*Νοκ άουτ αναμέτρηση για τη φάση των “32” του Λιγκ Τρόφι. Όποια ομάδα κερδίσει, προκρίνεται, σε περίπτωση ισοπαλίας η πρόκριση κρίνεται απευθείας στα πέναλτι.

*Τέσσερις σερί αγώνες με 2-3 γκολ στα τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΦΟΡΕΣΤ ΓΚΡΙΝ (Λιγκ 2)

Προηγούμενο ματς: Η Φόρεστ Γκριν έχασε 0-3 εντός έδρας από την Μπράντφορντ, με τον Πλατ να την βάζει πίσω στο σκορ μόλις στο ένατο λεπτό, ο Κουκ με πέναλτι στο 21’ έκανε το 0-2, ενώ ο Γουόκερ στο 87ο λεπτό διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Η Φόρεστ Γκριν ηττήθηκε 0-3 εντός έδρας από την Μπράντφορντ, χάνοντας ξανά έπειτα από τρία παιχνίδια χωρίς ήττα, στα οποία βέβαια είχε δύο ισοπαλίες.

Και δεν χάνει εδώ και τρεις αγώνες, αλλά στο πρωτάθλημα είναι χωρίς νίκη στα τρία τελευταία παιχνίδια, ενώ η τελευταία ήττα ήταν η πρώτη της εντός μετά από τέσσερις αγώνες.

Στο πρωτάθλημα βρέθηκε πάλι εντός ζώνης υποβιβασμού, στην προτελευταία θέση, στο -3 από τις θέσεις παραμονής, με αγώνα λιγότερο, αλλά με τέτοια διαφορά τερμάτων που δεν θεωρείται απόσταση βολής.

Φόρεστ Γκριν Στατιστικά

*12/15 over 2,5 εντός έδρας

*9/15 αγώνες με 2-3 γκολ εντός έδρας

ΟΞΦΟΡΝΤ (Λιγκ 1)

Προηγούμενο ματς: Η Όξφορντ κέρδισε 2-0 εντός έδρας την Γκρίμσμπι, με τον Εμγκουάνε να ανοίγει το σκορ στο 11’, ενώ το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Μποντίν στο 75’.

Έπειτα από δύο αγώνες, μία ήττα και μία ισοπαλία, που δεν σκόραρε καν, η Όξφορντ επικράτησε 2-0 εντός έδρας της Γκρίμσμπι, ομάδας χαμηλότερης κατηγορίας, για το κύπελλο Αγγλίας, όπως αυτή που αντιμετωπίζει σήμερα.

Αξίζει να σημειωθεί πως μακριά από την έδρα της δεν έχει ακόμη ισοπαλία, με εφτά νίκες και τέσσερις ήττες.

Με τέτοια αποτελεσματικότητα εκτός, είναι λογικό να βρίσκεται ψηλά στο βαθμολογικό πίνακα της κατηγορίας της, στην 3η θέση, στο -3 από την πρώτη δυάδα και τις θέσεις ανόδου, αλλά και στο +5 από την έβδομη που δεν οδηγεί στα play off ανόδου.