* Στον 1ο γύρο (29/03): Γελγκάβα – Μέττα 0-1

* Στο 2ο γύρο (11/05): Μέττα – Γελγκάβα 3-0

ΓΕΛΓΚΑΒΑ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία (0-0) με την Τούκουμς.

Την Τετάρτη κατάφερε να κρατήσει ανέπαφη εστία μετά από ένα μήνα, αλλά συνεχίζει να αγνοεί τη χαρά τη νίκης (0-2-3) από τα τέλη Μαΐου, με αποτέλεσμα να διατηρείται στον πάτο της βαθμολογίας με την χειρότερη επίθεση όλων.

Ισορροπημένο (47-53% κατοχή) και δίχως ιδιαίτερες συγκινήσεις (0.58 – 0.70 xGoals) το μεσοβδόμαδο παιχνίδι απέναντι στην Τούκουμς.

Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν πρώτοι στο ματς κι έκλεισαν το ημίχρονο με δύο ακόμη καλές στιγμές, ενδιάμεσα η Γελγκάβα ήταν δραστήρια, αλλά ημιτελής επιθετικά. Ολοκληρωτικά άχρωμο το δεύτερο μέρος, ουδείς ρίσκαρε για τη νίκη, η Γελγκάβα είχε το μοναδικό αξιόλογο σουτ εκτός περιοχής.

ΓΕΛΓΚΑΒΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* No Goal τα 4/6 τελευταία παιχνίδια της

* Over 2.5 τα 4/6 τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα

ΜΕΤΤΑ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (1-5) επί της Λιεπάγια. Με πέναλτι του Καρασάουσκς (38’) προηγήθηκε η Λιεπάγια, αλλά η Μέττα γύρισε το ματς με Μέλνις (54’), Κορέα (56’), Άλβες (66’), Στάντνικ (72’), Κούρτσεφ (90+2’).

Επιτέλους νίκη για τη Μέττα, πρώτη μετά τις 11 Μαΐου και 7 αποτυχημένες απόπειρες (0-2-5)! Το έκανε με εντυπωσιακό τρόπο την Τρίτη, μετά από ένα “καρέ” αγώνων στους οποίους δέχθηκε 18 γκολ!

Δίχως συγκινήσεις η αναμέτρηση στο πρώτο ημίωρο, η Λιεπάγια είχε την πρώτη καθαρή ευκαιρία στο ματς και σε κόρνερ κέρδισε το πέναλτι προβαδίσματος.

Ουδέποτε απείλησε στο πρώτο ημίχρονο η Μέττα, αλλά στο δεύτερο μέρος το σκηνικό άλλαξε δραματικά. Στην πρώτη της ευκαιρία, σε γεμάτη περιοχή, έφερε το ματς στα ίσια και δευτερόλεπτα αργότερα εκμεταλλεύτηκε το σάστισμα των γηπεδούχων για το 1-2.

Με κεφαλιά σε στατική φάση πέτυχε το τρίτο γκολ κι έκανε θραύση στις ακόλουθες μεταβάσεις, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στην επικράτησή της.