*Επαναληπτικός τελικός του Recopa Sudamericana. Δεν ισχύει ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ. Σε περίπτωση συνολικής ισοπαλίας στο σκορ μετά και το δεύτερο 90λεπτο, ακολουθεί παράταση και αν δεν αλλάξει κάτι, ο τίτλος κρίνεται στα πέναλτι.

*Στο πρώτο παιχνίδι: Λίγκα Ντε Κίτο – Φλουμινένσε 1-0 (‘Αρκε 90’)

*4/4 νίκες εντός έδρας για την Φλουμινένσε απέναντι στη Λίγκα Ντε Κίτο.

*H CONMEBOL αποφάσισε να μιλάει ο διαιτητής και να εξηγεί στον κόσμο τις αποφάσεις που παίρνει μετά από συνεννόηση με το VAR.

ΦΛΟΥΜΙΝΕΝΣΕ

Προηγούμενο ματς: Η Φλουμινένσε έχασε 2-0 εκτός έδρας από την Φλαμένγκο, με τέρματα των Πέντρο (53’), Εβέρτον (78’).

Μετά από έξι νίκες και τρεις ισοπαλίες στις εννιά πρώτες αναμετρήσεις του 2024, η Φλουμινένσε γνώρισε δύο συνεχόμενες ήττες, τις πρώτες της στη σεζόν. Το θετικό είναι πώς παρόλο που δυσκολεύουν σαφώς τη θέση της, καμία δεν είναι “μοιραία” και κομβική.

Έχασε στο πρώτο παιχνίδι στο Κίτο από την Λίγκα με 1-0, με γκολ που δέχθηκε στο τελευταίο λεπτό, αλλά αν ανατρέψει το σκορ απόψε, παίρνει τον τίτλο του υπερ – πρωταθλητή της Νοτίου Αμερικής, μετά την κατάκτηση του περσινού Κόπα Λιμπερταδόρες.

Και ηττήθηκε από τη Φλαμένκο, τυπικά εκτός έδρας, ουσιαστικά στο κοινό τους γήπεδο, με 2-0, αλλά αυτή η ήττα απλά την αφήνει στη δεύτερη θέση της κανονικής περιόδου του πολιτειακού της πρωταθλήματος, στο -3 από την πρωτοπόρο Φλαμένγκο. Αλλά εκεί όλα θα κριθούν σε play off, στα οποία και δεν παίζει ρόλο η βαθμολογία.

Τουλάχιστον παίζει στην έδρα της, εκεί που έχει τέσσερις νίκες και μία ισοπαλία ως τώρα σε πέντε αγώνες το 2024.

Φλουμινένσε Στατιστικά

*Πέντε σερί under 2,5 στα τελευταία παιχνίδια της.

*Πέντε συνεχόμενα N/G στα τελευταία παιχνίδια της.

ΛΙΓΚΑ ΝΤΕ ΚΙΤΟ

Προηγούμενο ματς: Η Λίγκα Ντε Κίτο κέρδισε 1-0 εντός έδρας την Φλουμινένσε, με τέρμα του Άρκε στο τελευταίο λεπτό.

Η Λίγκα Ντε Κίτο έκανε το πρώτο βήμα για την κατάκτηση του τίτλου, κερδίζοντας με 1-0 εντός έδρας την Φλουμινένσε, έστω και πολύ δύσκολα. Αλλά το έργο της απόψε αναμένεται ακόμη δυσκολότερο.

Μάλιστα αν κρίνουμε από τις προηγούμενες επισκέψεις της στο “Maracana” το ευνοϊκότερο σενάριο είναι να πάρει τον τίτλο στα πέναλτι, αφού έχει 4/4 ήττες σε 90λεπτα. Αλλά πήρε πρόκριση στα πέναλτι μία φορά στην επόμενη φάση του Κόπα Λιμπερταδόρες, έχοντας χάσει με δύο γκολ διαφορά, αλλά έχοντας κερδίσει με τόσα τέρματα στο πρώτο παιχνίδι στην έδρα της.

Στον συγκεκριμένο θεσμό συμμετέχει ως η κάτοχος του περσινού Κόπα Σουνταμερικάνα, σε μία χρονιά που εξελίχθηκε ονειρικά γι’ αυτήν, παρόλο που δεν ήταν τόσο καλή στο πρώτο της μισό.

Ουσιαστικά τερμάτισε το 2023 καλύτερα απ’ ότι το άρχισε, καθώς ήταν πρώτη στο δεύτερο μισό της χρονιάς, κατακτώντας τον τίτλο του δεύτερου μισού του πρωταθλήματος. Και μετά κέρδισε την ομάδα που κέρδισε το πρώτο μισό του πρωταθλήματος στον τελικό!

Έχει να χάσει από τις 18 Σεπτεμβρίου, όταν και ηττήθηκε εκτός έδρας με 1-0 από την Μπαρτσελόνα Χουαγιακίλ, με 11 στις 16 νίκες από τότε.