη στα προκριματικά, μετά και το 0-1 επί της Λιβερίας, στην πρεμιέρα, ενώ ενδιάμεσα ηττήθηκε με 0-1 από την Τυνησία. Αποχώρησαν με πρόβλημα στο προηγούμενο ματς οι Σαϊζί (εξτρέμ) και Ενκομά (επιθετικός), οπότε και αμφότεροι δίνονται ως αμφίβολοι σήμερα.