* 13η αγωνιστική

* Under 2.5 τα 7 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

Δείτε τα Προγνωστικά Πορτογαλίας

ΕΣΤΟΡΙΛ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (3-1) επί της Πόρτο. Ο Κασιάνο (22’) άνοιξε το σκορ για την Εστορίλ, ο Πεπέ (34’) ισοφάρισε για την Πόρτο και στις καθυστερήσεις σκόραραν οι Γκιτάν (90+1’), Κάρλος με πέναλτι (90+5’) για τους γηπεδούχους.

Ενθουσιασμός επικρατεί πλέον στα προάστια της Λισαβόνας, η ομάδα του Σεάμπρα επιβεβαίωσε την σταθερή της βελτίωση με αυτόν στα ηνία κι έγραψε ιστορία την Τετάρτη. Κέρδισε για 2η φορά μέσα σε 35 ημέρες την Πόρτο, μετά το πρωταθληματικό 0-1 στο Ντραγκάο, εξασφαλίζοντας την πρόκριση στο Final Four του Λιγκ Καπ!

Μάλιστα η επικράτηση ήρθε δίκαια, εκμεταλλευόμενη βέβαια το εκτεταμένο rotation και την απρόσμενη αλλαγή συστήματος από πλευράς φιλοξενούμενων.

Σε αντεπίθεση, με κάθετη πάσα ανάμεσα στα αντίπαλα στόπερ προηγήθηκε για να έρθει η γρήγορη απάντηση της Πόρτο με ωραία συνεργασία απέναντι σε σεταρισμένη άμυνα. Στο δεύτερο μέρος η Εστορίλ προειδοποίησε με δοκάρι σε μετάβαση κι αφού η Πόρτο απάντησε στα δοκάρια σε κεφαλιά γεμίσματος, ανέκτησε προβάδισμα μέσα από εντυπωσιακό προσωπικό σλάλομ. Χάθηκε εντελώς η ισορροπία της Πόρτο μετά το 2-1, είχε και δεύτερο δοκάρι η Εστορίλ πριν το πέναλτι.

“Δεν υπάρχει ποτέ χρόνος για ευφορία. Ούτε για καταθλίψεις ούτε για ευφορία. Υπάρχει χρόνος για ισορροπία και για να ξέρουμε ότι η εστίασή μας πρέπει να είναι στα όριά μας. Αυτό που έγινε την Τετάρτη είναι ήδη παρελθόν, δεν θα αλλάξει πλέον τίποτα σε αυτό που θα κάνουμε.” δήλωσε ο κόουτς Σεάμπρα, θέλωντας να προσγειώσει τους παίκτες του.

Δίχως νέα αγωνιστικά προβλήματα ενόψει Τσάβες, μακροχρόνια η απουσία του τραυματία Καμπάκο (στόπερ).

ΕΣΤΟΡΙΛ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Goal/Goal τα τρία τελευταία παιχνίδια της

* Over 2.5 τα 4/6 τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα

Παίξε Νόμιμα στην Novibet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΤΣΑΒΕΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (2-1) επί της Βιζέλα. Ο Εσέντε (12’) άνοιξε το σκορ για τη Βιζέλα, αλλά οι Ερνάντες με πέναλτι (30’) και Μπατίστα (48’) γύρισαν το παιχνίδι για την Τσάβες.

Επιστροφή στις νίκες μετά από 1+ μήνα και 4 αποτυχημένα παιχνίδια για την Τσάβες με την ανατροπή της προηγούμενης Παρασκευής, η οποία ωστόσο δεν αρκούσε για να βγει από την επικίνδυνη ζώνη.

Απείλησε πρώτη στο ματς, απέναντι σε σεταρισμένη άμυνα, αλλά η Βιζέλα χτύπησε με σεμιναριακή αντεπίθεση για το 0-1. Αυστηρό το VARίσιο πέναλτι ισοφάρισης της Τσάβες και στο κλείσιμο του η ημιχρόνου η Βιζέλα είχε δοκάρι σε εντυπωσιακό σουτ εκτός περιοχής.

Επέστρεψε δυναμικά από την ανάπαυλα, τρύπησε κάθετα την αντίπαλη άμυνα για την ανατροπή κι εν συνεχεία αμύνθηκε εξαιρετικά περιμένοντας τον αντίπαλο, εξαφανίζοντας τις απειλές (0.03 xGoals) στο δεύτερο μέρος.

“Κάθε μέρα που περνάει γνωρίζω καλύτερα αυτήν την ομάδα και, με εξαίρεση 45 λεπτά αγώνα σε αυτό το πρωτάθλημα, οι παίκτες δεν με απογοήτευσαν ποτέ όσον αφορά τη δέσμευση και την αφοσίωση.” δήλωσε ο κόουτς Μορένο.

Εκτός πλάνων για το ταξίδι στην Αρούκα οι τραυματίες Σιλά (δεξί μπακ), Πίνιο (μέσος), αμφίβολοι οι Φέτες (μέσος), Αμπάς (εξτρέμ) που έχασαν προπονήσεις.