*Στον πρώτο γύρο: Άουγκσμπουργκ – Γκλάντμπαχ 4-4

*Δεν σημειώθηκε διπλό στα επτά τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια (τρεις νίκες Άουγκσμπουργκ, δύο Γκλάντμπαχ).

*GG στα 6/9 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

Δείτε τα Προγνωστικά Γερμανίας

ΓΚΛΑΝΤΜΠΑΧ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εντός έδρας (3-1) της Στουτγκάρδης. Το 2-0 έκανε ο Χακ (1′, 19′), προτού μειώσουν οι φιλοξενούμενοι με Βάγκνομαν στο 55′. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Τζόρνταν στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Τις σοβαρότατες απουσίες που αντιμετώπιζε η Στουτγκάρδη εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο η Γκλάντμπαχ, ξεκινώντας τις υποχρεώσεις της για το 2024 με το δεξί. Προηγήθηκε πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό κι έκανε το 2-0 ξανά με τον Χακ. Παρά τη μείωση του σκορ από τους φιλοξενούμενους λίγο μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, δεν απειλήθηκε σοβαρά σε κανένα σημείο.

Νίκη μετά από τρεις αγωνιστικές (0-1-2) για τα “πουλάρια” που παραμένουν αήττητα εντός έδρας στις οχτώ τελευταίες με αντίπαλο την Άουγκσμπουργκ (έξι νίκες, δύο ισοπαλίες). Στις έξι τελευταίες που έδωσαν στο “Borussia Park”, ανεξαρτήτως αντιπάλου, έχουν απολογισμό 4-2-0 και σκόραραν τουλάχιστον από δύο γκολ σε κάθε μία.

“Ο καθένας μπορεί να δει πως η Άουγκσμπουργκ παίζει διαφορετικό ποδόσφαιρο, σε σχέση με την πρώτη μεταξύ μας αναμέτρηση. Αμύνεται ως ομάδα και είναι επικίνδυνη στην αντεπίθεση”, υπογράμμισε ο προπονητής Σεοάνε. Αμφίβολοι κρίνονται Κονέ, Πλέα και Βέμπερ. Εξέτισε κι επιστρέφει ο Βέμπερ. Ελεύθερος θα αποχωρήσει για λογαριασμό της Νιού Γιορκ Σίτι ο Βολφ (ΜΕ) στις 31 του μηνός, δανεικός στη Ναϊμέγκεν δόθηκε ο Μπόργκες Σάντσες (ΜΕ).

ΓΚΛΑΝΤΜΠΑΧ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Over 2,5 στα 13/14 τελευταία παιχνίδια της.

*GG στα 6/7 τελευταία παιχνίδια της.

Παίξε Νόμιμα στην Interwetten (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 2109237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ

ΑΟΥΓΚΣΜΠΟΥΡΓΚ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εντός έδρας (1-0) από τη Λεβερκούζεν. Το μοναδικό γκολ πέτυχε ο Παλάσιος στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Πήρε από νωρίς τον δεύτερο ρόλο στην αναμέτρηση και είδε τη Λεβερκούζεν να δημιουργεί πολλές ευκαιρίες για να σκοράρει, με αποκορύφωμα το δοκάρι του Γκριμάλντο στο πρώτο ημίχρονο. Απείλησε με αντεπιθέσεις σε δύο περιπτώσεις με Ντεμίροβιτς, ενώ στο 72′ σκόραρε σε μία από αυτές με τον Τιτζ, προτού το γκολ ακυρωθεί (σωστά) ως οφσάιντ.

Δεν άντεξε στα τελευταία λεπτά η Άουγκσμπουργκ επιβεβαιώνοντας τον τίτλο του αουτσάιντερ που έφερε στις καθυστερήσεις. Παραμένει δίχως νίκη σε τέσσερις αγωνιστικές (0-1-3), στις 21 τελευταίες εκτός έδρας επικράτησε μόνο της Χαϊντενχάιμ (5-2) στις 22 Οκτωβρίου (πέντε ισοπαλίες, 15 ήττες).

Οι Βαυαροί αποτελούν τη μοναδική ομάδα που δεν κατάφερε να κρατήσει το μηδέν στο φετινό πρωτάθλημα. “Έχουμε αναλύσει την Γκλάντμπαχ, θέλουμε να εκμεταλλευτούμε τους κενούς χώρους που θα αφήσει”, είπε ο προπονητής Τόρουπ. Ο Πέντερσεν εξέτισε την ποινή τιμωρίας του, ωστόσο η συμμετοχή του κρίνεται αμφίβολη. Ήρθε με δανεισμό από την Άιντραχτ Φρανκφούρτης ο Γιάκιτς (ΜΕ). Με τον ίδιο τρόπο δόθηκε στο Αμβούργο ο Οκουγκάουα (ΜΕ).