* 2ος γύρος του κυπέλλου. Σε περίπτωση ισοπαλίας στην κανονική διάρκεια, ακολουθεί ημίωρη παράταση και αν χρειαστεί πέναλτι.

* Τα 4 τελευταία μεταξύ τους έληξαν με νίκη γηπεδούχου, οι δύο ομάδες πήραν από 2 νίκες.

* Η Βαγιαδολίδ έχει δεχτεί τουλάχιστον από 1 γκολ σε καθένα από τα 4 τελευταία μεταξύ τους.

* Στο πρωτάθλημα: Εσπανιόλ-Βαγιαδολίδ 2-0 (15/10)

ΕΣΠΑΝΙΟΛ (Β’)

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε με 2-0 από την Οβιέδο εκτός από τα γκολ των Μάσκα (31’) και Κολομπάτο (90’+1).

Πρώτη ήττα με τον Ράμις, αλλά με πολύ καθαρό τρόπο. Θύμισε κακές μέρες με τον Λουίς Γκαρθία ακόμα στον πάγκο, φάνηκε πολύ “λίγη”, κυρίως ψυχολογικά, απέναντι σε μια αντίπαλο αποφασισμένη να πάρει το μάξιμουμ από το παιχνίδι.

Το κύπελλο δεν είναι από τις πρώτες προτεραιότητες, εκείνο που την ενδιαφέρει είναι να επιστρέψει άμεσα στην Πριμέρα Ντιβισιόν. Στον προηγούμενο γύρο έβαλε αλλαγές, αλλά δεν είχε πρόβλημα να επιβληθεί της τέταρτης κατηγορίας, Μενσαχέρο, με 2-0.

Αλλαγές ετοιμάζει ο Ράμις, θα δώσει χρόνο σε παίκτες που δεν είχαν μεγάλη συμμετοχή στα παιχνίδια της μέχρι στιγμής.

Εσπανιόλ Στατιστικά

* Στα 9 τελευταία σε πρωτάθλημα και κύπελλο μετράει 8 under 2,5, τα 7 με N/G.

* Αήττητη στα 3 τελευταία εντός, κέρδισε τα 2 με το ίδιο ακριβώς σκορ (2-0).

ΒΑΓΙΑΔΟΛΙΔ (Β’)

Προηγούμενο ματς: Ήττα στην έδρα της Λεβάντε με 2-1. Το σκορ διαμορφώθηκε από το πρώτο ημίχρονο, βρέθηκε πίσω από το γκολ του Ντάνι Γκόμεθ (2’), απάντησε αμέσως με τον Σιλά (8’), δέχτηκε δεύτερο από τον Πάμπλο Μαρτίνεθ (45’+4). Στην επανάληψη της ακυρώθηκε γκολ για οφσάιντ, οι δύο ομάδες έχασαν από ένα πέναλτι, πρώτα η Λεβάντε (83’) και στη συνέχεια η ίδια (88’).

Έχασε ένα αήττητο σερί που έτρεχε για περισσότερο από ένα μήνα, στη Βαλένθια. Δεν ήταν η ομάδα που παρουσιάστηκε στα προηγούμενα ματς, αλλά μπορούσε να είχε πάρει τον έναν βαθμό.

Στο κύπελλο, στην προηγούμενη φάση βρήκε την τέταρτης κατηγορίας, Πένια Ντεπορτίβο και παρ’ όλο που ο Πετσολάνο έκανε ολοκληρωτικό ροτέισον, τη φιλοδώρησε με πέντε γκολ, επικρατώντας 5-1. Δεν πρόκειται να κάνει το ίδιο ο κόουτς με την Εσπανιόλ, είναι παιχνίδι πολύ υψηλού πρεστίζ, θα βάλει μια ενδεκάδα αν μη τι άλλο ικανή να περάσει τους “μπλανκιαθούλες”.

Βαγιαδολίδ Στατιστικά

* Στα 7 τελευταία σε πρωτάθλημα και κύπελλο, μετράει 5 G/G, τα 3 ήταν με over 3,5.

* Έχει πετύχει πρώτη γκολ σε 5/6 τελευταία σε πρωτάθλημα και κύπελλο.