*4η αγωνιστική των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ.

*Στον πρώτο γύρο: Σέλτικ – Φερεντσβάρος 2-0

*Η Φερεντσβάρος θα υποδεχτεί στη Βουδαπέστη ομάδα από την Σκωτία για πρώτη φορά μετά τη σεζόν 1960/61, όταν επικράτησε της Ρέιντζερς (2-1) για τον 1ο γύρο του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.

*Η Σέλτικ μετράει δύο νίκες και τέσσερις ήττες σε έξι επισκέψεις της στην Ουγγαρία. Την σεζόν 2003/04 επικράτησε με 4-0 της ΜΤΚ Βουδαπέστης για τον 3ο προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ.

Δείτε τα Προγνωστικά Europa League

ΦΕΡΕΝΤΣΒΑΡΟΣ ΑΝΑΛΥΣΗ

Στο κυνήγι της πρωτοπόρου Κισβάρντα (σ.σ. έχει παιχνίδι περισσότερο) παραμένει η Φερεντσβάρος. Το Σάββατο επέστρεψε με το “τρίποντο” από την έδρα της Γκιρμότ επικρατώντας με 2-0, φτάνοντας τους 22 βαθμούς βρίσκεται στο -1 από την Κισβάρντα και ισοβαθμεί με την Πούσκας. Καλύτεροι παρουσιάστηκαν οι φιλοξενούμενοι, πήραν τον έλεγχο της αναμέτρησης από νωρίς δημιουργώντας πολλές ευκαιρίες στα αντίπαλα καρέ.

Παράλληλα, δεν δέχτηκαν ιδιαίτερη πίεση από τους αντιπάλους τους. Δεν έχει καταφέρει να ανοίξει λογαριασμό στον 7ο όμιλο η Φερεντσβάρος, γνώρισε τρεις σερί ήττες και βρίσκεται στο -3 από την αποψινή αντίπαλό της Σέλτικ. Απογοητεύει με τα αποτελέσματά της στη Βουδαπέστη αγνοώντας τη νίκη σε 12 ευρωπαϊκές αναμετρήσεις στη φάση των ομίλων (έξι ισοπαλίες, έξι ήττες).

“Πρέπει να παρουσιαστούμε επιθετικοί, πρέπει να σκοράρουμε αν θέλουμε να συνεχίσουμε την ευρωπαϊκή παρουσία μας. Θα πρέπει να επικεντρωθούμε στα αμυντικά καθήκοντά μας, η Σέλτικ είναι εξαιρετικά επικίνδυνη”, είπε ο προπονητής Στέγκερ. Την Κυριακή (7/11) η Φερεντσβάρος ταξιδεύει στην έδρα της πρωτοπόρου Κισβάρντα.

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εκτός έδρας (2-0) της Γκιρμότ. Ο Ουζούνι έκανε το 1-0 στο 47′, το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Νγκουέν (85′).

ΦΕΡΕΝΤΣΒΑΡΟΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Κράτησε το μηδέν στα τρία τελευταία παιχνίδια της (δες το στην Stoiximan)

*NG στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της.

21+ |Αρμόδιος Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Κίνδυνος εθισμού & απώλειας περιουσίας | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα

ΣΕΛΤΙΚ ΑΝΑΛΥΣΗ

Την ευκαιρία να παραμείνει στο -2 από την πρωτοπόρο Ρέιντζερς έχασε η Σέλτικ το Σάββατο, μένοντας στη “λευκή” ισοπαλία με αντίπαλο την Λίβινγκστον στο “Celtic Park”. Μοιραίος αναδείχθηκε ο Γιακουμάκης που αστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων! Οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν με ποσοστό κατοχής μπάλας 85% (!!) και 16 ευκαιρίες, εκ των οποίων μόλις οι δύο βρήκαν στόχο. Την ίδια ώρα δεν δέχτηκαν καμία πίεση από τους αντιπάλους τους.

Πλέον, το συγκρότημα του Ποστέκογλου στρέφει και πάλι το ενδιαφέρον στη μάχη για πρόκριση στον επόμενο γύρο του Γιουρόπα Λιγκ. Μακριά από την Γλασκώβη η Σέλτικ πανηγύρισε μόλις μία νίκη στις επτά τελευταίες ευρωπαϊκές αναμετρήσεις της με αντίπαλο την Γιάμπλονετς (4-2 τον Αύγουστο 2021), στις υπόλοιπες σημείωσε μία ισοπαλία και πέντε ήττες. Την Κυριακή (7/11) η Σέλτικ φιλοξενείται στην έδρα της Νταντί.

Προηγούμενο ματς: Αναδείχθηκε ισόπαλη (0-0 εντός) με την Λίβινγκστον. Στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα, ενώ λίγο αργότερα ο Γιακουμάκης αστόχησε σε πέναλτι για την Σέλτικ.