* Η Ιαπωνία δεν έχει ηττηθεί ποτέ από την Κόστα Ρίκα, ανεξαρτήτως διοργάνωσης, με ρεκόρ 3-1-0, έχοντας σκοράρει από 3 γκολ στις τρεις νίκες της!

* Η Κόστα Ρίκα έχει κερδίσει το μοναδικό παιχνίδι Παγκοσμίου Κυπέλλου που έχει δώσει με ομάδα από την Ασία, το 2002 επικράτησε της Κίνας 2-0.

Δείτε τα Προγνωστικά Μουντιάλ 2022

* Με τη βαριά ήττα της πρεμιέρας η Κόστα Ρίκα δέχθηκε τόσα γκολ (7) όσα είχε δεχθεί μαζί στα προηγούμενα 8 παιχνίδια Παγκοσμίου Κυπέλλου!

* Η Ιαπωνία ψάχνει back-to-back νίκες για πρώτη φορά σε Παγκόσμιο Κύπελλο μετά το 2002 όταν κέρδισε την Ρωσία και την Τυνησία εντός έδρας.

ΙΑΠΩΝΙΑ

Δείτε εδώ όλο το ρόστερ με αναλυτικές πληροφορίες για όλους τους παίκτες της Ιαπωνίας.

Προηγούμενο ματς: Νίκη (2-1) επί της Γερμανίας. Ο Γκιουντογκάν άνοιξε το σκορ με πέναλτι στο 33ο λεπτό, ο Ντοάν ισοφάρισε στο 75’ και ο Ασάνο γύρισε το παιχνίδι στο 83’.

Μία από τις σπουδαιότερες νίκες του έθνους πέτυχαν οι παίκτες του Μοριγιάσου στην πρεμιέρα του Παγκοσμίου Κυπέλλου! Με παντελώς απρόσμενο τρόπο, ειδικά με τον τρόπο που εξελίχθηκε το παιχνίδι απέναντι στους Γερμανούς και πλέον έγιναν μεγάλο φαβορί για την πρόκριση στη φάση των “16”!

Στο πρώτο τέταρτο του αγώνα κατάφεραν να κρατήσουν μακριά από την περιοχή τους τα “πάντσερ”, έβγαλαν και δύο επικίνδυνες κόντρες μετά από κλεψίματα στο χώρο του κέντρου, αλλά όσο περνούσαν τα λεπτά η “μέγγενη” έκλεινε. Η Γερμανία κυριάρχησε μετά το 20λεπτο, πατούσε ολοένα και πιο συχνά την περιοχή της Ιαπωνίας κι έχανε τη μία ευκαιρία μετά την άλλη. Τελικά βρήκε το γκολ με κάθετη στο κενό που υπήρξε στο δεξί άκρο της άμυνας, η οποία απέφερε το πέναλτι.

Επέστρεψαν με πιο θαρραλέα προσέγγιση μετά την ανάπαυλα οι Ιάπωνες, αλλά οι Γερμανοί συνέχισαν να χάνουν μεγάλες ευκαιρίες, είχαν δύο δοκάρια στο ξεκίνημα της επανάληψης, ενώ ο κίπερ Γκόντα χρειάστηκε να κάνει τέσσερις επεμβάσεις σε μία φάση για να διατηρηθεί το 1-0! Συνέχισε να το δουλεύει το ματς ο κόουτς Μοριγιάσου και οι αλλαγές των Ασάνο και Μιτόμα άλλαξαν όλο το παιχνίδι. Ο δεύτερος, ο φορ της Μπόχουμ, έγινε μόνιμη πηγή κινδύνου για την άμυνα των Γερμανών, δημιούργησε ανισορροπίες με την ταχύτητά του, επιχείρησε 5 σουτ και ήταν αυτός που γύρισε στο τέλος το παιχνίδι με κάθετη κίνηση στην πλάτη της άμυνας. Σκόρερ της ισοφάρισης ο Ντοάν της Φράιμπουργκ, ο οποίος επίσης πέρασε ως αλλαγή στο παιχνίδι!

Έπαιξαν σαν καμικάζι στο δεύτερο ημίχρονο οι Ιάπωνες, αλλά το τελικό αποτέλεσμα είχε μεγάλη δόση τύχης, αφού η Γερμανία είχε 26 σουτ στο παιχνίδι και 3.09 xGoals!

