*Δόθηκε απαγορευτικό στη μετακίνηση των οπαδών της Ναντ στην έδρα της Μονπελιέ, υπό τον φόβο επεισοδίων.

*2-3 Goals τα επτά τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*No Goal τα πέντε τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στον πρώτο γύρο: Ναντ – Μονπελιέ 2-0

ΜΟΝΠΕΛΙΕ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 1-2 επί της Ρεμς, για το πρωτάθλημα. Προηγήθηκε στο 26′ με τον Σανιάν και παρότι δέχθηκε την ισοφάριση στο 66ο λεπτό, εν τέλει βρήκε και πάλι δίχτυα στο 86′ με τον Αλ Ταμάρι.

Από ένα αήττητο σερί τεσσάρων αγώνων προέρχεται η Μονπελιέ, έχοντας τρεις νίκες και μια ισοπαλία. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Μισέλ ντερ Ζακαριάν φιλοξενήθηκε από τη Ρεμς, στην έδρα της οποίας επικράτησε με 1-2.

Μπήκε αρκετά δυναμικά και κατάφερε να πάρει τα ηνία στα μέσα του ημιχρόνου, με κεφαλιά σε εκτέλεση κόρνερ, παρότι στην πορεία χρειάστηκε και τις αποκρούσεις του Λεκόμτ, μέχρι την ανάπαυλα. Έχασε πολύ μεγάλη στιγμή στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου με τον Νορντέν και λίγο μετά τη συμπλήρωση μιας ώρας δέχθηκε την ισοφάριση με τον ίδιο τρόπο. Άνοιξε το ματς στα τελευταία λεπτά, με την ίδια όμως να σκοράρει και πάλι, σε αντεπίθεση που έβγαλε προς το φινάλε.

Κάπως έτσι επέστρεψε στις επιτυχίες, μετά και το εκτός 1-1 με την ουραγό Κλερμόν, διατηρείται στο δεύτερο μισό της κατάταξης, ούσα παράλληλα στο +8 από τη ζώνη του υποβιβασμού, τέσσερις στροφές πριν το φινάλε της φετινής σεζόν. Ηττήθηκε μια φορά στα τέσσερα πιο πρόσφατα εντός της (2-1-1).

“Η αναμέτρηση με τη Ναντ είναι αρκετά σημαντική για εμάς, για να εξασφαλίσουμε την παραμονή μας. Κάτι που απαιτεί τη νίκη. Δεν θα είναι όμως εύκολο, καθώς η αντίπαλος μας πήρε το διπλό στις δυο τελευταίες εξόδους της”, δήλωσε μεταξύ άλλων ο κόουτς ντερ Ζακαριάν.

Εξέτισε την τιμωρία του ο Ζορντάν Φερί, καθ θα δώσει κανονικά το παρων. Σταθερά εκτός μάχης ο Γκουεγκίν, με απόφαση προπονητή έμειναν εκτός αποστολής οι Καζρί, Σεντ-Λους, Ντελαγιέ και Σακό.

Μονπελιέ Στατιστικά

*2-3 Goals τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της.

*Over 2.5 τα 5/6 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΝΑΝΤ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 0-3 από τη Ρεν, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 67ο λεπτό, δέχθηκε δεύτερο τέρμα στο 76′ με πέναλτι, ενώ το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε στις καθυστερήσεις.

Επιστροφή στα αρνητικά αποτελέσματα για τη Ναντ, μετά και τη νίκη που πανηγύρισε κόντρα στη Χάβρη (0-1 εκτός). Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Αντουάν Κομπουαρέ υποδέχθηκε τη Ρεν, κόντρα στην οποία γνώρισε τη συντριβή με 0-3 στο μεταξύ τους ντέρμπι.

Πλήρως απογοητευτική η εμφάνιση που είχε στον αγωνιστικό χώρο, δεν κατάφερε σε καμία περίπτωση να βάλει δύσκολα στην αντίπαλο της. Γλίτωσε τα χειρότερα χάρη στο δοκάρι στα μέσα του ημιχρόνου και αφού δεν απείλησε εν τέλει παραδόθηκε εξ ολοκλήρου στην ανωτερότητα των φιλοξενούμενων και δέχθηκε και τα τρία τέρματα στο τελευταίο μισάωρο. Αξίζει να σημειωθεί ότι η πρώτη αξιόλογη στιγμή της ήρθε στο 77′, με κεφαλιά του Μοχάμεντ.

Μετά και από αυτή τη νέα απώλεια, παραμένει αρκετά χαμηλά στην κατάταξη, ούσα μόλις στο +3 από την τελευταία τριάδα, αλλά και στο -5 από την αποψινή της αντίπαλο. Ωστόσο, πανηγύρισε τέσσερις φορές το διπλό στις πέντε πιο πρόσφατες εξόδους της, στις οποίες είχε και μια ήττα 2-0 από τη Μαρσέιγ.

Στη διάθεση του προπονητή του για το αποψινό παιχνίδι τέθηκε και πάλι φορ Αμπλίν, ο οποίος δεν είναι δικαίωμα συμμετοχής στο προηγούμενο, καθώς ανήκει στη Ρεν.