ΙΝΤΕΡ ΤΟΥΡΚΟΥ - ΧΑΚΑ Προγνωστικά

Δεύτερη αγωνιστική των πλέι οφ πρωταθλήματος

*Η ομάδα που θα κατακτήσει το πρωτάθλημα παίρνει το εισιτήριο για τα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ την επόμενη σεζόν, ενώ η δεύτερη και τρίτη θέση δίνουν εισιτήριο για τα προκριματικά του Κόνφερενς Λιγκ.

*Χωρίς χρήση VAR.

*Η Ίντερ Τούρκου μετράει 4 νίκες στα τελευταία 5 εντός έδρας παιχνίδια της με αντίπαλο τη Χάκα.

ΙΝΤΕΡ ΤΟΥΡΚΟΥ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Γνώρισε την ήττα με 1-0 από την Κουόπιο στον τελικό κυπέλλου, στις 17/09. Σε ένα παιχνίδι με καλές ευκαιρίες εκατέρωθεν, καμία δεν κατάφερε να υπερισχύσει της άλλης. Όλα έδειχναν ότι το παιχνίδι θα έληγε ισόπαλο στην κανονική διάρκεια, αλλά μία κεφαλιά του Μπίσπο στο 88ο λεπτό, έδωσε τον τίτλο στην Κουόπιο. Η Ίντερ Τούρκου διαμαρτύρεται δίκαια για ένα πέναλτι που δεν καταλογίστηκε υπέρ της στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Η διοίκηση της ομάδας απέλυσε τον κόουτς Γκράου δύο μέρες μετά το χαμένο τελικό κυπέλλου. Θα συνεχίσει με υπηρεσιακό τον μέχρι πρότινος βοηθό του, ενώ στο πρόσωπο του Γιάρκο Βις έχει βρει ήδη τον αντικαταστάτη του για την επόμενη σεζόν  Βρίσκεται στην 5η θέση της βαθμολογίας, στο +1 από την 6η Σεϊναγιόεν, με παιχνίδι λιγότερο. Μετράει 2 ήττες στα τελευταία 5 εντός έδρας παιχνίδια της στο πρωτάθλημα, με τα τρία από αυτά να ολοκληρώνονται με g/g.

Αμφίβολος ο Χάρο.

Ίντερ Τούρκου Στατιστικά

*G/g στα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

*Under2.5 γκολ στα 4/5 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΧΑΚΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη με 0-1 επί της Λάχτι, την περασμένη αγωνιστική. Μετά από ένα ισορροπημένο 1ο ημίχρονο, με πολλά νεύρα, κατάφερε να πάρει τον έλεγχο του αγώνα στο β’ μέρος. Δημιούργησε πολύ καλές ευκαιρίες και σε μία από αυτές κατάφερε να πάρει τους τρεις βαθμούς της νίκης, με το τελικό 0-1 να διαμορφώνεται στο 78ο λεπτό της αναμέτρησης.

Τρίτη συνεχόμενη νίκη για τη Χάκα, που μπορεί να ονειρεύεται ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο. Βρίσκεται στην 4η θέση της βαθμολογίας, στο -4 από την προνομιούχο πρώτη τριάδα και την 3η Χόνκα. Μετράει 3 νίκες στα τελευταία 5 εκτός έδρας παιχνίδια της, έχοντας κρατήσει ανέπαφη την εστία της στις δύο από αυτές.