*2η αγωνιστική

*No/Goal ήρθαν οι πέντε πρόσφατες συναντήσεις των δύο ομάδων στην έδρα της Εξέλσιορ.

ΕΞΕΛΣΙΟΡ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 2-0 κόντρα στην Καμπούρ. Προηγήθηκε με τον Αζαρκάν στο 10’, διπλασίασε τα τέρματά της με τον Μπάας στο 44’.

Δυναμικό ξεκίνημα πραγματοποίησε στην επιστροφή της στη μεγάλη κατηγορία η Εξέλσιορ, η οποία πέρασε νικηφόρα στην πρεμιέρα με 2-0 από την έδρα της Καμπούρ. Έδωσε τη μπάλα στην αντίπαλο και προτίμησε ν’ απειλήσει με αντεπιθέσεις, της βγήκε το πλάνο και με αποτελεσματική εμφάνιση πήγε με προβάδισμα δύο τερμάτων στην ανάπαυλα. Ήταν σε παθητικό ρόλο σε όλο το δεύτερο 45λεπτο, πέρασε δύσκολες στιγμές η εστία της, χάρη στην τύχη και στον γκολκίπερ Φαν Χάσελ κατάφερε να κρατήσει το υπέρ της σκορ ως το φινάλε.

Αν και βρισκόμαστε ακόμη στην αρχή της σεζόν, η Εξέλσιορ φρόντισε να διαψεύσει τους “ειδικούς”, που την προσφέρουν πρώτο φαβορί για… φούντο. Έφτιαξε για τα καλά το κλίμα στο εσωτερικό της ομάδας μετά το αποτέλεσμα της πρεμιέρας, υπάρχει ενθουσιασμός στον κόσμο που αναμένεται να δώσει το παρόν σήμερα και να στηρίξει την ομάδα του Ντικχάουζεν, με στόχο να την οδηγήσει σε δεύτερη νίκη. Δεύτερο παιχνίδι τιμωρημένος ο χαφ Σακόν, δεν επηρεάζουν τα υπόλοιπα προβλήματα.

ΕΞΕΛΣΙΟΡ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*G/G τα 6/7 πρόσφατα ματς.

*Over 2.5 τα 4/5 τελευταία παιχνίδια.

ΦΙΤΕΣΕ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 5-2 από τη Φέγενορντ. Προηγήθηκε με τον Μάνχουφ στο 19’, ισοφαρίστηκε στο 31’, δέχθηκε την ανατροπή στο 41’ και έφερε το ματς στα ίσα με τον Φρεντέρικσεν στο 56’. Η Φέγενορντ σκόραρε ακόμη τρεις φορές σε λιγότερο από δέκα λεπτά (61’, 66’, 69’) φτάνοντας με εντυπωσιακό τρόπο στην επικράτηση.

Με τον χειρότερο δυνατό τρόπο μπήκε στη σεζόν η Φίτεσε, η οποία γνώρισε ντροπιαστική ήττα με 5-2 απ’ τη Φέγενορντ στο Άρνεμ. Παρότι μπήκε μπροστά στο σκορ, δεν κατάφερε να το διαχειριστεί και πήγε με το εις βάρος της 1-2 στην ανάπαυλα. Μπήκε δυνατά στο δεύτερο 45λεπτο, έφερε το ματς στην ισορροπία, αλλά στη συνέχεια εμφάνισε κενά στα μετόπισθεν και το…. πλήρωσε ακριβά, με την αντίπαλο να σκοράρει τρεις φορές και να φτάνει πανηγυρικά στην κατάκτηση των τριών βαθμών.

Θέλει ν’ αφήσει πίσω της τη βαριά ήττα της πρεμιέρας η Φίτεσε και ταξιδεύει στο Ρότερνταμ με στόχο να κατακτήσει τους πρώτους της βαθμούς. Ο κόουτς Λετς προσπάθησε κατά τη διάρκεια της εβδομάδας να διορθώσει τα κακώς κείμενα στα μετόπισθεν. Παραμένει τραυματίας ο γκολκίπερ Σούμπερτ, δεν υπάρχουν άλλα προβλήματα.