*17η αγωνιστική.

* Μοναδική τους συνάντηση την τελευταία δεκαετία σε επίσημα πλαίσια ήταν το 1-1 του πρώτου γύρου, πριν από περίπου 2 μήνες.

Δείτε κορυφαίες στοίχημα προτάσεις σήμερα

ΓΑΝΔΗ

Προηγούμενο ματς: Νίκησε με 1-0 τη Σεντ Τρούιντεν εκτός για το κύπελλο με το γκολ του Κάιπερς (38’).

Με βασικούς η ίδια, με εναλλακτική ενδεκάδα η αντίπαλος, σκόραρε και μετά έκανε διαχείριση αποτελέσματος κατά κύριο λόγο. Στόχος ήταν απλώς η πρόκριση και τα κατάφερε, από ‘κει και πέρα φρόντισε να φυλάξει και δυνάμεις για το πρωτάθλημα.

Εκεί όπου έβγαλε δύσκολο πρόγραμμα τελευταία και έχασε έδαφος έναντι της κορυφής με σερί ισοπαλίες με Άντερλεχτ και Ουνιόν Σεντ Ζιλουάζ εντός και Γκενκ εκτός. Στην τελευταία μάλιστα, που ήταν και η πιο πρόσφατη, γλίτωσε την ήττα στις καθυστερήσεις με την αντίπαλο να αγωνίζεται με παίκτη λιγότερο λόγω τραυματισμού του φορ Αροκοντάρε και έλλειψης δικαιώματος για άλλη αλλαγή από πλευράς του προπονητή του, Φράνκεν.

Ζητούμενο η επιστροφή στις νίκες και στην Προ Λιγκ, σε ένα παιχνίδι, από τα πολύ βατά για εκείνη, θεωρητικά τουλάχιστον. Ο Φαν Χάζενμπρουκ ωστόσο δεν το βλέπει έτσι. “Παρατηρώντας τι έκαναν στα 90 λεπτά, είναι αήττητοι εδώ και 14 αγώνες! Όσα παιχνίδια έχασαν, τα έχασαν στις καθυστερήσεις” ανέφερε στις τελευταίες του δηλώσεις θέλοντας να προειδοποιήσει για τη δυσκολία του αγώνα με την ομάδα της πρωτεύουσας.

Αυξημένες οι πιθανότητες επιστροφής για τον χαφ Ντε Σαρτ, σταθερά έξω ο μπακ Μπράουν.

Γάνδη Στατιστικά

* Αήττητη εδώ και 10 ματς σε όλες τις διοργανώσεις, κέρδισε τα 7.

* Άνοιξε το σκορ στα τελευταία 10 παιχνίδια της σε όλες τις διοργανώσεις.

Παίξε Νόμιμα στην NetBet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΜΟΛΕΝΜΠΕΚ

Προηγούμενο ματς: Νίκησε με 1-0 την Κόρτραϊκ εκτός για το κύπελλο. Έπαιξε με βασικούς απέναντι σε μια αντίπαλο με αρκετές αλλαγές, βρήκε το γκολ της νίκης στο τέλος με τον Ρέιν-Αντελαΐντ (84’).

Πήρε μια πρόκριση που την ήθελε σίγουρα περισσότερο από την αντίπαλο, υπό αυτό το πρίσμα, μάλλον δυσκολεύτηκε περισσότερο απ’ όσο θα έπρεπε. Σημασία έχει το αποτέλεσμα, το οποίο έρχεται να προστεθεί σε προηγούμενα για να φτιάξει περισσότερο το κλίμα και να ανεβάσει την αυτοπεποίθηση των παικτών.

Στο πρωτάθλημα έχει μόνο μία ήττα στα τέσσερα τελευταία κι αυτή από την Άντερλεχτ εντός στο ντέρμπι, έρχεται από ισοπαλία με τη Σαρλερουά εντός. Φάνηκε πως δεν βρίσκεται στο επίπεδο της αντιπάλου, ασχέτως αν προπορεύεται στη βαθμολογία, είχε MVP τον γκολκίπερ Ντεφουρνί. Κρατάει όμως το βαθμό, παραμένει πιο ψηλά από τη Σαρλερουά και παράλληλα σε απόσταση μιας νίκης από την τελευταία τετράδα.

Αγώνα δίνει ο Κασάπα να περάσει τη φιλοσοφία του στους παίκτες του. “Αν αμυνόμαστε καλύτερα έχουμε πολύ περισσότερη τύχη να κερδίζουμε βαθμούς” τόνισε στις τελευταίες του δηλώσεις.

Δεν αναφέρθηκαν νέα προβλήματα.

Μόλενμπεκ Στατιστικά

* Έχει πετύχει τουλάχιστον 1 γκολ σε 10/11 τελευταία σε πρωτάθλημα και κύπελλο.

* Εκτός έδρας τελευταία έχει 2 νίκες σε πρωτάθλημα και κύπελλο, τρέχοντας ένα επιμέρους 2-0-1.