12η αγωνιστική

*Τοπικό ντέρμπι.

*Αήττητη η Τσερέζο Οσάκα στα εννέα τελευταία παιχνίδια πρωταθλήματος με αντίπαλο τη Γκάμπα Οσάκα, έχοντας επικρατήσει στα 7/9.

ΓΚΑΜΠΑ ΟΣΑΚΑ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 1-0 από τη Φουκουόκα, για το πρωτάθλημα. Δέχθηκε το μοναδικό τέρμα στο 22ο λεπτό, ενώ στις καθυστερήσεις αποβλήθηκε ο Μίτο.

Από τη δεύτερη διαδοχική της ήττα προέρχεται η Γκάμπα Οσάκα, μετά και το εντός 1-2 από την Κασίμα. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Ντάνι Πογιάτος φιλοξενήθηκε από τη Φουκουόκα, στην έδρα της οποίας έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 1-0. Κατώτερη των προσδοκιών η εμφάνιση της, βρέθηκε πίσω στα μέσα του ημιχρόνου και με την εικόνα που είχε δεν κατάφερε να διεκδικήσει κάτι καλύτερο.

Μετά και από αυτή την απώλεια, είναι στα μέσα της κατάταξης, μαζί με τη Φουκουόκα. Επικράτησε στα τρία από τα πέντε φετινά εντός της, στα οποία είχε ακόμη από μια ισοπαλία και ήττα.

Γκάμπα Οσάκα Στατιστικά

*Δέχεται γκολ στα τρία τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal και Over 2.5 τα 3/4 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΤΣΕΡΕΖΟ ΟΣΑΚΑ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με τη Σαπόρο, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 27ο λεπτό, για να ισοφαρίσει με το πέναλτι του Λέο Σεαρά στο 71′.

Μακριά από τα νικηφόρα αποτελέσματα έμεινε για τρίτο διαδοχικό παιχνίδι η Τσερέζο Οσάκα. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Άκιο Κογκίκου υποδέχθηκε τη Σαπόρο, με την οποία αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1. Προβλημάτισε αρκετά μέχρι την ανάπαυλα, βρέθηκε πίσω στα μέσα του ημιχρόνου, ενώ θα μπορούσε να δεχθεί περισσότερο τέρματα. Πιο σοβαρή με την επιστροφή από τα αποδυτήρια, δημιούργησε ευκαιρίες και εν τέλει έσωσε το βαθμό από το σημείο του πέναλτι.

Δεύτερη διαδοχική ισοπαλία, μετά και από εκείνη με τη Γιοκοχάμα Μαρίνος (1-1 εντός). Είναι έτσι στη δεύτερη θέση με τη Βίσσελ Κόμπε και στο -2 από την πρωτοπόρο Μασίντα Ζέλβια. Ηττήθηκε μια φορά στις πέντε φετινές εξόδους της (2-2-1).