*6η αγωνιστική

ΦΕΓΕΝΟΡΝΤ

Χωρίς να εντυπωσιάσει με την απόδοση της, τσέκαρε το εισιτήριο για την επόμενη φάση του κυπέλλου, κερδίζοντας 2-0 την Ντεν Χάαγκ στο Ρότερνταμ. Το παιχνίδι χρειάστηκε να φτάσει μέχρι τα 73΄ για να ανοίξουν το σκορ οι γηπεδούχοι με τον Μπερχάους. Στο 83΄ ο Κράμερ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα από τα σημείο του πέναλτι σε μια φάση που αποβλήθηκε και ο Γκόρτερ των φιλοξενούμενων. Έτσι θα αντιμετωπίσει τον επόμενο μήνα την ερασιτεχνική Σουίφτ εντός έδρας.

Είχε προηγηθεί η ήττα στο ντέρμπι από την Αϊντχόφεν με 1-0, σε ένα παιχνίδι που η αντίπαλος της προηγήθηκε με γκολ από τα… αποδυτήρια, αφού μόλις στο 2΄ ο Περέιρο άνοιξε το σκορ. Η Φέγενορντ ισορρόπησε έχασε ευκαιρίες, αλλά αποβλήθηκε λίγο πριν το φινάλε του πρώτου μέρους ο Μπερχάους και τα πράγματα δυσκόλεψαν περισσότερο για αυτήν. Πάντως και με παίκτη λιγότερο απείλησε στην επανάληψη και με λίγη τύχη θα μπορούσε να αποφύγει την ήττα. Έτσι απέκτησε συγκάτοικο την PSV στην κορυφή μετά από 5 αγωνιστικές.

Μεσοβδόμαδα παίζει στην Ιταλία με τη Νάπολι για το Τσάμπιονς Λιγκ. Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι, ο Φαν Μπρόνκχορστ δεν μπορεί να υπολογίζει στον εξτρέμ Μπερχάους που είναι τιμωρημένος και στον φορ Γιόργκενσεν που παραμένει τραυματίας.

Στατιστικό: Μετρά 5/6 N/G στα τελευταία 6 παιχνίδια της, ανεξαρτήτου έδρας και διοργάνωσης.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη με σκορ 2-0 επί της Ντεν Χάαγκ, στο πλαίσιο του 1ου γύρου του κυπέλλου Ολλανδίας.

Το Φέγενορντ – Μπρέντα παίζει στην Goalbet
goalbet-logo

Δείτε τα Προγνωστικά Ολλανδίας (Κλικ Εδώ)

ΜΠΡΕΝΤΑ

Αποχαιρέτησε πρόωρα το κύπελλο Ολλανδίας, αφού ηττήθηκε 4-3 στην έδρα της Ακίλιζ. Προηγήθηκε με τον Φλόετ στο 7΄, αλλά ο Ομάρ στο 14΄ έφερε το παιχνίδι στα ίσια. Ο Μετς στο 25΄ της έδωσε εκ νέου το προβάδισμα, αλλά στο δεύτερο μέρος παρουσιάστηκε αγνώριστη. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Φαν Ντε Μπικ στο 60΄ και πήραν το προβάδισμα 4 λεπτά μετά με τον Βάουτερς. Στο 74΄ ο Φελομίνα έκανε το 4-2, με τον Ενεβόλντσεν απλά να μειώνει στο τελικό 4-3 στις καθυστερήσεις κι ενώ στο 83΄ η Μπρέντα είχε μείνει και με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Φλόετ.

Πιο πριν στο πρωτάθλημα, έκανε «σεφτέ» στις νίκες, κερδίζοντας 2-1 την Γκρόνινγκεν. Μετά από ένα πρώτο μέρος χωρίς γκολ,  ο Φλόετ σκόραρε δις στο 58΄και στο 60΄ για τους γηπεδούχους, βάζοντας τις βάσεις για τη νίκη. Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν με τον Μαχί στο 70΄ .

Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι, μεγάλη είναι η απώλεια του μέσου Φλόετ που είναι τιμωρημένος, ενώ εκτός τέθηκαν επίσης οι μέσοι Αγκιεπόνγκ και Φερνάντες.

Στατιστικό: Μετρά 6 συνεχόμενα G/G & over στα 6 φετινά επίσημα παιχνίδια της, ανεξαρτήτου έδρας και διοργάνωσης.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα με σκορ 4-3 από την Ακίλιζ, στο πλαίσιο του 1ου γύρου του κυπέλλου Ολλανδίας.