* 4η αγωνιστική.

* Μοναδικό μεταξύ τους ματς στην έδρα της Ινστιτούτο ήταν το περσινό 1-1 για το Κόπα ντε λα Λίγκα.

* Στο φετινό Κόπα ντε λα Λίγκα έσπασαν σερί από 3 under 2,5 στα μεταξύ τους παιχνίδια, η Ινστιτούτο επικράτησε με 3-1 στη Λα Πλάτα (01/03).

ΙΝΣΤΙΤΟΥΤΟ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε από την Ουρακάν με 1-0 εκτός, από το γκολ με πέναλτι του Πουσέτο, στο 13ο λεπτό των καθυστερήσεων. Από το 43’ η Ουρακάν έπαιζε με δέκα λόγω αποβολής του μέσου Αλαρκόν, στο 90’+8 αποβλήθηκε ο φορ Ρούσο και αποκαταστάθηκε η αριθμητική ισορροπία.

Άξιζε το βαθμό αλλά αυτό οφείλεται στο γεγονός ότι για πολύ μεγάλο διάστημα έπαιξε με δέκα η αντίπαλος. Στο τέλος τιμωρήθηκε που δεν προσπάθησε για κάτι περισσότερο όσο είχε αριθμητικό πλεονέκτημα, έχασε από ένα πέναλτι το οποίο υπέδειξε το VAR επιδεικνύοντας μεγάλη αυστηρότητα.

Η μέση σε όλες τις βαθμολογίες είναι ο στοχος και προς το παρόν εκεί βρίσκεται. Ωστόσο πλέον τα περιθώρια έχουν χαθεί, ειδικά εντός έδρας καλείται να επιστρέψει στις νίκες, έστω κι αν απέναντι υπάρχει μια από τις πιο φορμαρισμένες ομάδες του πρωταθλήματος.

Επιστρέφει ο εξτρέμ Ασεβέδο, έξω ο στόπερ Αλαρκόν.

Ινστιτούτο Στατιστικά

* Στα 7 τελευταία μετράει 6 G/G, τα 5 με over 2,5, έσπασε όλα τα σερί στο πιο πρόσφατο με την Ουρακάν.

* Δέχτηκε τουλάχιστον 1 γκολ σε καθένα από τα 9 τελευταία παιχνίδια της.

ΧΙΜΝΑΣΙΑ ΛΑ ΠΛΑΤΑ

Προηγούμενο ματς: Άνετη επικράτηση με 3-0 εντός επί της Μπάνφιλντ με τρία γκολ στο δεύτερο ημίχρονο από Καστίγιο (74’), Κάστρο (78’) και Αμπάλδο (84’).

Έχει μπει με άκρως εντυπωσιακό τρόπο στο πρωτάθλημα υπό της οδηγίες του Ουρουγουανού τεχνικού, Μαρσέλο Μέντες. Ο Μέντες έχει αλλάξει πάνω απ’ όλα την ψυχολογία, οι ίδιοι παίκτες που έκαναν πολύ μέτρια παιχνίδια στο Κόπα ντε λα Λίγκα, παίζουν πολύ διαφορετικά, κάτι που όμως οφείλεται κατά πολύ και στην αλλαγή αγωνιστικής φιλοσοφίας που έχει φέρει ο νέος τεχνικός.

Μεταξύ των πρωτοπόρων της βαθμολογίας, με εντυπωσιακή διαφορά τερμάτων, προς το παρόν όμως δεν υπάρχει ούτε σκέψη για διεκδίκηση του πρωταθλήματος. Εκείνο που είναι εφικτό είναι μια θέση στο επόμενο Σουνταμερικάνα, πλησιάζει όλο και περισσότερο στην πρώτη δεκάδα αλλά ακόμα απέχει περισσότερο από μία νίκη.