*Αγώνας εξ αναβολής

*Στον πρώτο γύρο: Σκάνθορπ-Γιορκ 1-1

ΓΙΟΡΚ

Προηγούμενο ματς: H Γιορκ έχασε 3-0 εκτός έδρας από την Ρέξαμ, με το πρώτο τέρμα να έρχεται από αυτογκόλ του Γουάιτλι στο 42ο λεπτό, το δεύτερο ήρθε από τον Ντάλμπι στο 80’, ενώ ο Λι στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Η Γιορκ έχασε με 3-0 εκτός έδρας από την Ρέξαμ, ένα αποτέλεσμα αναμενόμενο φέτος για την πλειοψηφία των ομάδων της κατηγορίας. Αυτή ήταν η 10η ήττα της στους 15 τελευταίους αγώνες, όμως κέρδισε το πιο πρόσφατο παιχνίδι που έπαιξε στο γήπεδό της.

Όχι απλά βρίσκεται στο δεύτερο μισό του βαθμολογικού πίνακα, έχει βρεθεί αρκετά χαμηλά του, στην 18η θέση, και μάλιστα έχει μειωθεί σχεδόν στο ελάχιστο η απόσταση ασφαλείας της, στο +5 για την ακρίβεια, από την ζώνη του υποβιβασμού.

Και συνεχίζει με υπηρεσιακό τεχνικό τον Μάικλ Μόρτον, που όπως όλα δείχνουν μάλλον θα βγάλει τη φετινή σεζόν.

Παραμένουν εκτός λόγω τραυματισμών ο μέσος Τζέιμς, ο αμυντικός Σάντερς και ο μέσος Τόμας, ενώ χτύπησαν και ο γκολκίπερ της Ρος, ο μέσος Χερστ και ο αμυντικός Κρουκς.

Γιορκ Στατιστικά

*Εχει έξι σερί over 2,5 και αγώνες με 2-3 γκολ

*Εχει 15/22 G/G εντός έδρας, 14/19 στο πρωτάθλημα

*Εχει 16/22 αγώνες με 2-3 γκολ εντός έδρας, 14/19 στο πρωτάθλημα

ΣΚΑΝΘΟΡΠ

Προηγούμενο ματς: Η Σκάνθορπ έχασε 4-0 εκτός έδρας από την Νοτς Κάουντι, με δύο γρήγορα γκολ να τα δέχεται στο πρώτο δεκάλεπτο σχεδόν, από τους Τσίκσεν (7’), Ρίτσαρντς-Εβερτον (11’ αυτ.), ενώ τα άλλα δύο ήρθαν από τον Λάνγκσταφ στο τελευταίο 20λεπτο, στο 73’ και στο 76’.

Η Σκάνθορπ ηττήθηκε 4-0 εκτός έδρας από την δυνατή φέτος Νοτς Κάουντι, ένα αποτέλεσμα που θα μπορούσε να θεωρηθεί εντός προγράμματος. Μακριά από την έδρα της έχει κερδίσει μόνο στο γήπεδο της Χάλιφαξ φέτος, με τέσσερις ήττες στα πέντε πιο πρόσφατα που δεν έχει νίκη.

Παραμένει εντός ζώνης υποβιβασμού, στην 22η θέση του βαθμολογικού πίνακα για την ακρίβεια, συνεχίζοντας να είναι λίγο πίσω, στο -5 συγκεκριμένα, από την τελευταία θέση παραμονής.

Παραμένει εκτός λόγω τραυματισμού ο επιθετικός Κάρβερ, αν και πλησιάζει η επιστροφή του, όμως χτύπησε και θα χάσει το υπόλοιπο της σεζόν ο μέσος Μπιστίν.