ΕΟΥΠΕΝ - ΚΟΡΤΡΑΪΚ Προγνωστικά

*16η αγωνιστική.

* Από τα 7 τελευταία μεταξύ τους, τα 5 ήταν under 2,5, το πιο πρόσφατο όμως πριν από ένα μήνα ήταν G/G & over 3,5.

* Τελευταία φορά που εμφανίστηκε άσος στα μεταξύ τους παιχνίδια ήταν το 2021, έκτοτε 3 έληξαν ισόπαλα και 2 με νίκη του φιλοξενούμενου.

ΕΟΥΠΕΝ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε με 2-0 εκτός από την Σερκλ Μπριζ από τα γκολ των Μίντα (46’) και Ολάιγκμπε (90’+6).

Δεύτερη συνεχόμενη ήττα, αυτή τη φορά εκτός έδρας. Κακή εμφάνιση δεν έκανε, η διαφορά των δύο γκολ ίσως να την αδικεί αφού μέχρι τις καθυστερήσεις το σκορ ήταν στο 1-0, αλλά πήρε ό,τι άξιζε στην Μπριζ. Τίποτα απολύτως!

“Πρέπει να είμαστε ρεαλιστές, χάσαμε από μια καλύτερη ομάδα” σημείωσε ο κόουτς Κόφελντ. “Υπάρχουν στοιχεία που μπορούμε να κρατήσουμε από την εμφάνιση” υποστήριξε ο μπακ Πασάουσε.

Σύντομο το διάστημα στο οποίο βρέθηκε εκτός ζώνης των πλέι άουτ, επανήλθε στην τελευταία τετράδα μετά τη νίκη της Σαρλερούα. Δεδομένο πρέπει να θεωρείται πως θα δώσει τη μάχη μέχρι το τέλος, δεν φαίνεται να έχει την ποιότητα να το αποφύγει, τουλάχιστον όχι εύκολα.

Δεν προέκυψε κάποιο νέο πρόβλημα.

Έουπεν Στατιστικά

* Χωρίς νίκη στα 4 τελευταία σε πρωτάθλημα και κύπελλο, σε όλα δέχτηκε από 1 γκολ και πάνω.

* Στα 5 τελευταία μετράει 4 under 2,5, τα 3 με N/G.

Παίξε Νόμιμα στην NetBet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΚΟΡΤΡΑΪΚ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε από τη Μέχελεν με 0-3 εντός. Δέχτηκε δύο γκολ από Μπασέτ (6’) και Σχοφς (16’), τίποτα δεν άλλαξε στην επανάληψη, το 0-3 έκανε ο Εμραμπτί (79’).

Σε ένα παιχνίδι απέναντι σε μια ομάδα που κυνηγάει να φτάσει, φάνηκε πολύ κατώτερη των περιστάσεων και έχασε χωρίς να προβάλει αντίσταση. Για την ακρίβεια το σκορ θα ήταν πολύ μεγαλύτερο αν δεν είχε βρεθεί σε εξαιρετική μέρα ο γκολκίπερ της, Φαντενμπέρχε, ο οποίος έκανε απίστευτες επεμβάσεις για να κρατήσει το σκορ σε αξιοπρεπή επίπεδα. Η ίδια αντίθετα είχε ένα δοκάρι με το σκορ ήδη στο 0-2 και τίποτε άλλο.

Τελευταία στη βαθμολογία με μονοψήφια συγκομιδή, η μόνη πλέον που δεν έχει πιάσει τους δέκα βαθμούς. Για να ξεφύγει στο εγγύς μέλλον πρέπει να κάνει αγωνιστική υπέρβαση, με συνεχόμενες νίκες, κάτι πολύ δύσκολο αν αναλογιστεί κανείς ότι μέχρι στιγμής έχει δύο όλες κι όλες, αμφότερες εντός.

Με τους παίκτες, ή τουλάχιστον κάποιους εξ αυτών τα έβαλε ο Ντε Μπουκ. “Υπάρχουν κάποιοι που παίζουν για να παίζουν απλώς, οι παίκτες πρέπει να αναλάβουν τις ευθύνες που τους αναλογούν” δήλωσε ο Βέλγος τεχνικός. Παράλληαλα παραδέχτηκε ότι η ομάδα του υστερεί σε ποιότητα και εμπειρία και χρήζει άμεσης ενίσχυσης στην ερχόμενη μεταγραφική περίοδο.

Τραυματίας ο χαφ Μπρούνο.

Κόρτραϊκ Στατιστικά

* Χωρίς νίκη εδώ και 3 παιχνίδια, έχει δεχτεί τουλάχιστον 1 γκολ σε καθένα από τα 5 τελευταία.