*Βόρειος όμιλος.

*3/4 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με N/G

*Τελευταία επίσημη μεταξύ τους αναμέτρηση χρονολογείται τον Απρίλιο του 2012.

ΔΙΑΓΟΡΑΣ

Προηγούμενο ματς: Δεν ήταν εύκολη η αποστολή του στο εκτός έδρας παιχνίδι απέναντι στον Ηρακλή, τιμητική ήττα με 2-1 την περασμένη αγωνιστική, το σκορ θα μπορούσε να λάβει και μεγαλύτερες διαστάσεις. Δέχτηκε ισχυρή πίεση από το ξεκίνημα, έμεινε πίσω στο σκορ στο 34′, ενώ στο 48′ δέχτηκε και δεύτερο τέρμα. Από εκείνο το σημείο και μετά, πήρε κάποια μέτρα στον αγωνιστικό χώρο, βρήκε την μείωση λίγο πριν το τέλος του αγώνα (89′).

Η ομάδα της Ρόδου είναι αρκετά άπειρη και στερείται σε πολλές περιπτώσεις ποιοτικών λύσεων, παραμένει όμως εκτός ζώνης υποβιβασμού και σε ασφαλή απόσταση από αυτή (+4). Προκειμένου να αυξήσει τις πιθανότητές του για σωτηρία, χρειάζεται να αξιοποιήσει περισσότερο τα φαινομενικά βατά παιχνίδια του προγράμματος. Το σημερινό ματς πάντως, δεν είναι ένα από αυτά. Παραμένει σταθερά τραυματίας ο επιθετικός Λαϊουέλ, τιμωρημένος ο Τσιαντούλας, που συμπλήρωσε κάρτες.

Διαγόρας Στατιστικά

*4/6 τελευταία παιχνίδια του έληξαν με goal/goal

*5/6 τελευταία παιχνίδια του έληξαν με Over 2,5

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ

Προηγούμενο ματς: Κατάφερε να ντουμπλάρει τις νίκες του απέναντι στον Απόλλωνα Πόντου για το κύπελλο παρότι η υπόθεση πρόκριση είχε κριθεί ουσιαστικά από το πρώτο παιχνίδι. Το τελικό 0-1 στο Πολύκαστρο διαμροφώθηκε στο πρώτο ημίχρονο, ενώ στην επανάληψη κλείστηκε στα καρέ του και ο κίπερ του αποσόβησε την ισοφάριση σε αρκετές περιπτώσεις. Αγωνίστηκε καθαρά με αναπληρωματικούς στην εντεκάδα του.

Ντούμπλαρε τις νίκες του απέναντι στον Απόλλωνα, πήρε έτσι με εμφατικό τρόπο την πρόκριση στους «8» του κυπέλλου, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει σε διπλά ματς την ΑΕΚ. Άπαντες δηλώνουν έτοιμη για την μεγάλη αυτή πρόκληση, άλλωστε δεν έχει να χάσει και κάτι, η πορεία του κρίνεται εξαιρετικά επιτυχημένη στον θεσμό. Για το πρωτάθλημα, είχε προηγηθεί το άνετο 2-0 επί της Αναγέννησης στην έδρα του, συνεχίζει να προελαύνει, ενδεικτικό ότι δεν έχει χάσει ακόμη βαθμό με τον Παύλο Δερμιτζάκη στον πάγκο του. Σταθερά επτά τραυματίες, φρέσκο πρόβλημα με τον μέσο Σιόντη.