*Με Under 2.5 γκολ έληξαν τα 2/3 τελευταία ματς μεταξύ των δύο ομάδων.

*Με No Goal ολοκληρώθηκαν τα 2/3 πρόσφατα παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

*Αποτέλεσμα πρώτου γύρου: Ντέρμπι-Έξετερ 2-0.

ΕΞΕΤΕΡ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη εναντίον της Γουίγκαν με σκορ 1-2, στα πλαίσια της 32ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το σκορ άνοιξαν οι φιλοξενούμενοι με τον Έισα στο 10’ και διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον Άιτσινσον στο 66’. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Κέλμαν στο 71’.

Δεύτερη σερί νίκη για την Έξετερ. Παρά την πίεση που δέχθηκε, βρήκε χώρους και εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες που δημιούργησε, σκοράροντας τόσο στο πρώτο, όσο και στο δεύτερο ημίχρονο. Αμυντικά πιέστηκε έντονα, με αποτέλεσμα δεχθεί εξίσου γκολ.

Ανεβασμένη αυτή την περίοδο, δείχνει να έχει βρει ρυθμό και σκοράρει με συνέπεια. Μπορεί αμυντικά να μην είναι σε καμία περίπτωση σταθερή, όμως αυτό φαίνεται να μην την πτοεί καθόλου. Έχει ψυχολογία στα ύψη ύστερα από τις τέσσερις νίκες στα τελευταία πέντε παιχνίδια της και πλέον έχει αυξήσει σημαντικά την απόστασή της από την επικίνδυνη ζώνη.

Έξετερ Στατιστικά

*Με Goal/Goal τα 3/5 τελευταία ματς.

*Με Over 2.5 τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια.

ΝΤΕΡΜΠΙ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία εναντίον της Σριούσμπερι με σκορ 1-1, στα πλαίσια της 32ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το σκορ άνοιξαν οι γηπεδούχοι με τον Μπιρντ στο 54’, όμως ισοφαρίστηκαν από τον Πιέρ στο 87’.

Το τρίποντο μέσα από τα χέρια της έχασε η Ντέρμπι. Δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες και κατάφερε να προηγηθεί λίγο πριν τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα. Στα τελευταία λεπτά έβγαλε αδράνεια, με αποτέλεσμα να δεχθεί το γκολ της ισοφάρισης.

Μια πιο αποτελεσματική εμφάνιση θα χρειαστεί σήμερα, προκειμένου να περάσει από την έδρα της Έξετερ. Είναι σε γενικές γραμμές σε καλή κατάσταση, συνεχίζει να βρίσκει δίχτυα με συνέπεια, όμως κάθε άλλο παρά άτρωτη είναι αμυντικά σε αρκετές περιπτώσεις. Δυνατή στις εξόδους της, έχει τον τρόπο να φεύγει με το επιθυμητό αποτέλεσμα, καθώς απέσπασε τρεις νίκες στις τελευταίες πέντε (3-1-1).