*Τρεις φορές έχουν αναμετρηθεί οι δύο χώρες σε τελική φάση Μουντιάλ, στις δύο η Γαλλία κατέκτησε το τρόπαιο (1998, 2018).

*Η Δανία έρχεται από δύο σερί νίκες κόντρα στη Γαλλία, αμφότερες για το Nations League 2022. Δεν έχει κερδίσει ποτέ τρία σερί ματς κόντρα στους «τρικολόρ». Επίσης, δεν έχει υπάρξει ποτέ ομάδα που πήρε τρεις νίκες κόντρα στη Γαλλία στο ίδιο ημερολογιακό έτος.

Δείτε τα προγνωστικά Μουντιάλ

*Η Γαλλία έρχεται από πέντε διαδοχικές νίκες σε τελική φάση Μουντιάλ. Δεν έχει κερδίσει ποτέ έξι σερί ματς.

*Η Δανία έρχεται από τέσσερις σερί ισοπαλίες σε τελική φάση Μουντιάλ, μόνο το Βέλγιο έχει περισσότερες (πέντε).

*Ο Ολιβιέ Ζιρού σκόραρε δύο φορές με την Αυστραλία και «έπιασε» τον Τιερί Ανρί στην κορυφή των σκόρερ στην ιστορία της εθνικής Γαλλίας. Χρειάζεται ένα γκολ για να περάσει στην κορυφή.

ΓΑΛΛΙΑ

Δείτε εδώ όλο το ρόστερ με αναλυτικές πληροφορίες για όλους τους παίκτες της Γαλλίας

Προηγούμενο ματς: Νίκη 4-1 επί της Αυστραλίας στην πρεμιέρα του ομίλου. Το 0-1 ο Γκούντγουϊν στο 9’, το 1-1 έκανε ο Ραμπιό στο 27’, το 2-1 ήρθε απ’ τον Ζιρού στο 32’. Στο 68’ το 3-1 απ’ τον Εμπαπέ, το τελικό 4-1 διαμορφώθηκε απ’ τον Ζιρού στο 71’.

Μπήκε με το… δεξί στο Μουντιάλ, καθώς διέλυσε την Αυστραλία στην πρεμιέρα της Τρίτης. Δεν ξεκίνησε καλά το ματς, στα πρώτα 20 λεπτά έκανε πολλά λάθη, είχε αργές αντιδράσεις και το «πλήρωσε» με το 0-1 στο 9’. Από το 20λεπτο και έπειτα πήρε μπάλα, προσπάθησε να βγάλει συνεργασίες, τα περίμενε όλα απ’ τον Εμπαπέ. Μια κεφαλιά του Ραμπιό ήταν αρκετή για να φέρει το 1-1 και να αλλάξει την ψυχολογία του αγώνα, το 2-1 ήρθε έπειτα από πίεση ψηλά και λάθος των Αυστραλών.

Το δεύτερο μέρος εξελίχθηκε σε… σόου για τους Γάλλους, που έκαναν ό,τι ήθελαν με την μπάλα στα πόδια, έβγαλαν αρκετές ευκαιρίες, σκόραραν άλλες δύο φορές με τους Εμπαπέ και Ζιρού, μπορούσαν να βρουν κι άλλα γκολ. Το θετικό είναι ότι παρά τις απουσίες κομβικών παικτών, έδειξαν να διαθέτουν τις λύσεις και να βγάζουν ηγέτες και προσωπικότητες, αν και είναι αρκετά νωρίς για να κριθούν.

