* 38η αγωνιστική (τελευταία)

* Η Φενέρμπαχτσε θέλει μόνο νίκη και παράλληλα ήττα της Γαλατασαράι για να κατακτήσει το πρωτάθλημα. Υποβιβασμένη η Ιστανμπούλσπορ.

* Goal/Goal & Over 3.5 τα τέσσερα τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

* Αήττητη η Φενέρμπαχτσε στα 11 τελευταία μεταξύ τους (10-1-0).

* Στον 1ο γύρο (07/01): Ιστανμπούλσπορ – Φενέρμπαχτσε 1-5

Δείτε τα Προγνωστικά Τουρκίας

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (0-1) επί της Γαλατασαράι. Στο 21ο λεπτό αποβλήθηκε ο Τζικού της Φενέρ, αλλά ο Σογιουντσού (71’) πέτυχε το καθοριστικό γκολ.

Παλικαρίσιο, ιστορικό το διπλό που έβγαλαν τα “καναρίνια” στο ντέρμπι της περασμένης Κυριακής, έσπασαν το αήττητο σερί 35 εντός έδρας αγώνων του μεγάλου εχθρού, αλλά η υπόθεση τίτλος παραμένει πολύ δύσκολη υπόθεση.

Στην αντίπερα όχθη του Βόσπορου έψαχναν αποκλειστικά νίκη για να παρατείνουν την αγωνία και ο τρόπος που τα κατάφεραν έδειξε ότι αδίκησαν τον εαυτό τους με τις εκτός έδρας “γκέλες” που προηγήθηκαν σε Σεβάστεια και Ικόνιο.

Αναμενόμενα υψηλή ένταση στο ντέρμπι από νωρίς, εκτός πνεύματος ο Τζικού που ξεκίνησε ξανά στα χαφ, αποβλήθηκε με δύο γρήγορες κίτρινες κι έκανε “βουνό” το ματς για τους συμπαίκτες του.

Κι όμως η Φενέρ ήταν που είχε τη μεγάλη φάση (Φρεντ) στο κλείσιμο του ημιχρόνου. Απείλησε σε δύο ακόμη στιγμές με τον Βραζιλιάνο χαφ πριν ο στόπερ της σκοράρει σε κόρνερ, χάρη στη λάθος έξοδο του Μουσλέρα. Άψογη η αμυντική λειτουργία της, δεν επέτρεψε ούτε μία καθαρή ευκαιρία στους γηπεδούχους!

Στα αγωνιστικά νέα, επιστρέφει από τιμωρία ο Μπεκάο (στόπερ), αλλά θα λείψουν ο αποβληθέντας Τζικού (στόπερ) κι ο Μπατσουαγί (φορ) που συμπλήρωσε κάρτες. Επιπλέον, τιμωρήθηκαν από την Ομοσπονδία και οι Εγκριμπαγιάτ (κίπερ), Οστερβέλντε (αρ. μπακ/στόπερ), Γιαντάς (μέσος).

Τραυματίες οι Αζίζ (στόπερ), Ουντέρ (εξτρέμ) και οι μέσοι Κρούνιτς, Γιουκσέκ, Καχβετσί, οι δύο τελευταίοι μπήκαν επιφυλακτικά στις προπονήσεις, αλλά δεν αναμένεται να αγωνιστούν. Εκτός λίστας οι Πέρες (στόπερ), Κεντ (εξτρέμ).

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* No Goal τα 4/6 τελευταία παιχνίδια της

* Over 2.5 τα 8/9 τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα

Παίξε Νόμιμα στην NetBet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΙΣΤΑΝΜΠΟΥΛΣΠΟΡ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα (1-3) από την Σίβασπορ. Σκόρερ των Σίβασπορ οι Χαρίσης (17’), Τουργκουνμπόεφ (43’) και Κοϊτά (54’). Στο 81’ μείωσε για την Ιστανμπούλσπορ ο Τεμέλ.

5η διαδοχική ήττα γνώρισε η ουραγός του πρωταθλήματος την προηγούμενη Παρασκευή, ωστόσο κατάφερε να βρει δίχτυα μετά από τρία στείρα παιχνίδια.

Με εντυπωσιακή επέλαση, αλλά και μπόλικη τύχη στο σουτ άνοιξε το σκορ για την Σίβασπορ ο Χαρίσης, με σουτ εκτός περιοχής έγινε και το 0-2 πριν την ανάπαυλα. Με ευκαιρία της Ιστανμπούλσπορ ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο, αλλά σε μετάβαση η Σίβασπορ βρήκε και τρίτο γκολ για να κριθεί οριστικά το παιχνίδι. Προσπάθησαν μέχρι τέλους οι γηπεδούχοι και βρήκαν το γκολ της τιμής πιέζοντας ψηλά.

Ικανοποιημένος από την προσπάθεια των παικτών του ο κόουτς Κορκμάζ, ο οποίος εδώ και καιρό χτίζει τον κορμό για την επόμενη σεζόν στη Β’ κατηγορία.

Νέα απουσία ο τιμωρημένος Ντουχάνεϊ (δεξί μπακ), αμφίβολοι οι βασικοί στόπερ Ντέλι, Γεσίλ κι ο φορ Γκιουλτεκίν.