*6η αγωνιστική του 3ου ομίλου (τελευταία)

*Η πρώτη κάθε ομίλου προκρίνεται στη φάση των “16”, η δεύτερη παίζει πλέι οφ με ομάδες που υποβιβάζονται από το Κόπα Λιμπερταδόρες για να περάσει στη φάση των “16”.

*Στον πρώτο γύρο: Μπελγκράνο – Ιντερνασιονάλ 0-0

*Η αναμέτρηση διεξάγεται σε ουδέτερη έδρα, την “Arena Barueri” που βρίσκεται στο Μπαρουέρι του Σάο Πάουλο.

*Με νίκη η Μπελγκράνο θα εξασφαλίσει την πρόκρισή στους “16”. Σε περίπτωση που επικρατήσει η Ιντερνασιονάλ θα διατηρήσει ζωντανές τις ελπίδες για κατάκτηση της 1ης θέσης, καθώς έχει να δώσει άλλες δύο αναμετρήσεις.

*Κριτήρια ισοβαθμίας: 1. Διαφορά τερμάτων, 2. Γκολ υπέρ, 3. Γκολ υπέρ στα εκτός έδρας, 4. Θέση στη γενική κατάταξη της Conmebol, 5. Κλήρωση.

ΙΝΤΕΡΝΑΣΙΟΝΑΛ (Βραζιλία)

Προηγούμενο ματς: Αναδείχθηκε ισόπαλη (1-1 εντός) με την Ατλέτικο Γκοϊανιένσε. Ο Ντέρεκ έκανε το 1-0 στο 50′ για τους φιλοξενούμενους, απάντησε ο Μπορέ πέντε λεπτά αργότερα.

Πέρα για πέρα ζωντανή για απευθείας πρόκριση στους “16” του Κόπα Σουνταμερικάνα παραμένει η Ιντερνασιονάλ που, πέρα από την αναμέτρηση με την Μπελγκράνο, χρωστάει άλλες δύο με Ρεάλ Τομαγιάπο (εκτός) και Ντελφίν (εντός). Απέχει από τις αγωνιστικές υποχρεώσεις εδώ κι έναν μήνα, στις 29 Απριλίου πέταξε δύο βαθμούς μπροστά στο κοινό της με την Ατλέτικο Γκοϊανιένσε.

Οι επόμενες αναμετρήσεις της αναβλήθηκαν λόγω των πλυμμήρων που έπληξαν την πολιτεία του Ρίο Γκράντε ντο Σουλ. Υπέστη μόλις μία ήττα σε 19 αναμετρήσεις, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης, στην έδρα της Ατλέτικο Παραναένσε (1-0) στις 21 Απριλίου (13 νίκες, πέντε ισοπαλίες).

ΙΝΤΕΡΝΑΣΙΟΝΑΛ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*GG στα 3/5 τελευταία παιχνίδια της.

*Σκόραρε στα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

ΜΠΕΛΓΚΡΑΝΟ (Αργεντινή)

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εντός έδρας (2-1) της Σεντράλ Κόρντομπα. Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με πέναλτι του Μολίνα, απάντησε ο Ρέινα (58′, 68′). Με δέκα έμειναν οι γηπεδούχοι στο 69′ (Μορένο).

Την ευκαιρία να “καθαρίσει” την απευθείας πρόκριση στους “16” του Κόπα Σουνταμερικάνα έχει η Μπελγκράνο σε περίπτωση που επικρατήσει στην έδρα της εκτός φόρμας Ιντερνασιονάλ. Πριν από τρεις μέρες πέταξε νοκ άουτ την Σεντράλ Κόρντομπα σπάζοντας το ρόδι στο πρωτάθλημα μετά από τρεις αναμετρήσεις (μία ισοπαλία, μία ήττα).

Έπαιξε πίσω από την μπάλα δημιουργώντας τις καλύτερες ευκαιρίες της αναμέτρησης, ολοκληρώνοντας με 3.00 xGoals. Παράλληλα “έσβησε” την πίεση που δέχτηκε όταν έμεινε με δέκα ποδοσφαιριστές. Στις έξι τελευταίες αναμετρήσεις ηττήθηκε μόνο από τη Ρίβερ Πλέιτ (3-0 εκτός) στις 19 του μηνός (τρεις νίκες, δύο ισοπαλίες).