«Δεν μπήκαμε καλά, αλλά τα κάναμε όλα όπως έπρεπε στην πορεία του αγώνα. Στο δεύτερο ημίχρονο θα μπορούσαμε να έχουμε σκοράρει περισσότερες φορές», είπε ο κόουτς Ντεσάμπ. Η Γαλλία έγινε η πρώτη κάτοχος του τροπαίου που ανοίγει το επόμενο Μουντιάλ με νίκη μετά τη Βραζιλία το 2006 και μόλις η πέμπτη συνολικά στην ιστορία. Χτύπησε σοβαρά ο Λούκας Ερναντέζ, ο οποίος υπέστη ρήξη χιαστών και χάνει το υπόλοιπο του Μουντιάλ, κάτι που αφήνει τον αδερφό του, Τεό Ερναντέζ, ως μοναδικό «καθαρό» αριστερό μπακ στο ρόστερ. Τη θέση μπορούν να καλύψουν οι μέσοι Ραμπιό και Καμαβινγκά, αλλά δεν είναι η φυσική τους.

ΓΑΛΛΙΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Έρχεται από 7/11 2-3 Goal ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Έρχεται από 5/6 Under 2.5 ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Προηγήθηκε στο σκορ στα 7/12 τελευταία ματς σε μεγάλες διοργανώσεις.

ΔΑΝΙΑ

Δείτε εδώ όλο το ρόστερ με αναλυτικές πληροφορίες για όλους τους παίκτες της Δανίας

Προηγούμενο ματς: Ισοπαλία 0-0 κόντρα στην Τυνησία στην πρεμιέρα του ομίλου. Είχε την πρωτοβουλία η Δανία, αλλά δεν απείλησε στο πρώτο ημίχρονο, το έκανε στο δεύτερο μέρος, που είχε και δοκάρι με τον Κορνέλιους.

Δεν μπορεί να αισθάνεται ικανοποιημένη με την ισοπαλία που πήρε στην πρεμιέρα κόντρα στην Τυνησία. Ήταν ένα ματς που με βάση τους υπολογισμούς, θα έπρεπε να έχει κερδίσει, ο ένας πόντος τη βάζει σε μπελάδες, με δεδομένο ότι σήμερα υπάρχουν πολλές πιθανότητες να ηττηθεί. Μέτρια ως κακή στο πρώτο ημίχρονο, είχε πολλά ζητήματα στο δημιουργικό κομμάτι, δεν κατάφερε να βρει τις λύσεις εναντίον της καλά στημένης Τυνησίας. Απειλήθηκε σε μια-δυο περιπτώσεις, ενώ οι Αφρικανοί είχαν και ακυρωθέν γκολ.

Στο δεύτερο 45λεπτο η Δανία κυκλοφόρησε την μπάλα με περισσότερη ταχύτητα, έκλεισε τον αντίπαλο στα καρέ του, αλλά πέρα απ’ το σουτ του Έρικσεν και την απίθανη ευκαιρία του Κορνέλιους (σε κενή εστία) δεν έβγαλε άλλες φάσεις. Δίκαιο το τελικό αποτέλεσμα, έστω κι αν η Δανία ήταν η ομάδα που προσπάθησε να παίξει ποδόσφαιρο κυριαρχίας. «Δεν είναι θέμα σχηματισμού, είναι καθαρά θέμα επιλογών και ταχύτητας. Παίξαμε πολύ αργά και αυτό ήταν το πρόβλημα μας στις περισσότερες περιπτώσεις. Αυτό το αποτέλεσμα ίσως περιπλέξει την κατάσταση του ομίλου», είπε ο κόουτς Γιούλμαντ.

Πέρα απ’ το ζήτημα στη δημιουργία, η Δανία φάνηκε να μην έχει το σημείο αναφοράς στην επίθεση, δηλαδή την απάντηση στο κλασικό ερώτημα: ποιος θα βάλει την μπάλα μέσα; Μεγάλη η απουσία του πολύτιμου χαφ Ντιλέινι, ο οποίος αποχώρησε λίγο πριν το ημίχρονο και θα χάσει το υπόλοιπο του Μουντιάλ. Γίνεται αντιληπτό ότι σήμερα η Δανία παίζει και για την ισοπαλία.

ΔΑΝΙΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*2-3 Goals τα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

*NG + Under 2.5 τα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

*Η Δανία κράτησε το «μηδέν» στα 3/5 τελευταία ματς στην τελική φάση του Μουντιάλ.