* Αήττητη στα 6 τελευταία μεταξύ τους η Ελσίνκι, κέρδισε τα 5.

* G/G & over 2,5 οι 3/4 τελευταίες συναντήσεις τους.

ΣΕΪΝΑΓΙΟΕΝ

Προηγούμενο ματς: Νίκησε την Ίλβες 1-0 με πέναλτι του Μορένο στο 34’.

Δύο πρόσωπα παρουσίασε κόντρα στην Ίλβες. Ένα πολύ επιθετικό στο πρώτο ημίχρονο και ένα σαφώς πιο αμυντικογενές στο δεύτερο. Αμφότερα αν μη τι άλλο τον πέτυχαν το στόχο τους, στο πρώτο ημίχρονο πέτυχε το γκολ που χρειαζόταν, στο δεύτερο κράτησε το μηδέν παθητικό, αν και η Ίλβες είχε 16 τελικές, οι 6 στο στόχο.

Μάχη κορυφής το παιχνίδι με την Ελσίνκι, έχει τη μεγάλη ευκαιρία να μείνει μόνη πρώτη στη βαθμολογία, έστω και με παιχνίδι παραπάνω. Παράλληλα όμως, αν τα καταφέρει πετυχαίνει και κάτι άλλο εξ ίσου σπουδαίο, αναγκάζει την εν ενεργεία πρωταθλήτρια Ελσίνκι και μεγάλο φαβορί και για το φετινό τίτλο στη δεύτερή της ήττα, επιβεβαιώνοντας πως φέτος είναι τρωτή και ο τίτλος προς διεκδίκηση.

Σεϊναγιόεν Στατιστικά

* Αήττητη στα 5 τελευταία, κέρδισε τα 4.

* Στα 7 τελευταία μετράει 5 over 2,5, τα 4 με G/G.

ΕΛΣΙΝΚΙ

Προηγούμενο ματς: Νίκη εντός με 2-1 επί της Μαριεχάμν. Προηγήθηκε με 2-0 με Τόιβιο (11’) και Κέσκινεν (66’), δέχτηκε γκολ από τον Λάρσον στο 89’.

Νίκη με τη μίνιμουμ διαφορά κόντρα σε μια Μαριεχάμν, η οποία έχει το χαμηλότερο μπάτζετ στην κατηγορία. Το σκορ την αδικεί πάντως, είχε τον πλήρη έλεγχο του αγώνα, το δε γκολ που δέχτηκε ήταν προϊόν ατυχίας αφού η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα μετά από αλλεπάλληλες κόντρες.

Πάει να δώσει το δεύτερο πιο δύσκολο παιχνίδι της τρέχουσας σεζόν. Το πρώτο το έχασε στην έδρα της Κουόπιο στην πρεμιέρα με 3-1, αυτή τη φορά ελπίζει σε ένα πολύ καλύτερο αποτέλεσμα.

Νέα απώλεια ο αναπληρωματικός χαφ Τανάκα.