Τραυματίστηκε στο ματς της πρεμιέρας ο έμπειρος δεξιός μπακ Σακάι και μοιάζει πολύ δύσκολο να προλάβει το σημερινό παιχνίδι, αντικαταστάτης του θα είναι ο Τομιγιάσου της Άρσεναλ, ο οποίος όμως έχασε την προπόνηση της Πέμπτης. Πιθανή η αλλαγή φορ σε σχέση με την πρεμιέρα, ο Ασάνο αναμένεται να πάρει τη θέση του Μαέντα.

ΙΑΠΩΝΙΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* No Goal τα 6/8 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης

* Δέχθηκε γκολ στα 9/11 τελευταία παιχνίδια της σε Παγκόσμιο Κύπελλο

* Goal/Goal & Over 2.5 τα 5/6 τελευταία παιχνίδια της σε Παγκόσμιο Κύπελλο

Σούπερ προσφορά*, ΤΡΙΠΛΟ ΔΩΡΟ* στο ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ 21+ | Αρμόδιος Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Κίνδυνος εθισμού & απώλειας περιουσίας | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα |

ΚΟΣΤΑ ΡΙΚΑ

Δείτε εδώ όλο το ρόστερ με αναλυτικές πληροφορίες για όλους τους παίκτες της Κόστα Ρίκα.

Προηγούμενο ματς: Ήττα (0-7) από την Ισπανία. Ο Όλμο άνοιξε το σκορ στο 11ο λεπτό, ο Ασένσιο έκανε το 2-0 στο 21’ και ο Φεράν Τόρες με πέναλτι στο 31’ διαμόρφωσε το 3-0 του ημιχρόνου. Οι Φεράν Τόρες (54’), Γκάβι (74’), Σολέρ (90’) και Μοράτα (90+2’) διαμόρφωσαν το τελικό αποτέλεσμα.

Θλιβερή η εικόνα της Κόστα Ρίκα στην πρεμιέρα του Μουντιάλ, υπέστη μία από τις πιο βαριές ήττες στην ιστορία της διοργάνωσης κι έγραψε αρνητικό ρεκόρ! Όχι μόνο διαλύθηκε αμυντικά από τους αεικίνητους Ισπανούς, αλλά δεν κατάφερε να καταγράψει ούτε μία τελική προσπάθεια, κάτι που έχει συμβεί μόλις μία ακόμη φορά σε Παγκόσμιο Κύπελλο από το 1966 και μετά! Ήταν και πάλι η Κόστα Ρίκα το 1990 απέναντι στην Βραζιλία!

Από πολύ νωρίς φάνηκε ότι το σύνολο του Σουάρες δεν έχει απάντηση απέναντι στην ποιοτική κυκλοφορία της Ισπανίας, η σεμνή τελετή έλαβε τέλος από το 20λεπτο. Δεν έδειξαν οίκτο οι Ίβηρες στο δεύτερο ημίχρονο, έψαξαν όσο περισσότερα γκολ μπορούσαν για να εξασφαλιστούν και στις περιπτώσεις ισοβαθμίας. Ανήμποροι οι Κοσταρικανοί να κρατήσουν μπάλα και να δημιουργήσουν την παραμικρή υποψία απειλής. Αυτό ήταν το 7ο παιχνίδι δίχως νίκη σε Παγκόσμιο Κύπελλο για τους “Los Ticos” μετά τις εκπλήξεις που κατάφεραν το 2014 στη Βραζιλία!

Σύμφωνα με τα ρεπορτάζ, ο κόουτς Σουάρες δεν αναμένεται να αλλάξει πολλά στο αρχικό του σχήμα σε σχέση με την πρεμιέρα, νέα πρόσωπα αναμένονται μόνο στην δεξιά πλευρά. Οι Νάβας (κίπερ) και Μπόρχες (χαφ) που αναμένεται να ξεκινήσουν και ο επιτελικός Ρουίς που λογικά θα πάρει χρόνο ως αλλαγή θα φτάσουν τις 10 συμμετοχές σε Μουντιάλ, που είναι ρεκόρ για το έθνος.