ΓΚΟΡΝΙΚ ΖΑΜΠΡΖΕ

Έκανε δύσκολη τη ζωή της Γιαγκελόνια, η Γκόρνικ Ζάμπρζε ωστόσο δεν μπόρεσε να φύγει με κάτι θετικό από το Μπιάλιστοκ, γνωρίζοντας την ήττα με 2-1. Μοιρασμένο παιχνίδι στο πρώτο μέρος, η Γκόρνικ μπήκε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και προηγήθηκε στο 56’ με τον Ανγκούλο, αγωνιζόταν ωστόσο από το 70’ με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Σουάρεθ. Η Γιαγκελόνια πίεσε στη συνέχεια, ισοφάρισε στο 71’ με πέναλτι, ενώ στις καθυστερήσεις και πάλι με πέναλτι ολοκλήρωσε την ανατροπή. Παρά την ήττα το συγκρότημα του Μπροσζ έδειξε καλά στοιχεία, ενώ είχε προηγηθεί η μεγάλη νίκη της πρεμιέρας με 3-1 επί της Λέγκια. Μεσοβδόμαδα η Γκόρνικ επικράτησε με 0-2 της Ρίμπνικ στο Κύπελλο Πολωνίας, εξασφαλίζοντας το εισιτήριο για την επόμενη φάση.

Προηγούμενο ματς: Με 0-2 επικράτησε της Ρίμπνικ η Γκόρνικ στο Κύπελλο.

Στατιστικό: Over 2,5 τα 4/5 τελευταία παιχνίδια της (δες το στην Goalbet).

Το Γκόρνικ Ζάμπρζε – Βίσλα Κρακοβίας παίζει στην Goalbet
goalbet-logo

ΒΙΣΛΑ ΚΡΑΚΟΒΙΑΣ

Τα χρειάσθηκε κόντρα στη Νιετσιέτζα, ωστόσο η Βίσλα κατάφερε έστω και δύσκολα να πάρει τη νίκη με 1-0 την προηγούμενη αγωνιστική. Είχε τον έλεγχο, δυσκολεύτηκε να διασπάσει όμως την πολυπρόσωπη άμυνα της Νιετσιέτζα, κάτι που κατάφερε στο 90’ ο Μπρλεκ. Δεύτερη σερί νίκη για το συγκρότημα του Κίκο Ραμίρεθ, που έχει ξεκινήσει ιδανικά τις υποχρεώσεις του στο πρωτάθλημα. Παιχνίδι αποδείξεων το σημερινό για τη Βίσλα που καλείται να τα βγάλει πέρα κόντρα στην σκληροτράχηλη Γκόρνικ Ζάμπρζε. Νέα προβλήματα τραυματισμών δεν υπάρχουν και θα παραταχθεί πλήρης κόντρα στην Γκόρνικ Ζάμπρζε. Στο εξωαγωνιστικό κομμάτι εξελίξεις υπάρχουν στα διοικητικά, καθώς γερμανική ιστοσελίδα εκδήλωσε ενδιαφέρον για την αγορά μετοχών της ομάδας, με τη διοίκηση ωστόσο να μην αφήνει να ολοκληρωθούν οι διαδικασίες.

Προηγούμενο ματς: Με 1-0 επικράτησε της Νιετσιέτζα η Βίσλα την προηγούμενη αγωνιστική.

Στατιστικό: over 2,5 τα πέντε τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της.