8η αγωνιστική

*Goal/Goal τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

ΓΚΕΦΛΕ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 2-0 επί της Σκέβντε, για το πρωτάθλημα. Προηγήθηκε στο 58′ με τον Καποτόντι και τέσσερα λεπτά μετά ο Ένγκλουντ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Από την πρώτη της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα προέρχεται η Γκέφλε. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Μίκαελ Μπένγκτσον υποδέχθηκε τη Σκέβντε, της οποίας και επικράτησε με 2-0. Καλύτερη σε γενικές γραμμές στον αγωνιστικό χώρο, δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί τις όποιες ευκαιρίες της μέχρι την ανάπαυλα, με την επιστροφή από τα αποδυτήρια όμως σκόραρε δις πολύ γρήγορα και έφτασε στο θετικό αποτέλεσμα.

Έφτασε έτσι τους επτά βαθμούς στα ισάριθμα πρώτα παιχνίδια της σεζόν (1-4-2). Ηττήθηκε μια φορά στα τέσσερα φετινά εντός της, στα οποία είχε ακόμη μια νίκη και δυο ισοπαλίες. Εξέτισε την τιμωρία του ο Μπράουνινγκ-Λάγκερφελντ.

Γκέφλε Στατιστικά

*Σκοράρει στα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal τα 6/7 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΣΟΥΝΤΣΒΑΛ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 1-3 από τη Λαντσκρόνα, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω με 0-2 (3′, 12′) και παρότι μείωσε με τον Ένγκμπλομ στο 33′, δέχθηκε και τρίτο τέρμα στο 62ο λεπτό. Έχασε πέναλτι με τον Ένγκμπλομ στο 26ο λεπτό.

Μακριά από τις επιτυχίες έμεινε για τέταρτο διαδοχικό παιχνίδι η Σούντσβαλ. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Ντάγκλας Γιάκομπσεν υποδέχθηκε τη Λαντσκρόνα, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 1-3. Αν και βρέθηκε πίσω με 0-2 με το “καλημέρα” προσπάθησε να αντιδράσει και αφού έχασε πέναλτι, μείωσε μέχρι την ανάπαυλα. Δεν ήταν αρκετά όμως, καθώς δεν ήταν ικανή στην πορεία για κάτι περισσότερο, αντιθέτως, δέχθηκε και τρίτο τέρμα.

Παραμένει έτσι στους επτά βαθμούς μετά και τις ισάριθμες πρώτες στροφές του πρωταθλήματος, αναζητώντας άμεση αντίδραση. Έμεινε με άδεια χέρια και στις τρεις φετινές εξόδους της, στις οποίες δεν κατάφερε ούτε και να σκοράρει.