*38η αγωνιστική (τελευταία)

*Στον Α’ γύρο: Ρόντα – Γκρόνινγκεν 0-0

*5/6 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με άσο στο πρώτο ημίχρονο

*4/5 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με goal/goal και Over 2,5

*Η Γκρόνινγκεν θέλει μόνο νίκη για να πάρει την απευθείας άνοδο από την Ρόντα στην ισοβαθμία. Σε αντίθετη περίπτωση (Χ2), η Ρόντα είναι εκείνη που προβιβάζεται.

Δείτε τα Προγνωστικά Ολλανδίας

ΓΚΡΟΝΙΝΓΚΕΝ

Προηγούμενο ματς: Έμεινε στο 1-1 απέναντι στην Τέλσταρ εκτός έδρας την περασμένη αγωνιστική. Δέχτηκε γκολ στα πρώτα δευτερόλεπτα του αγώνα (1′), αλλά κατάφερε να βρει την ισοφάριση στην τελευταία φάση του αγώνα (90+5′).

Δραματικό το φινάλε του αγώνα με την Τέλσταρ, στον οποίον η Γκρόνινγκεν έπαιξε πολύ νευρικά και τα βρήκε σκούρα. Έμεινε με το «καλημέρα» πίσω στο σκορ, προσπάθησε να πιέσει και στην επανάληψη πήρε τα ηνία της αναμέτρησης, ενώ κατόρθωσε να βρει «χρυσό» γκολ στις καθυστερήσεις, το οποίο και την κρατά ολοζώντανη στο κόλπο της ανόδου. Το μόνο που έχει να κάνει είναι να κερδίσει σήμερα την Ρόντα, με την βοήθεια του κόσμου της.

Συνεχίζει αήττητη στα τελευταία 14 παιχνίδια (10-4-0) και κατά γενική ομολογία, αποτελεί την πιο φορμαρισμένη ομάδα της κατηγορίας το τελευταίο τρίμηνο. Στα αγωνιστικά, χάνουν το υπόλοιπο της σεζόν ο φορ Λίεν και ο αμυντικός Πρινς, ενώ αμφίβολος δίνεται ο πολύτιμος μέσος Βαλέντε.

Γκρόνινγκεν Στατιστικά

*6/7 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με 2-3 γκολ

*3/4 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με άσο στο πρώτο ημίχρονο

Παίξε Νόμιμα στην Interwetten (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 2109237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ

ΡΟΝΤΑ

Προηγούμενο ματς: Κέρδισε με 2-0 την Καμπούρ εντός έδρας, την προηγούμενη αγωνιστική. Κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 65′, ενώ «σφράγισε» την νίκη με δεύτερο γκολ στο 75′.

Απίστευτες σκηνές εκτελέστηκαν στο γήπεδό της αμέσως μετά την λήξη του νικηφόρου αγώνα με την Καμπούρ, αφού πολλοί οπαδοί μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο για να πανηγυρίσουν την…άνοδο! Ωστόσο, το γκολ που έβαλε η Γκρόνινγκεν στις καθυστερήσεις τους άφησε με την όρεξη και πλέον η ομάδα τους καλείται να πάρει αποτέλεσμα σήμερα για να πανηγυρίσει την πολυπόθητη άνοδο.

Δεν συνάντησε προβλήματα πάντως απέναντι στην Καμπούρ και επέστρεψε άνετα στις νίκες μετά από δύο σερί ισοπαλίες. Το καλό για την ομάδα του Κερκράντε είναι πως ταξίδεψε «πάνοπλη» στη σημερινή αναμέτρηση.