*38η αγωνιστική (τελευταία της κανονικής διάρκειας)

*Στον πρώτο γύρο: Τερνάνα – Φεραλπισάλο 2-1

*Αδιάφορη βαθμολογικά η Φεραλπισάλο. Η Τερνάνα θα αποφύγει τα πλέι άουτ και, ενδεχομένως, τον απευθείας υποβιβασμό με νίκη και γκέλα της Σπέτσια. Έχει το πάνω χέρι σε περίπτωση ισορροπίας των δύο στους 41 βαθμούς. Σε περίπτωση τετραπλής ισοβαθμίας στους 41 με Σπέτσια, Μπάρι και Άσκολι θα υποβιβαστεί απευθείας.

*GG στα τρία τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΦΕΡΑΛΠΙΣΑΛΟ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εκτός έδρας (2-1) από τη Βενέτσια. Ντοπιέτα πέτυχε ο Πογιανπάλο (60′, 90+3′), ισοφάρισε προσωρινά ο Κομπανιόν στο 83′ για τους φιλοξενούμενους.

Η Φεραλπισάλο δεν κρύφτηκε σε κανένα σημείο της σεζόν, έκανε το παιχνίδι της προσπαθώντας πάντα για το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα, κάτι που πλήρωσε επιστρέφοντας άμεσα στην τρίτη κατηγορία της Ιταλίας. Την προηγούμενη βδομάδα επιβεβαίωσε, έστω στις καθυστερήσεις, τον τίτλο του απόλυτου αουτσάιντερ στην έδρα της Βενέτσια.

Αγνοεί τη νίκη σε έξι αγωνιστικές (0-3-3), πανηγύρισε την τελευταία επί της Κρεμονέζε (1-0 εκτός) την 1η Απριλίου. Με πάρα πολλές απουσίες θα παραταχθεί στη σημερινή αναμέτρηση το συγκρότημα του Τζαφαρόνι.

ΦΕΡΑΛΠΙΣΑΛΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Over 2,5 στα έξι τελευταία παιχνίδια της.

*GG στα έξι τελευταία παιχνίδια της.

ΤΕΡΝΑΝΑ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εντός έδρας (1-0) της Καταντζάρο. Το μοναδικό γκολ πέτυχε ο Ντιστέφανο στο 78′.

Έδειξε από το πρώτο λεπτό πως η νίκη επί της Καταντζάρο αποτελούσε μονόδρομο στην προσπάθεια που κάνει για αποφυγή του υποβιβασμού. Η Τερνάνα απειλήθηκε μόλις μία φορά από απευθείας εκτέλεση φάουλ στο πρώτο ημίχρονο, είχε τον απόλυτο έλεγχο και δημιούργησε πολλές μεγάλες ευκαιρίες για να σκοράρει, κάτι που πέτυχε με πανέμορφο πλασαριστό σουτ του Ντιστέφανο.

Επιστροφή στο δρόμο των επιτυχιών μετά από τρεις αγωνιστικές για τους “ροσοβέρντι” (0-1-2). Θέλουν το 2Χ2 επί της καταδικασμένης Φεραλπισάλο κι ένα… δώρο της Βενέτσια στο “Alberto Picco” για να πανηγυρίσουν την απευθείας παραμονή τους. Μακριά από το “Libero Liberati” το συγκρότημα του Μπρέντα έχει απολογισμό 1-1-3 σε πέντε αγωνιστικές. Επιστρέφει ο βασικός πορτιέρο Ιαναρίλι, διαθέσιμοι και οι Ενγκεσάν και Μπολόκα.