* Over 2.5 τα 6/7 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

* Στο 1ο γύρο (30/10): Ιστανμπούλσπορ – Φενέρμπαχτσε 2-5

* Στο Κύπελλο (20/12): Φενέρμπαχτσε – Ιστανμπούλσπορ 3-1

Δείτε τα Προγνωστικά Τουρκίας

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (1-2) επί της Μπασακσεχίρ. Ο Άλεκσιτς (30’) άνοιξε το σκορ για την Μπασακσεχίρ, η οποία έμεινε με 10 παίκτες στο 70’. Ο Ζοάο Πέδρο γύρισε το παιχνίδι για τη Φενέρ με γκολ στο 88’ και το 90+3’ και στις καθυστερήσεις αποβλήθηκε και δεύτερος παίκτης των γηπεδούχων.

3η σερί ανατροπή (αυξανόμενης δυσκολίας) πέτυχε την Τετάρτη η Φενέρ για να διατηρήσει ρεαλιστικές ελπίδες τίτλου, οι οποίες αυξήθηκαν με τη χθεσινή “γκέλα” της Γαλατά. Αφού γύρισε τα παιχνίδια με Καραγκιουμρούκ και Ανκαραγκιουτσού, κέρδισε με το ίδιο σκορ μέσα σε 9 ημέρες και το ντέρμπι με την Μπασακσεχίρ!

Προβληματική η εμφάνισή της στο πρώτο ημίχρονο, πέραν από μία αντεπίθεση δεν κατάφερε να απειλήσει και βρέθηκε να κυνηγά στο σκορ από μία γκάφα ολκής του στόπερ Ακαϊντίν. Στο δεύτερο μέρος ήταν πιο ζωηρή, επιχείρησε να τρέξει το γήπεδο και οδήγησε τους γηπεδούχους σε πολλές κίτρινες κάρτες και κατά συνέπεια την κομβική αποβολή. Πίεσε στα τελευταία λεπτά κι αφού γλίτωσε το 2-0 (δοκάρι) σε αντεπίθεση έκανε επική ανατροπή με τους Βαλένσια και Ζοάο Πέδρο να κυριαρχούν σε φάσεις διαρκείας μέσα στην αντίπαλη περιοχή.

Σταθερά εκτός οι Μπαγιντίρ (κίπερ), Λίνκολν (αρ. μπακ/χαφ), Ζάιτς (μέσος), χάνουν το υπόλοιπο της σεζόν. Δεν είναι ακόμα έτοιμος ο Μπατσουαγί (φορ), προπονούνται αλλά είναι αμφίβολοι οι Πέρες (στόπερ), Κινγκ (φορ) που προέρχονται από τραυματισμούς. Στα θετικά εξέτισε τιμωρία καρτών ο Σάμουελ (δεξί μπακ).

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Goal/Goal & Over 2.5 τα 6 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης

* Σκόραρε 2+ γκολ στα 5/6 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα

ΙΣΤΑΝΜΠΟΥΛΣΠΟΡ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία (3-3) με την Αντάλιασπορ. Η Ιστανμπούλσπορ προηγήθηκε τρεις φορές με Ρόκα (6’), Μπα (45’) και Εργκούν (55’) και οι φιλοξενούμενοι απάντησαν σε ισάριθμες περιπτώσεις με Φερνάντο (42’), και Ράιτ (51’ & 88’).

Την Τετάρτη πλησίασε σε μία δεύτερη κολλητή εντός έδρας νίκη, αλλά οι αμυντικές της αδυναμίες δεν της το επέτρεψαν κι έχασε την ευκαιρία να πάει στο +3 από την επικίνδυνη ζώνη.

Προηγήθηκε νωρις με σεμιναριακή γρήγορη μετάβαση, ισοφαρίστηκε από εντυπωσιακή εκτέλεση φάουλ, αλλά ανέκτησε προβάδισμα πριν την ανάπαυλα με δυναμική κεφαλιά σε κόρνερ. Σε παθητικό ρόλο (28% κατοχή) σε όλο το δεύτερο ημίχρονο, εκμεταλλεύτηκε λάθος στο build up των αντιπάλων για το τρίτο γκολ, το οποίο υπερασπίστηκε σε χαμηλά μέτρα δίχως ιδιαίτερες απειλές μέχρι το ανόητο πέναλτι στο φινάλε.

“Θα μπορούσαμε να έχουμε πάρει περισσότερους πόντους στα τελευταία παιχνίδια μας, αλλά η ομάδα θα συνεχίσει να παλεύει μέχρι τέλους.” δήλωσε ο κόουτς Τεκέ και υποστήριξε ότι υπάρχουν λύσεις για τις απουσίες ενόψει Φενέρ. Εκτός αποστολής λόγω καρτών οι Γιένσεν (κίπερ), Ντουχάνεϊ (δεξί μπακ), Μπα (αμ. χαφ), Εργκούν (αμ. χαφ).