*38η αγωνιστική (τελευταία)

*Στον Α’ γύρο: Mέπεν – Φράιμπουργκ Β 1-2

*Μόνο νίκες μετράει η Φράιμπουργκ Β απέναντι στην Μέπεν (3-0-0).

ΦΡΑΙΜΠΟΥΡΓΚ Β

Προηγούμενο ματς: Πέτυχε σπουδαία ανατροπή και κατάφερε να κερδίσει και την Βερλ με 1-2 εκτός έδρας την περασμένη αγωνιστική. Έμεινε πίσω στο σκορ στο 59′, αλλά κατάφερε μέσα σε δύο λεπτά να φέρει τούμπα το ματς (76′, 78′) και να πάρει τους τρεις πολύτιμους βαθμούς.

Εκμεταλλεύτηκε το γεγονός πως η αντίπαλός της ήταν αδιάφορη βαθμολογικά, κατάφερε να την περιορίσει σημαντικά επιθετικά και δεν μάσησε από το γεγονός πως δέχτηκε πρώτη γκολ κόντρα στην ροή. Με μέταλλο πρωταθλήτριας, πήρε μια τεράστια νίκη που την φέρνει στο -1 από την Έλβερσμπεργκ και την πρώτη θέση. Δεν έχει δικαίωμα ανόδου ως δεύτερη ομάδα, αλλά είναι μπροστά στην μεγαλύτερη πρόκληση της ιστορίας της, αφού σε περίπτωση που κερδίσει την Μέπεν και η Έλβερσμπεργκ δεν κερδίσει την Ίνγκολνσταντ, παίρνει τον τίτλο. Τραυματίες οι Μπαρμπόσα, Φούρερ και Λι.

Φράιμπουργκ Β Στατιστικά

*3/4 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με 2-3 γκολ

*3/4 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με goal/goal

Παίξε Νόμιμα στην Betsson (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | Αρμόδιος Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Κίνδυνος εθισμού & απώλειας περιουσίας | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα |

ΜΕΠΕΝ

Προηγούμενο ματς: Μολονότι είχε υποβιβαστεί χωρίς να αγωνιστεί, κατάφερε να χαλάσει τα όνειρα ανόδου της Ντιναμό Δρέσδης, και πανηγύρισε σπουδαία εντός έδρας νίκη με 4-1. Έμεινε πίσω στο σκορ στο 24′, ωστόσο η αντίπαλος έμεινε με δέκα στο 68′ και ένα λεπτό μετά ισοφάρισε. Πήρε έτσι τα ηνία και μέχρι το φινάλε πέτυχε άλλα τρία τέρματα (69′, 78′, 82′).

Μπορεί να υποβιβάστηκε, αλλά η προσπάθεια που κατέβαλλε τις τελευταίες αγωνιστικές να αλλάξει την μοίρα της ήταν άξιες επικρότησης. Ωστόσο, πλήρωσε το κακό πρόσωπο που έδειξε σε όλη την χρονιά και όταν βρήκε τον εαυτό της, ήταν πλέον αργά. Αποχαιρετά πάντως με ψηλά το κεφάλι, ενώ τρέχει και αήττητο πέντε αγώνων (4-1-0). Τραυματίες οι Χερλάιν και Κέρσκελ.