* 14η αγωνιστική.

* Κέρδισε τα 3 τελευταία μεταξύ τους, τα 2 ήταν εκτός.

* G/G & over 2,5 τα 3 τελευταία.

ΙΝΤΕΠΕΝΤΙΕΝΤΕ ΜΕΝΤΕΓΙΝ

Προηγούμενο ματς: Νίκησε με 2-1 τη Λα Εκιδάδ εκτός. Προηγήθηκε με Ρεντερία (26’ πεν.) και Λεόν (41’), δέχτηκε γκολ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου με πέναλτι του Ρικάρντο, στην επανάληψη της ακυρώθηκε το 3-1 μέσω VAR.

Πήγε χωρίς εκτός έδρας νίκη στην έδρα της αήττητης εντός Εκιδάδ και τη νίκησε. Με αυτόν τον τρόπο επιβεβαίωσε για άλλη μια φορά το πόσο ασταθής και αλλοπρόσαλλη είναι, ικανή για το καλύτερο, αλλά και για το χειρότερο.

Η συγκεκριμένη νίκη την ανέβασε στην όγδοη θέση, ωστόσο Νασιονάλ και Μιγιονάριος, την πέταξαν έξω από τη ζώνη των πλέι οφ, με ματς περισσότερο βέβαια. Αυτονόητο ότι χρειάζεται τη νίκη απέναντι στην Αμέρικα, και για να ξαναβρεθεί εντός οκτάδας, αλλά και για να κόψει τα “φτερά” της Αμέρικα η οποία βρίσκεται πίσω της, στο -2.

Νέα σημαντική απουσία ο βασικός μέσος Αλβαράδο.

Ιντεπεντιέντε Μεντεγίν Στατιστικά

* Στα 6 τελευταία έχει μόνο 1 ήττα, εντός από την Όνσε Κάλδας με 1-2.

* Τρέχει σερί με 3 G/G & over 2,5.

ΑΜΕΡΙΚΑ ΝΤΕ ΚΑΛΙ

Προηγούμενο ματς: Νίκησε με 3-2 την Μπογιακά Τσικό εντός. Προηγήθηκε με τον Ολγάδο (9’), δέχτηκε ανατροπή από τους Πλάσας (27’) και Κολόν (70’), απάντησε με τον ίδιο τρόπο με το δεύτερο προσωπικό γκολ του Ολγάδο με πέναλτι (81’) και το γκολ του Γκαρθές στο 89’.

Ματς με πάρα πολλές εναλλαγές στο ρυθμό και στο σκορ, κατάφερε και πήρε το αποτέλεσμα που ήθελε έστω και στο τέλος. Δυσκολεύτηκε περισσότερο απ’ όσο περίμενε, έβγαλε όμως για δεύτερο σερί εντός τρομερά δυνατό χαρακτήρα κι αυτό είναι ίσως το πιο ευχάριστο για τον κόουτς Φαρίας, ο οποίος πια αισθάνεται πολύ πιο άνετα στον πάγκο του.

Η τύχη δεν είναι με το μέρος της, σε αυτήν την πολύ κατάσταση πάει στο “Ατανάσιο” για να αντιμετωπίσει την Μεντεγίν σε ένα τρομερά καθοριστικό παιχνίδι, όσον αφορά την παρουσία αμφοτέρων στην πρώτη οκτάδα. Αν καταφέρει και νικήσει ή έστω δεν χάσει, το κλίμα θα γίνει ακόμα καλύτερο, αν όμως ηττηθεί, θα γυρίσει ξανά στο σημείο μηδέν…