*Τον όμιλο συμπληρώνουν οι Εστουδιάντες και Γκρέμιο.

*Μία φορά έχουν αναμετρηθεί στο παρελθόν.

*Αποτέλεσμα πρώτου αγώνα: Ουατσιπάτο-Δε Στρόνγκεστ 0-0.

ΔΕ ΣΤΡΟΝΓΚΕΣΤ (ΒΟΛΙΒΙΑ)

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη εναντίον της Νασιονάλ Ποτόσι με σκορ 2-1, στα πλαίσια της 1ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Προβάδισμα πήραν οι φιλοξενούμενοι με τον Προστ στο 42’, όμως ισοφαρίστηκαν από τον Ρόχας στο 45+4’ και δέχθηκαν την ανατροπή από τον Μιράντα στο 90+1’.

Καλή εμφάνιση και νίκη στην πρεμιέρα της Κλαουζούρα για την Δε Στρόνγκεστ. Παρά το γεγονός ότι έμεινε πίσω στο σκορ λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου, στις καθυστερήσεις έφερε το ματς στα ίσα, ενώ στις καθυστερήσεις της επανάληψης ολοκλήρωσε την ανατροπή.

Τον παράγοντα έδρα θέλει να εκμεταλλευτεί σήμερα, δίνοντας συνέχεια στα νικηφόρα αποτελέσματα των τελευταίων αναμετρήσεών της. Δείχνει να έχει αφήσει πίσω τον αποκλεισμό από τα ημιτελικά του πρωταθλήματος και πλέον με τη νίκη της κόντρα στην Εστουδιάντες (1-0), βρίσκεται στην κορυφή του ομίλου, στο +2 από τη σημερινή της αντίπαλο. Μαχητική σε όλες τις αναμετρήσεις της, σκοράρει σχεδόν μόνιμα και ειδικά όταν αγωνίζεται μπροστά στο κοινό της. Εννέα νίκες σε δέκα αγώνες μετράει εντός έδρας, σε όλες τις διοργανώσεις, με τέρματα 17-6.

Δε Στρόνγκεστ Στατιστικά

*Με No Goal τα 3/5 τελευταία ματς.

*Με Under 2.5 τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια.

ΟΥΑΤΣΙΠΑΤΟ (ΧΙΛΗ)

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία εναντίον της Ουνιόν Εσπανιόλα με σκορ 2-2, στα πλαίσια της 12ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Προβάδισμα πήραν οι φιλοξενούμενοι με τον Ουρίμπε με πέναλτι στο 20’, όμως ισοφαρίστηκαν από τον Μαρτίνεθ στο 39’. Το 1-2 πέτυχε ο Φρίας στο 63’ και το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Μοντές στο 66’.

Πολύ καλή εμφάνιση, αλλά χωρίς το επιθυμητό αποτέλεσμα για την Ουατσιπάτο. Παρά την έντονη πίεση που άσκησε και τις πολλές ευκαιρίες που δημιούργησε, το μόνο που κατάφερε ήταν να ισοφαρίσει σε δύο περιπτώσεις, αφού τα κενά που άφησε στα μετόπισθεν έδωσαν την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να προηγηθούν ισάριθμες φορές.

Μεγαλύτερη αποτελεσματικότητα θα χρειαστεί προκειμένου να περάσει από την έδρα της Δε Στρόνγκεστ. Προέρχεται από διαδοχικά στραβοπατήματα στο πρωτάθλημα, ενώ δεν αγωνίστηκε την περασμένη εβδομάδα στο Κόπα Λιμπερταδόρες απέναντι στη Γκρέμιο λόγω ισχυρών καταιγίδων που έπληξαν την ευρύτερη περιοχή. Βρίσκεται στη 2η θέση του ομίλου, στο -2 από τη σημερινή της αντίπαλο και γνωρίζει πως με νίκη σήμερα θα κάνει ένα σημαντικό βήμα για την πρόκριση στη νοκ-άουτ φάση της διοργάνωσης. Θα χρειαστεί ιδιαίτερη προσοχή στα αμυντικά της καθήκοντα, αφού αναμένεται να δεχθεί έντονη πίεση, ενώ και το υψόμετρο θα παίξει σημαντικό ρόλο.