*Φάση ομίλων των προκριματικών του Κυπέλλου Εθνών Αφρικής 2022. Σαρανταοχτώ ομάδες κληρώθηκαν σε 12 ομίλους των τεσσάρων, οι δύο πρώτες κερδίζουν το εισιτήριο για την τελική φάση της διοργάνωσης. Το Καμερούν έχει προκριθεί ήδη σε αυτή ως διοργανώτρια χώρα.

*Κεκλεισμένων των θυρών.

*Στον πρώτο γύρο: Γκαμπόν – Γκάμπια 2-1

Γκάμπια – Γκαμπόν στη Stoiximan

Δείτε τα Προγνωστικά Προκριματικά Copa Africa

ΓΚΑΜΠΙΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Μετά από πέντε παιχνίδια, φιλικά και επίσημα, όπου και μετρούσε δυο νίκες και τρεις ισοπαλίες, η Γκάμπια υπέστη και πάλι την ήττα. Την περασμένη Πέμπτη, η ομάδα του Τομ Σεντφιέ φιλοξενήθηκε από τη Γκάμπια, στην έδρα της οποίας παρουσιάστηκε κατώτερη των περιστάσεων και γνώρισε την ήττα με 2-1.

Από μια νίκη, ισοπαλία και ήττα ο απολογισμός της σε αυτά τα προκριματικά και με τέσσερις βαθμούς είναι στη δεύτερη θέση του ομίλου, για την οποία και θα δώσει μάχη με τις Λ.Δ. Κονγκό και Αγκόλα, με στόχο την πρόκριση στα τελικά. Πανηγύρισε μόλις μια νίκη στα 14 τελευταία της ως γηπεδούχους, μετρώντας ακόμη οκτώ ισοπαλίες και πέντε ήττες.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-1 από τη Γκαμπόν, για τα προκριματικά του Κυπέλλου Εθνών Αφρικής 2022. Βρέθηκε από νωρίς (6′) πίσω στο σκορ, ενώ το έργο της έγινε ακόμη πιο δύσκολο στο 55′, όταν δέχθηκε και δεύτερο τέρμα. Το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει απλά με τον Γιομπέ, στο 81ο λεπτό.

Γκάμπια Στατιστικά

*Με Goal/Goal ολοκληρώθηκαν τα έξι από τα επτά τελευταία παιχνίδια της, φιλικά και επίσημα. (δες το στη Stoiximan)

*Με Under 2.5 ολοκληρώθηκαν τα έξι από τα οκτώ τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της, φιλικά και επίσημα.

21+ Παίξε υπεύθυνα | Αρμόδιος Ρυθμιστής MGA

ΓΚΑΜΠΟΝ ΑΝΑΛΥΣΗ

Επιστροφή στα νικηφόρα αποτελέσματα για τη Γκαμπόν, μετά και την ήττα στο φιλικό με το Μπενίν (0-2). Την περασμένη Πέμπτη, η ομάδα του Πατρίς Νεβό υποδέχθηκε τη Γκάμπια, για τα προκριματικά, κόντρα στην οποία κατάφερε να επικρατήσει με 2-1. Ήταν καλύτερη στο ματς και η νίκη της αυτή θεωρείται δίκαιη, παρότι πήγε να τα χαλάσει μόνη της.

Παραμένει έτσι αήττητη μετά από τις τρεις πρώτες αγωνιστικές του ομίλου, έχοντας συγκεντρώσει επτά βαθμούς. Βρίσκεται στην κορυφή με επτά βαθμούς, στο +2 από τη Μαυριτανία, που ακολουθεί. Αμφίβολη είναι η συμμετοχή του Ντιντιέ Εντόνγκ (ΜΕ 35/0), ο οποίος τραυματίστηκε στο προηγούμενο ματς και έγινε αλλαγή.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 2-1 επί της Γκάμπια, για τα προκριματικά του Κυπέλλου Εθνών Αφρικής 2022. Μπήκε δυναμικά στο ματς και κατάφερε να προηγηθεί μόλις στο έκτο λεπτό με τον Μπουανγκά, ενώ στο 55′ διπλασίασε τα τέρματα της με τον Ομπαμεγιάνγκ. Εννέα λεπτά πριν το φινάλε, δέχθηκε απλά τη μείωση του σκορ για το τελικό αποτέλεσμα.