*10η αγωνιστική

*10/11 under 2,5 στα τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

Δείτε τα προγνωστικα στοιχηματος σήμερα

ΦΟΡΤΑΛΕΖΑ

Προηγούμενο ματς: Η Φορταλέζα έχασε με το “βαρύ” 5-0 εκτός έδρας από την Κουιάμπα, με τα τέσσερα γκολ να τα δέχεται στο πρώτο ημίχρονο από τους Κλέισον (3’), Ραμόν (11’), Ζόναθαν Καφού (35’), Πίτα (45’), πριν μείνει με εννιά παίκτες λόγω αποβολών! Και δέχθηκε ένα ακόμη στο δεύτερο μισό του αγώνα, από τον Σομπράλ στο 54ο λεπτό.

Η Φορταλέζα όχι απλά γνώρισε τρίτη συνεχόμενη ήττα, αυτή ήρθε με το πολύ “βαρύ” 5-0 εκτός έδρας από την Κουιάμπα. Και δέχθηκε πέντε γκολ από μία ομάδα που στα οκτώ προηγούμενα παιχνίδια της είχε σκοράρει έξι συνολικά! Πάντως και οι τρεις αυτές ήττες ήρθαν μακριά από την έδρα της.

Αυτή η ήττα, η τελευταία, ήταν η μεγαλύτερη με τον Βοϊβόντα στον πάγκο της, με τον ίδιο να δηλώνει πώς τέτοια αποτελέσματα έρχονται σπάνια, αλλά οφείλουν να μάθουν από τα λάθη τους και να μην τα επαναλάβουν.

Σίγουρα σήμερα θα νιώθει μία μεγαλύτερη ασφάλεια, δεδομένου πώς επιστρέφει στην έδρα της, εκεί που παραμένει αήττητη εδώ και 11 αγώνες, με έξι νίκες και πέντε ισοπαλίες.

Και είναι μία από τις τέσσερις ομάδες του εθνικού πρωταθλήματος με τις περισσότερες ισοπαλίες, με τα μισά παιχνίδια της στον θεσμό να έχουν λήξει χωρίς νικητή ως τώρα.

Φορταλέζα Στατιστικά

*Πέντε σερί N/G στα τελευταία παιχνίδια της

*4/5 under 2,5 στα τελευταία παιχνίδια της

ΓΚΡΕΜΙΟ

Προηγούμενο ματς: Η Γκρέμιο έχασε 1-2 εντός έδρας από την Μποταφόγκο, αν και ουσιαστικά παίζει σε ουδέτερα γήπεδα που χρησιμοποιεί ως γηπεδούχος. Βρέθηκε πίσω στο σκορ από τέρμα του Κουιαμπάνο στο 10’, ενώ παρόλο που ισοφάρισε στο 21’ με τον Γκουστάβο Νούνιες, δέχθηκε και δεύτερο γκολ από τον Ζούνιορ Σάντος στο 57ο λεπτό.

Η Γκρέμιο έχασε με 1-2 εντός έδρας από την Μποταφόγκο, αλλά παίζοντας ουσιαστικά σε ουδέτερη έδρα. Αυτή ήταν η δεύτερη σερί ήττα της, τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι που δεν κερδίζει, ενώ ειδικά στο εθνικό πρωτάθλημα έχει τέσσερις σερί ήττες. Μάλιστα μακριά από το γήπεδο της έχει 3/3 ήττες σε αυτόν τον θεσμό.

Ουσιαστικά μέχρι να φτιαχτεί το γήπεδό της θα παίζει συνεχώς εκτός έδρας, έχοντας πέντε νίκες και εφτά ήττες στα 15 παιχνίδια που ήταν φιλοξενούμενη μέσα στο 2024.

Βρέθηκε εντός ζώνης υποβιβασμού, έχοντας βέβαια παιχνίδια λιγότερα, στο –1 από μία θέση παραμονής, ούσα πλέον η μοναδική ομάδα χωρίς ισοπαλία στο εθνικό πρωτάθλημα, έχοντας και τη χειρότερη επίθεση.

Γι’ αυτό και ο τεχνικός της, Ρενάτο Αουγκούστο, προσανατολίζεται σε αλλαγές φρεσκαρίσματος στην ενδεκάδα, έχοντας στο μυαλό του και το ντέρμπι με την Ιντερνασιονάλ που ακολουθεί το ερχόμενο Σάββατο, σε ουδέτερο έδαφος!