*18η αγωνιστική

*Οι δύο ομάδες έχουν αναμετρηθεί άλλη μια φορά, το 2008 για το κύπελλο. Η Γκρόνινγκεν τότε, είχε πάρει την πρόκριση με 0-3.

Δείτε τα σημερινά Προγνωστικά Ποδοσφαίρου

ΓΚΡΟΝΙΝΓΚΕΝ

Προηγούμενο ματς: Πήρε σημαντική νίκη με 2-1 επί της Φένλο εντός έδρας την περασμένη αγωνιστική του πρωταθλήματος. Έμεινε πίσω στο σκορ αρκετά νωρίς (8′), αλλά κυριάρχησε στην συνέχεια και πήρε τα ηνία της αναμέτρησης. Στην επανάληψη, έφτασε στην ανατροπή μέσα σε τρία λεπτά (80′, 83′).

Βρίσκεται στην καλύτερή της φάση από την αρχή της σεζόν και για πρώτη φορά χτίζει σερί νικών. Καλή εμφάνιση απέναντι στην Φένλο, είχε τον έλεγχο μετά το γκολ που δέχτηκε στο ξεκίνημα και έφτασε δίκαια στην μεγάλη ανατροπή. Αυτή ήταν η τρίτη σερί νίκη για την ομάδα του ολλανδικού βορρά, που παραμένει αήττητη στα έξι τελευταία παιχνίδια της σε πρωτάθλημα και κύπελλο (3-3-0). Παλεύει να μπει στην οκτάδα και να καλύψει το χαμένο έδαφος, αυτή την στιγμή βρίσκεται στο -2.

Συμπλήρωσε κάρτες και είναι τιμωρημένος ο αριστερός μπακ Μέτα, αμφίβολος δίνεται για ακόμη ένα ματς ο ηγετικός μέσος Ίραντουστ. Επιστρέφει άμεσα ο επιθετικός Φαν Φέιν.

Γκρόνινγκεν Στατιστικά

*4/5 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με Over 2,5

*4/6 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με Χ στο πρώτο ημίχρονο

Παίξε Νόμιμα στην Interwetten (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 2109237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ

ΤΕΛΣΤΑΡ

Προηγούμενο ματς: Σε ένα κάκιστο ποιοτικά παιχνίδι, έμεινε στο 0-0 απέναντι στην Ουτρέχτη Β εκτός έδρας την περασμένη αγωνιστική του πρωταθλήματος. Είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων αλλά δεν μπόρεσε να σκοράρει. Μάλιστα, έμεινε και με παίκτη λιγότερο στα τελευταία λεπτά λόγω αποβολής (83′).

Έδειξε μια διάθεση απέναντι στην Ουτρέχτη Β, αλλά ήταν φλύαρη μπροστά και της έλειψε η ουσία. Το μόνο που κρατάει από αυτό το ομολογουμένως κάκιστο ματς, ήταν το ότι για πρώτη φορά φέτος κράτησε το μηδέν σε εκτός έδρας ματς. Παραμένει πολύ χαμηλά στην βαθμολογία, δεν θυμίζει σε τίποτα την περσινή ομάδα και φέτος φαίνεται πως έχει αναλάβει έναν καθαρά ρυθμιστικό ρόλο στην κατηγορία.

Για πρώτη φορά συμπεριλήφθηκε φέτος στην αποστολή ο πολύτιμος εξτρέμ Γιούσης. Ξεπέρασε τον τραυματισμό του και ο αμυντικός Ούντε Κότε. Αντίθετα, παραμένουν τραυματίες οι Κάαντορπ, Ελ Καχάτι, Λίσντεκ και Όβερτουμ. Τιμωρημένος ο αμυντικός Σοάρες.