4η αγωνιστική.

ΓΚΑΖΕΛΕΚ ΑΖΑΞΙΟ

Μετά το θετικό της ξεκίνημα στο πρωτάθλημα, η Γκαζελέκ Αζαξιό υποκλίθηκε την περασμένη αγωνιστική στην ανωτερότητα της Λοριάν, γνωρίζοντας την εντός έδρας ήττα με 3-1. Ανταγωνιστική μόνο στο πρώτο ημίχρονο, έμεινε πίσω στο 16’ (0-1), ισοφαρίζοντας ένα λεπτό αργότερα (1-1 στο 17’). Στην επανάληψη ήταν κατώτερη από την αντίπαλο, έμεινε πίσω στο 67’ (1-2), δεν είχε νέα απάντηση, κι όλα τελείωσαν με το 1-3 στο 74’ της συνάντησης.

Πρώτη ήττα στη σεζόν για την Γκαζελέκ, μετά από την ισοπαλία με την Παρί (1-1 εντός έδρας) και την νίκη στην έδρα της Οσέρ (2-3). Φανερά τα προβλήματα που αντιμετωπίζει στην άμυνα, δέχεται εύκολα γκολ, με τον κόουτς Καρτιέ ν’ αναζητά λύσεις για να βελτιώσει την κατάσταση στα μετόπισθεν. Μεσοβδόμαδα, αποδείχθηκε περίτρανα ότι έχει περισσότερο το μυαλό της στο πρωτάθλημα και δεν «συγκινήθηκε» ιδιαίτερα που αποκλείστηκε απ’ το Λιγκ Καπ, γνωρίζοντας την ήττα με 3-1 από την Οσέρ εκτός έδρας. Παραμένει εκτός αποστολής ο τραυματίας Περκίς (Αμυντικός, 2, 0).

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα – αποκλεισμός 3-1 από την Οσέρ στο Λιγκ Καπ.

Στατιστικό: G/G τα τέσσερα φετινά παιχνίδια της Γκαζελέκ Αζαξιο. (δες το στον Stoiximan).

Το Γκαζελέκ Αζαξιό – Γκρενόμπλ παίζει στον Stoiximan

Δείτε τα Προγνωστικά Γαλλίας (Κλικ Εδώ)

ΓΚΡΕΝΟΜΠΛ

Από την άλλη πλευρά, η Γκρενόμπλ  έδωσε συνέχεια στις θετικές εμφανίσεις, επικρατώντας με το οριακό 1-0 της Νιόρ εντός έδρας. Ισορροπημένο παιχνίδι με ευκαιρίες μπροστά από τις δύο εστίες, στάθηκε πιο τυχερή και πήγε με το προβάδισμα στα αποδυτήρια (1-0 στο 45’+1’). Στην επανάληψη γλύτωσε σε κάποιες περιπτώσεις την ισοφάριση, ενώ θα μπορούσε να τελειώσει νωρίτερα το παιχνίδι.

Παρέμεινε αήττητη η Γκρενόμπλ, μετά το πέρασμα τριών αγωνιστικών, στην πρεμιέρα νίκησε τη Σοσό (1-0) και τη δεύτερη αγωνιστική αναδείχθηκε ισόπαλη με τη Χάβρη (1-1 εκτός έδρας). Παρότι νεοφώτιστη έχει καταφέρει να κλέψει τις εντυπώσεις και έχει βάλει ήδη πλώρη για να εξασφαλίσει νωρίτερα την παραμονή της στην κατηγορία. Μεσοβδόμαδα, στο Λιγκ Καπ ηττήθηκε 2-1 από την ποιοτικότερη Μετς εκτός έδρας, γνωρίζοντας τον αποκλεισμό από τη συνέχεια της διοργάνωσης. Δεν υπάρχουν για ακόμη μια αγωνιστική προβλήματα και θα παραταχθεί πλήρης.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα – αποκλεισμός 2-1 από τη Μετς στο Λιγκ Καπ.

Στατιστικό: Under 2.5 τα τρία απ’ τα τέσσερα φετινά παιχνίδια της Γκρενόμπλ.