* 30η αγωνιστική (τελευταία)

* Νίκη με σκοπό να αποφύγει τα μπαράζ θέλει η ΓΚΑΪΣ. Πρέπει πάντως να συνυπολογιστεί σε αυτή την περίπτωση και η διαφορά τερμάτων που έχει με την Νόρμπι (στο -12 της ΓΚΑΪΣ, στο -13 της Νόρμπι). Ένας βαθμός είναι αρκετός για την Βάρμπεργκ, καθώς έχει πολύ καλύτερη διαφορά τερμάτων απ’ τις ομάδες που μάχονται για τον ίδιο στόχο.

Στον πρώτο γύρο: Βάρμπεργκ – ΓΚΑΪΣ 7-1

ΓΚΑΪΣ

Μόλις μία νίκη πανηγύρισε η ΓΚΑΪΣ στις πέντε τελευταίες αγωνιστικές που έδωσε για το πρωτάθλημα, αυτή κόντρα στη Νόρμπι (2-1 εντός έδρας) στις 21 Οκτωβρίου. Στις υπόλοιπες μοιράστηκε από ένα βαθμό με την Μπρομαποϊκάρνα (0-0 εντός έδρας), ενώ παράλληλα δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση των Βάρναμο (2-0 εκτός έδρας), Ατβίνταμπεργκ (3-2 εκτός έδρας) και Ντάλκουρντ (1-0 εκτός έδρας). Την προηγούμενη βδομάδα κόντρα στην τελευταία το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε στο δεύτερο ημίχρονο και πιο συγκεκριμένα στο 59’ ο Ραβέζ Λαβάν.

Στις οχτώ τελευταίες εντός έδρας αναμετρήσεις που έδωσε η ΓΚΑΪΣ για το πρωτάθλημα παραμένει αήττητη, σημειώνοντας τέσσερις νίκες και ισάριθμες ισοπαλίες. Στις πέντε σημειώθηκαν λιγότερα από τρία γκολ, ενώ σε ισάριθμες σημειώθηκε goal-goal. Την περασμένη σεζόν η ΓΚΑΪΣ επικράτησε εντός έδρας με 4-2 της Βάρμπεργκ στις 25 Ιουλίου του 2016.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 1-0 από τη Ντάλκουρντ.

Στατιστικό: Under 2.5 τα τέσσερα απ’ τα πέντε τελευταία εντός έδρας παιχνίδια στο πρωτάθλημα.

Το ΓΚΑΪΣ – Βάρμπεργκ παίζει στην Betshop

ΒΑΡΜΠΕΡΓΚ

Στο δρόμο των επιτυχιών επέστρεψε την προηγούμενη βδομάδα στο πρωτάθλημα η Βάρμπεργκ μετά από τρεις αγωνιστικές, στις οποίες σημείωσε δύο ισοπαλίες και μία ήττα. Πιο συγκεκριμένα επικράτησε εντός έδρας με 3-0 της Ατβίνταμπεργκ. Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα στο 43’ με τον Όλσον. Στο δεύτερο ημίχρονο και πιο συγκεκριμένα στο 66’ ο Άλτεμαρκ Βάνεριρ διπλασίασε τα τέρματά τους. Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε οχτώ λεπτά πριν το τέλος των 90’ ο Νίστρομ.

Χωρίς νίκη παραμένει η Βάρμπεργκ στις 15 τελευταίες εκτός έδρας αναμετρήσεις που έδωσε για το πρωτάθλημα, στις οποίες σημείωσε πέντε ισοπαλίες και δέκα ήττες. Η τελευταία φορά που πανηγύρισε το «τρίποντο» μακριά από το σπίτι της χρονολογείται στις 23 Οκτωβρίου του 2016 κόντρα στην Τρέλεμποργκ (1-0). Η Βάρμπεργκ επικράτησε εκτός έδρας της ΓΚΑΪΣ για τελευταία φορά στις 6 Απριλίου του 2015 (1-0).

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας επικράτηση για την Βάρμπεργκ 3-0 επί της Ατβίνταμπεργκ.

Στατιστικό: Under 2.5 τα έξι πρόσφατα εκτός έδρας παιχνίδια στο πρωτάθλημα.