*34η αγωνιστική (τελευταία κανονικής διάρκειας).

*H Γάνδη θέλει νίκη ή ισοπαλία για την τετράδα, αρκεί να μην κερδίσουν Κλαμπ Μπριζ και Σταντάρ Λιέγης στο δεύτερο σενάριο. Αν χάσει, θέλει επίσης ήττα της Κλαμπ Μπριζ και να μην κερδίσει η Σταντάρ Λιέγης. Η Οστάνδη έχει υποβιβαστεί μαθηματικά και είναι αδιάφορη.

*Στον πρώτο γύρο: Οστάνδη – Γάνδη 1-3.

Δείτε τα Προγνωστικά Βελγίου

ΓΑΝΔΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 4-1 απ’ τη Γουέστ Χαμ για το Κόνφερενς Λιγκ. Το 0-1 ο Κάιπερς στο 26’, το 1-1 ήρθε απ’ τον Αντόνιο στο 37’, το 2-1 ήρθε απ’ τον Πακετά με πέναλτι στο 55’. Το 3-1 έκανε ο Ράις στο 58’, το 4-1 διαμόρφωσε ο Αντόνιο στο 63’.

Ήταν πολύ υψηλό το εμπόδιο της Γουέστ Χαμ, την Πέμπτη ηττήθηκε εκτός έδρας 4-1 και αποχαιρέτησε την Ευρώπη. Μπήκε καλά στο ματς, είχε συγκέντρωση, προηγήθηκε με τον Κάιπερς στο 26’, αλλά ισοφαρίστηκε πριν την ανάπαυλα. Στο δεύτερο μέρος η Γουέστ Χαμ έβγαλε μπόλικη ενέργεια, πήρε προβάδισμα με πέναλτι και λίγο αργότερα βρήκε το 3-1, από εκεί και έπειτα όλα έγιναν πιο εύκολα. Το 4-1 ήρθε στο 63’ και έκρινε οριστικά το ματς και την πρόκριση.

Σε ό,τι αφορά το πρωτάθλημα, η Γάνδη την περασμένη εβδομάδα συνέχισε με μια ακόμη ισοπαλία, στο εκτός έδρας ματς με τη Μαλίν, εκεί δεν μπορεί να πει ότι έπιασε υψηλά στάνταρ απόδοσης. Στο πρώτο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο, οι φάσεις ήταν λίγες, η Γάνδη προηγήθηκε στην αντεπίθεση και ισοφαρίστηκε με τρομερό σουτ. Στο δεύτερο 45λεπτο ήταν ανώτερη, είχε δύο μεγάλες ευκαιρίες για να κάνει δεύτερο γκολ, αλλά ήταν άστοχη.

Συνέχεια στις ισοπαλίες μετά το εντός έδρας 1-1 με τη Γουέστ Χαμ και το εντός έδρας 1-1 με τη Σεν Ζιλουάζ, είχαν προηγηθεί τέσσερις διαδοχικές νίκες σ’ όλες τις διοργανώσεις και τέσσερα σερί «τρίποντα» στο πρωτάθλημα με πολύ πειστικές εμφανίσεις. Ανέβηκε στους 56 πόντους και είναι τέταρτη, ισόβαθμη με την Κλαμπ Μπριζ, κρατά την τύχη της στα χέρια της για αναφορικά με τη συμμετοχή στα πλέι-οφ τίτλου, χρειάζεται νίκη σήμερα κόντρα στην Οστάνδη.

ΓΑΝΔΗ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Over 2.5 στα 5/8 τελευταία παιχνίδια της ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*G/G στα τελευταία 7/11 παιχνίδια της ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

ΟΣΤΑΝΔΗ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 0-4 κόντρα στη Λέουβεν. Το 0-1 στο 22’, το 0-2 ήρθε στο 44’, το 0-3 ήρθε στο 58’. Το τελικό 0-4 ήρθε στο 88’ για τη Λέουβεν.

Οριστικός ο υποβιβασμός για την Οστάνδη, που δεν είχε την ενέργεια να παλέψει την περασμένη εβδομάδα κόντρα στη Λέουβεν, υπέστη ακόμη μια ήττα και αποχαιρέτησε την κατηγορία έπειτα από 10 χρόνια συνεχούς παρουσίας στο κορυφαίο επίπεδο. Δεν είχε ψυχολογία, ερχόταν από διαδοχικές ήττες, το κλίμα στο εσωτερικό της ήταν τραγικό κι αυτό φάνηκε γρήγορα στο χορτάρι. Έχανε ήδη 0-2 στο ημίχρονο, εκεί είχαν κριθεί όλα, το 0-3 στο 58’ της έδωσε τη χαριστική βολή. Στρέφει πλέον το βλέμμα στις διοικητικές εξελίξεις (μάλλον θα προκύψουν αλλαγές) και την επόμενη χρονιά στη δεύτερη κατηγορία, σήμερα είναι αδιάφορη βαθμολογικά. Πάρα πολλές οι απουσίες.